• |
ide | kryesore

“Gylenistë nuk ju duam” protestë para Komunitetit Mysliman në Tiranë

Arkiva, Lajme, Të funditKëtë të shtunë po zhvillon zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë. Votimi po mbahet në ambientet e Medresesë së Tiranës.

Ndërsa kandidatë janë kryetari aktual Bujar Spahiu, i cili po kandidon sërish pas përfundimit të mandatit 5-vjeçar, Eduard Shefki, Administrator i myftinisë së Durrësit si dhe Emirjon Vathaj, Myfti i Beratit. Sakaq, janë 97 anëtarë të komunitetit që pritet të votojnë për këtë post.

Paralalelisht me zgjedhjet po zhvillohet një tubim, ku një pjese e besimtarëve myslimanë në këtë mënyrë i kontenstojnë zgjedhjet. Gazetarja Ema Shazivari raporton se ata akuzojnë komunitetin Mysliman, që është kapur nga Shoqata Gyleniste, që ata po e kundërshtojnë. Ndërkohë mbajnë në duar pankarta me thirrje për pakënaqësi. Ky tubim është njoftuar edhe më herët, duke njoftuar edhe policinë e shtetit të marrë masa.

Dy javë më parë, kryeministri Edi Rama ishte në Ankara për një takim me presidentin turk Erdogan. Gjatë konferencës së përbashkët, Erdogan përsëriti kërkesën ndaj Shqipërisë për largimin e anëtarëve të organizatës FETO, të ashtuquajturit gylenistë, që sipas Turqisë janë në krye të Komunitetit Mysliman. Pikërisht për këtë arsye, Turqia mban peng xhaminë në qendër të Tiranës që ka përfunduar por ende nuk është dorëzuar për komunitetin.10 Comments

 1. Posi ka mundësi që për problemet e turqenise të ndahen njerzit. Akoma me Turqinë do vazhdojmë.
  Boll i ndau komunizmi besimtarët e tani të na pushtojë Turqia përsëri!!!
  Nuk u ngopën me 500 vjet???

  1. Populli më hale i Europës, gylenizmi nuk është çështje fetare, është politikë e pastër e nxitur nga edvin haleja “vëllai” që qihet nga erdogan

 2. Po mire mor zoterinje gjithe jeten ky popull injorat do mbetet,po pse mor budallenje duhet te shikojm njeri tjetrin si armik per hater te turqise,greqise apo italise,cfare mallkimi kemi qe dalin nje tufe idiotesh per cfare per tekat e Erdoganit.o Zot fali se nuk din cfare bejne🙏

 3. Këta janë patronazhistët e pidhit të kurvës -dvin kristaq ramës-që nuk kanë fare lidhje me myslimanizmin,me fenë por me që ja ka kërkuar vëllai -erdoganleshi-këtij psikopatit gjoja ngrihet populli në protestë që nuk i do -gylenistet-.

 4. Ne i perkasim Komitetit Myslyman SHQIPRAR, e jo atij Turk.Ç’na duhet ne
  Erogani apo Gyleni? kur keta kane qene shoke dhe brezi i Ri i Teologeve
  Shqiptare eshte arsimuar ne kete periudhe . Por dhe mesa di une dhe Levizja
  Gyleniste FETO nuk eshte shpallur gjekunndi (Pervec nga Erdogani) organizate
  teroriste.

 5. Te pakten te heqin gardhin me teneqe te stacioni autobuzit, se me hapen barkun.
  Xhamia per vete futja kot! Po prit kur te nizen fonite!!!!!~~~~¡¡¡¡

 6. Mjere per ju qe jeni rreshtuar ne kotesi njerez pa lidhje qe nuk jeni as me Perendimin qe ne thelb ka protesten dhe as me linja te tjera por qurramane tastiere jeni ikni beni ndonje pune dhe flini gjume se ne kotesi jetoni ,prisini cfare do bejne te tjeret per ju ngaqe nuk jepni asnje kontribut per kete vend por vetem ngelet duke u ankuar dhe ofenduar te tjeret dhe si perfudim Shqiperia vetem po zbrazet se nje popull qe nuk preteston per te drejtat e veta eshte i destinuar te jetoje i shtypur dhe hileqar ndersa te tjeret ikin nga syte kembet se u zhgenjyen nga lesherit e politikes 33 vjecare,nga vendi “kuq e zi” oheheheheh ,patronazhiste,kurva tik-toku,te cmendur qe duan te pallojne qe nga tik-toku,parakaluesa me makine sikur kane specin djeges ne sume etc. injorance ne kulm me kete popull qe nuk do te ndryshoje po rri e ben komente si gjithollog neper portale si pune e lapsit qe me shkrimet e tij para disa vitesh e solli ramen ne pushtet dhe tani grin sallate si opozitar.Nqs nuk ndryshoni mentalitetin iu rrofte patriotizmi i tastieres se vendet e tjera bejne perpara dhe ju ngelet me urrejtje dhe mllef gjithe jeten

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *