• |
ide | kryesore

Konflikti/ Dyshja Rama-Erdogan ndalet në dyert e Komunitetit Mysliman

Arkiva, Kryesore, LajmeBujar Spahiu është rizgjedhur në krye të Komunitetit Mysliman për një mandat të dytë 5-vjeçar këtë të shtunë. Procesi i rizgjedhjes së drejtuesit të Komunitetit u survejua nga policia që kishte marrë masa për të evituar përplasjet mes besimtarëve myslimanë, një pjesë e të cilëve kontestojnë procesin.

Jashtë godinës së medresesë së Tiranës, disa shoqata besimtarësh kishin organizuar protesta të linjëzuara me qëndrimet e qeverisë turke kundër “uzurpimit” të komunitetit nga gylenistët. Protestuesit mbanin në duar pankarta ku shkruhej “Legjitimitet për KMSH” apo “Të largohen gylenistët nga pushtimi i KMSH-së”.

Në zgjedhjet për kreun e ri të KMSH ishin disa kandidatura: Bujar Spahiu, kreu aktual i KMSH, Eduard Shefki dhe Emirjon Vathaj. Ndërkohë, ditën e djeshme ishte zëvendësuar myftiu i Tiranës, Laurent Luli me Bilal Teqjan.

Në një deklaratë për mediat në fund të procesit të zgjedhjeve, drejtuesi i rikonfirmuar i komunitetit, Bujar Spahiu tha se do t’i drejtohej gjykatës për shpifjet që ishin bërë drejt komunitetit.

“Institucioni nuk do ngurojë të ndjek rrugë ligjore ndaj kujtdo që akuzon pa fakte dhe nxit përçarje mes vëllezërve. KMSH do të vijoi të jetë vazhdues i traditës. Në 100 vite kemi qenë faktor stabiliteti paqeje dhe mirëkuptimi në shoqërinë shqiptare. Do vijojë të jetë kontribuues ky institucion në harmoninë dhe dialogun ndërfetar” u shpreh ai..

Por një nga organizatorët e protestës, Florjan Arapi tha se procesi me të cilin u zgjodh Spahiu ishte një teatër, duke paralajmëruar edhe ai padi në gjykatë.

“Bujar Spahiu u zgjodh si në kohën e sistemit totalitarist. Do e çojmë në gjykatë për pavleshëmëri votimi. Në gjykatë do të ndiqen manipulimet që janë bërë me zgjedhjet e këshillave të myftinive” tha Arapi.

Komuniteti Mysliman nën presionin e qeverisë turke

Prej vitesh drejtuesit e komunitetit Mysliman Shqiptar kanë qenë nën presionin e vazhdueshëm të qeverisë turke dhe nën sulmet direkte të presidentit Erdogan. Jo rastësisht, dy javë më parë kryeministri Rama udhëtoi drejt Ankarasë për të dëgjuar për të disatën herë kërkesën e presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan se Shqipëria duhet të dorëzojë të gjithë anëtarët e FETO, të cilën Turqia e konsideron një organizatë terroriste.

“Pjesë e agjendës sonë ishte dhe pastrimi i mbetjeve të FETO në Shqipëri, e cila vazhdon aktivitetet e saj me qëllim për të hedhur hije mbi marrëdhëniet tona. Ne nuk do të lejojmë që kjo t’ia arrijë objektivat e saj dhe po ashtu ne shikojmë që edhe autoritetet shqiptare janë të vetëdijshme për këtë”– u shpreh Erdogan në konferencën e përbashkët me Ramën.

Në të njëjtën ditë që Rama ishte ne Turqi me Erdogan në Tiranë ndodhi një incident në xhaminë “Dine Hoxha” e ku një grup besimtarësh kërkuan largimin e myftiut të Tiranës Lauren Luli me akuzat se ai ishte gylenist.

Besimtarët i kanë ndërprerë fjalën myftiut dhe ambienti ka degraduar në kakofoni, ku siç shihet nga pamjet që hoxha i xhamisë, ligjëruesi, Ahmed Kalaja është futur që t’i qetësojë.

Lexo edhe: Agjencia turke: Rama ka marrëveshje me Erdogan të largojë gylenistët nga Shqipëria

Lexo edhe: Fitorja e vëllait Taip si vazhdim i erdoganizimit të Shqipërisë

Lexo edhe: Kreu i myslimanëve shqiptarë i përgjigjet Erdoganit për “gylenistët”

Lexo edhe: Akuza të rënda nga myftiu i Tiranës: Kreu i ri i Komunitetit Mysliman u imponua nga gylenistët

Besimtarët i bëjnë thirrje myftiut të largohet, duke kundërshtuar qëndrimin e tij në pozicionin që mban. Ata drejtohen, se sipas tyre ai e ka pushtuar vendin e myftiut. Më tej dëgjohen dhe thirrje: “Nuk të duam. Largohu! Gylenist! Largohu! Terrorist.”

Erdogan ka një histori presionesh dhe kërkesash për dorëzimin e gylenistëve nga Shqipëria. Më e zhurmshme ishte ajo e janarit të vitit 2022, kur erdhi në Tiranë dhe deklaroi në parlament se “priste që Shqipëria të marrë masa ndaj FETO dhe të mos lejojë që marrëdhëniet tona të errësohen”.

Deklarata u konsiderua si kusht që i vendosej Shqipërisë nga presidenti i Turqisë për vazhdimin e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve.

Tashmë është e qartë se Turqia qëndron pas idesë se drejtuesit që janë në krye të Komunitetit Mysliman vitet e fundit janë gylenistë. Për këtë ata janë përjashtuar nga ceremonitë ku janë pjesë autoritetet turke.

Gjatë inaugurimit të xhamisë së Et’hem beut, presidenti Erdogan nuk pranoi asnjë të pranishëm nga Komuniteti Mysliman shqiptar në ceremoni dhe zgjodhi të shoqërohet nga një hoxhë turk.

Një tjetër dëshmi se Turqia qëndron pas idesë se Komuniteti Mysliman është uzurpuar nga gylenistët është refuzimi për të dorëzuar xhaminë e Namazgjasë në qendër të Tiranës, edhe pse godina ka mbaruar prej vitesh.

Pajtimi i Edi Ramës me kërkesat e Erdogan

Edhe pse i avashtë në hapat që ka ndërmarrë, kryeministri Rama nuk i ka refuzuar kërkesat e “sulltanit”. Në shtator të vitit 2022, ministria e Arsimit e drejtuar nga Evis Kushi i hoqi liçencën shkollës së mesme Mehmet Akif dhe vendosi të mbyllë kopshtin Turgut Ozal.

Të dy këto institucione arsimore ishin në listën e dërguar nga Ankaraja si investime të organizatës FETO, të drejtuar nga Fetullah Gylen.

E njëjta skemë ishte zbatuar edhe vitin 202o pikërisht në shtator kur qeveria vendosi mbylljen e veprimtarisë së medresesë “Hafiz Abdullah Zëmblaku” në Korçë (e hapur në vitin 2002), medresesë “Ali Korça” në Kavajë (e hapur në vitin 1996) dhe të “Memorial International School of Tirana (MIST)” “të lidhura me strukturat e organizatës terroriste FETO në Shqipëri”, siç joftonte në atë kohë agjensia turke e lajmeve Anadolu Agency (AA).

Ndryshe nga shume vende demokratike Shqipëria i ka marrë disa hapa për dorëzimin e gylenistëve dhe bizneseve të tyre. Policia dhe prokuroria kanë ushtruar presion maksimal mbi kolegjet turke për të realizuar shitjen e tyre. Disa herë nxënësit e këtyre shkollave janë befasuar brutalisht nga hyrja e beftë dhe arrogante e forcave policore në mjediset mësimore. Kulmi arriti me ekstradimin e paligjshëm të mësuesit Harun Çelik në janar 2020.

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, në Maj 2020, e fshikullonte edhe Shqipërinë për atë që mund të cilësohet një praktikë e vazhdueshme e ekstradimeve apo dëbimeve të detyrueshme të shtetasve turq nga vende të ndryshme, drejt Turqisë.

Raporti bënte me dije se: “Deri më sot, të paktën 100 individë të dyshuar si të përfshirë në lidhje me lëvizjen Hizmet/Gulen kanë qenë subjekt i arrestimeve arbitare, largimeve të detyruara dhe torturave, si pjesë e veprimeve të fshehta të organizuara apo asistuara nga qeveria turke në koordinim me autoritetet në Afghanistan, Shqipëri, Azerbajxhaan, Kamboxhia, Gabon, Kosovë, Kazakistan, Liban dhe Pakistan, mes të tjerësh”.

Lexo edhe: Financial Times: Si rrëmben shërbimi sekret i Erdoganit gylenistët (Rasti shqiptar)

Kryeministri Rama është rreshtuar prej kohësh me presidentin turk në konfliktin që e ndan atë me vëllain armik, Fetullah Gylen. I ftuar në maj 2018, në studion e Ilva Tares, Edi Rama i ka konsideruar gylenistët një rrjet të rrezikshëm të cilët Shqipëria i mban nën vëzhgim.

I pyetur drejtpërdrejt për “rrjetin FETO” ai e ka quajtur atë një organizëm që tentoi përmbysjen e një pushteti të zgjedhur, me rrugën e dhunës dhe të armëve. Ai e etiketoi atë “një rrjet i rrezikshëm” dhe shtoi se shteti shqiptar i mban ata në vëzhgim./Lapsi.al30 Comments

 1. Lexova te gjith artikullin vetem per te pare se ku do e kishit futur Ramen. Nuk zhgenjyet as kesaj rradhe haha

  1. NESE ,SISTEM JETE ,NUK BEHET E VERTETA PLOT QARTESI GJALLERI SIGURI ZGJILLJE SHPRES EKUJLIBER PAQE SHPETIM HAK ,PROBLEME QE SJELL PADREJTESIJA SI SHKAK INTERESI PERMES ,ANTIVLERES DO TE GJINDEN NE CDO KENDVESHTRIM KY KA QEN FAKT HISTORIK thotë:

   TANI PO E SHOHIM PRAKTIKISHT KUDO NE REFORMA PRONAT NA GRABITEN SI KTHEJN ,DHE AS PERGJIGJEN ,NUK LEGALIZOJN SHPIT QE I KEMI NE PRONAT TONA DHE NUK NA NJOHIN PRONAT QE I KEMI MARR SI TRASHGIMI PRINDERORE ,PA DHOGARITU PASOJAT E LIGJEVE DY STANDARTESHE INTERESI,QE KAN NDJEKUR ,KETO MENDOJN SE JEMI SKLLEVERIT E TYRE DHE MUND TE BEJN CFAR TE DUAN ,POR SIKUR GJITH BOTE TE BEHET BASHK NE PADREJTESI KUNDER TE PAFAJSHMEVE LE TA DIN SE ATJE LART NE QELL KA NJE KRIJUES QE GJERAT I KA KRIJU GJITHCKA SIPAS VULLNETIT VET JO SI DESHIROJN DISA,E BERI DOMOSDOSHMERI UNITETIN ,DHE VARTESI SUKSESIN ZGJILLJET NE RRISK KU RRISQET I ZBRET NE TOK PER SHKAK TE KRIJESAVE TE DOBTA ,DHE DOMOSDOSHMERI RESPEKTIMI NGA TE PASURIT ,TE DREJTEN HAKUN SI MIRQENJE ZGJILLJE EKUJLIBER ,I LARTESUAR ESHTE AI QE ANGAZHIMIN E SEJCILIT JA BERI ME KRIJIM DHE UDHEZIM PER VETEN E TIJE NESE DREJT ME HAK DHE KUNDER VETES TIJE NESE PADREJTESI , I NDOQET GJERAT ZOTERINJE ME INTERES PADREJTESI NE CDO FUSH ,DUKE NA DEMTUAR PA MAS NJE KOMB TE TER NE CDO DREJTIM ,POR U GABUT NE LLOGARI, JUSTIFIKIMET SKAN BAZA SHPJEGIMI PERDERI SA FAKTET E ZHVILLIMIT ME AKTOR MENAXHUES DHE PERGJEGJES JU ,NUK REFLEKTOJN DREJTE ,SHPJEGIMET PASI MENDIMI FJALA VEPRA MIR ,ME HAK KAN RENDIMENT TE MIRE VLERAT KURSE E KUNDERTA ANTIVLERAT GJITHCKA KA NDOLLUR DHE PO NDOLL NE CDO KUPTIM QE ESHTE VETEM JO NJERZORE NGADO ,QUHET PADREJTESI ,JU PO TE DONI MOS E PRANONI ,POR PAS ,ZOTI KA KRIJUAR TE FUNKSIONOJN PER TE PAQARTESI PA SIGURI URREJTJE SHKALL SHKALL DERI TE VETSHKATRRIMI ,PERPLASJET FORCA VAZHDONI NESE MUND TE ZHBENI TE VERTETEN HAKUN ,DUKE QEN PO KETO SHKAKU UNITETIT EKUJLIBRAVE UNITETIT DHE BURIMEVE EKZISTENCIALE TE VET MIQENJES DHE EKZISTENCES TUAJ , UN NUK PO SHPIKU DICKA VEC ASAJ QE ZOTI KRIJOJ UDHEZOJ DHE BERI TE FUNKSIONOJN SIPAS ANGAZHIMIT PER SEJCILIN NGA NE JU DHE ASKUSH NUK ESHTE APSOLUT ,VEC ZOTIT JU MENDONI FLISNI DHE E VEPRONI APSOLUTIZMUN ,POR FAKTIKISHT NUK JAN MUNDESIT ,TJUA PERMUSHIN AT QELLIM ,E BURAT E URTE QE I KUPTOJNE KAN FRIK SHUM ZOTIN LARGOHEN NGA PADREJTESIT DHE GJITHCKAJE I JAPIN HAKUN ME HAK, UN THJESH VETEM ,QARTESOVA ME FJAL SI CDO KOMENT PER CDO ANGAZHIM THJESHT SI DOBI PER JU PERDERI SA DONI VETEN HAKUN PER VETEN DHE SPRANONI PADREJTESIN TJU BEHET, PER SHKAK SE ANGAZHIMI JUAJ NE PADREJTESI SIPAS FJALES HYJNORE KRIJIMIT SI SITEM FUNKSIONAL HYJNOR ANGAZHIMI NE PADREJTESI PER SEJCILIN ESHTE KUNDER TIJE KUNDER VULLNETIT TIJE DICKA E PAMERITUAR PER TE PER SHKAK SE E DON VETEN DHE NUK DON PADREJTESI TI BEHET POR ZOTI NA LA PERGJEGJESI KESHILLIMIN PER MIRE DHE NDALIMIN NGA E KEQA EDHE KJO ESHTE DOBI PER JU ,POR ,PASI NGA CDO AN JU THUHET HAKU ,DHE JU VAZHDONI SI TRIMA,,TANI ZOTI E KA KRIJUAR VET TE FUNKSIONOJNE QART LIGJI TIJE MASA ,KUR KENI PRISHUR UNITETET ,LIDHJET FAREFISNORE FAMILJEN ,ZHVILLIMIN E MENDIMIT VLERAT KENI BLLOKUAR CDO BURIM QE PLOTSON KUPTIMIN EKZISTENCIAL TE JETES NE TOK, PASI NJERZIT BINDEN SHKALL SHKALL IKEN BESIMI NGA SHTETI KRIJOHET OPINJON ,KUNDER TIJE ,IMAGJINONI CFAR NDOLL ,SHPALLJA HYJNORE NE LETER E MENDUAT SE ME DISA REFORMA DHE JUA HILLNI QET TE GJITHEVE ,HARRUT QE KJO SHPALLJE ESHTE SISTEM FUNKSIONI TEK CDO GJALLES NE GJITHA KUPTIMET IMUNITET MAS INSTINKT ETJE, TANI QE JU PO E MENDONI SE ME NJERZIT MUND TE BENI GJITHCKA DHE SMUND TJU KUNDERSHTOJN KUSH ,SIKUR TE GJITH TE ULIN KOKAT VECSE BEHEMI DEMTUES TE VETES SE ZOTI ME SHUM SUKSES E KA PERMBUSHUR VULLNETIN E TIJE, KY KOMENT BEHET THJESHT SI KUJTES PER DOBI ,PER JU DHE NE ,SE FUNDJA BENI CFAR TE DONI JU DHE KUSHDO NGA CDO AN ESHTE CESHTJA JUAJ ,POR MOS U ZHGENJENI KUR PRITSHMERIT PREJ ZOTIT TE MOS JU VIN SIC E KERKONI POR SIPAS PERCAKTIMIT TIJE SIPAS ANGAZHIMIT QE KENI , ME FALNI QE JU KESHILLOVA MASI MUND TU ULET SENSI KREATIV ,POR DUKE QEN E LEJUAR ME LIGJ FJALA LIR UN SHPREHA MENDIMIN TIM KONFORM ZHVILLIMEVE JO SI GJYKATES PARAGJYKUES POR THJESHT DICKA QE E MERITONI SI HAK DHE KENI NE NATYRALITETIN DUAJ DASHURIN PER VETEN TE DREJTEN HAKUN POR QE ZOTI MALLERISHEM KA KRIJUAR TJU SIGUROHET VETEM NESE EDHE PER TJERET SI PER VETEN ,NDRYSHE JU PO VETNDESHKONI VETEN PO VEPRONI KUNDER VETES KJO ESHTE E DREJT TJU THUHET TE BINDENI DHE BEHENI FALNDERUES PER ZOTIN E MADHERISHEM QE JU MUNDESOJ TE GJITHEVE NNTE KUPTONI RRUGEN E SHPETIMIT SUKSESIT PERMES LIGJIT TIJE PASI ESHTE SIGURI NE CDO KUPTIM RESPEKT PER TE GJITH

  2. SIDO ,QE TE ORJENTOHEN ZHVILLIMI NJERZOR NGA CDO KUPTIM ,ME QELLIM SUNDIMIN NJERZOR APSOLUTIZMIN ,,APSOLUTISTET SE DIN QE ,NUK ZOTEROJNE MUNDESIT APSOLUTE PER PUSHTET ,PASI ATO I KA VEC ZOTI BOTNAVE thotë:

   NJERIU KA SISTEM LOGJIK TE PASFIDUESHEM DHURAT NGA ZOTI ,ME GJUH KOMUNIKIMI TE NJEJTE PAVARSISHT RACES, DALLUSHMERI PREFEKT ,ME INSTINKT REFLEKTIMI IMUNITET QE KA KUFI ,KU SIDO TA FORMOSH ORJENTOSH ,VECSE I HUMB PAK KOH DHE SHTON KOSTO POR PAS CDO ZHVILLIMI ,CDO NJERI BEN ANALIZ DETAJON KUPTON NXJERR MESIME MERR PERVOJ KRIJON OPINJON BINDJE ,BEHET KURESHTAR ,PYET PER GJITHCKA DHE KERKON PER GJITHCKA DERI SA FUNTET TEK KUPTIMI GJER DITURIJA VERTET ,ASKUSH NUK MUND TE NDALIN DIKE TE MENDOJN NE HESHTJE FAS DHE VEPROJN MIRE BINDET TEK E MIRA DHE URREJ TE KEQEN SI TE DEMSHME PER TE,CFAR NDOLL KUR GJITH NJERZIT MENDOJN FLASIN DHE VEPROJN MIRE , DHE ME HAK SI THOT I MADHI ZOT ,LUTEN ATIJE CFAR NDOLL SEJCILI NGA NJERZIT , DO BENTE PJES NE NJE NGA KATER GRUPET NJERZORE QE DO MBRONTE VENDIN NGA MOS SHKATRRIMI , APO BOTEN ,GRUPI PARE DIETARET GRUPI DYT NGA DIETARET UDHEHEQESIT E DREJT GRUPI TRET LUTJET E BESIMTAREVE GRUPI KATERT GUCIMTARET,PER MIR NE CDO KUPTIM DUKE LEXUAR LIBRIN E ZOTIT SE SI ,CDO VEPRIMI TE MIRE ZOTI I KA VEN MESHIREN E TIJE ME SHPERBLIM NE DY BOTET,THOT I MADHI ZOT RESPEKTONI PRINDERIT FITONI PARAJSEN HIQET SI PROBLEM DHE KOSTO SHOQERORE NESE ZBATOHET POR DHE VEPRUESIT FITOJN SHPERBLIM TE MADH THOT I MADHI ZOT ,DHE GRAT PREGATITNI PER VETET TUAJA,MBANI DREJTESI ME HAK GRUJA ESHTE E ARDHMJA SHOQERIS ESHTE BAZA MIRQENJES DHE BUKURIS SI VLER NE FAMILJE AJO RRIT BREZA ,PRA NDERTOJM FAMILJE TE SHENDOSHE,JO SI DISA QE KERKOJN POLICIN TI RREGULLOJN ME GRAT NE SHTRAT APO KERKOJN TU SJELLIN NJE POLIC PER TI MBROJTUR NGA GRUJA APO E KUNDERTA, PASI KETU NA CUAN ME PADREJTESI NE CDO KUPTIM THOT I MADHI ZOT PER DITURIN MEDITIMIN AFTESIMIN SHKOLLIMIN E FEMIJEVE NESE I BEJME NEVE KEMI BERE ,NJE FAMILJE QE BESON ZOTIN KUPTON OBLIGIMET KRYEN VEPRA TE MIRA , DHE ARRIN TE KEN TRE ELEMENTE NJE AFTESI ,DY SUKSESE PASI DESHIRAT ZOTI MALLERISHEM I LA NE DOREN TON, DHE SUKSESIN JA LA VULLNETIT TIJE QE TE VIJN SUKSESI BEHET SHKAK MBESHTETJA TEK ZOTI MEDITIMI ,ADHURIMI AFTESIMI VEPRAT E MIRA URTESIJA MENAXHIMIT LUTJA DHE MESHIRA ZOTIT ESHTE PREZENT SIPAS VULLNETIT TIJE ,NJE BESIMTAR KA VLERA CILESI SUKSES PAS CDO SHVILLIMI TE ANGAZHIMIT NE CDO KUPTIM BEN ANALIZ PERMIRSIMI DHE DEL TEK URTESIJA SUKSESIT PER CDO KUPTIM NE CDO ANGAZHIM NE MENDIME FJAL VEPRA TE ZGJELLIN SIPAS NEVOJES PER TE NJEJTAT NE PERSHTATJE ME MUNDESIT FJALEN QE FLET E VLERSON SEPSE AJO NE VETVETE ESHTE VEPER NESE E MIR KA DOBI DHE NESE E KEQE DEM PERGJEGJSI PER TE, DUKE LEXUAR KESHILLIMET E ZOTIT PER PRINDERIT GRUN FAMILJEN TE AFERMIT LIDHJET FAREFISNORE ,A DINI JU SE ARRIHET UNITETI DHE NJERZIT TE GJITH FUTEN NE RRUGEN E ZGJILLJEVE DUKE U BERE E MUNDUR LARGIMI I TE KEQES NGA MEZI YN, DHE ARDHJEN NE MENYRE TE MERITUAR ,PA GREVA PA ZENJE PERPLASJE SHARJE LUFT ,GJITHCKA QE MERITOJME ME HAK DIETARET UDHEHEQESIT E DREJT DHE ME RRALL ,DHE NUK RRIN PROBLEM PA ZGJILLJE NE MEZIN TON , APO KUDO GJITH MUND TE PYESIN SI KA MUNDESI PO,PASI ZOTI NUK GENJEN PER GJITHCKA KA THENE DHE KRIJUAR ESHTE GARANT ,ATO CFAR KA SHPALLUR I KA BER FUNKSIONALE ME KRIJIM ,NESE NE PA PARAGJYKUAR CFAR KA SHPALLUR I VEPROJM DO FUNKSIONOJNE GJITHCKA KEMI NEVOJ ,PASI AI E BERI FUNKSIONALE KESHTU ,,ATO QE DESHEN TE NA BENIN SKLLEVER HOQEN FE DHE GJITHCKA DHE NA SOLLEN NE KETE PIK CFAR NDOLL NESE SPENDOHEMI NESE SFUTEMI NE PAJTIM NJERI ME TJETRIN , NESE SVEPROJM SI THOT I MADHI ZOT,ZOTI KA PERCAKTUAR NDESHKIM PER HIPOKRITET DYFTYRSHIT , ETJ ,RREZIKOHEMI TE NA VIJN NDESHKIM HYJNOR SIPAS PERCAKTIMIT TIJE KETE SE DESHIRON ASKUSH ,POR KJO PO VEPROHET SHUM PREJ NESH THON QE JAM I PAFAJSHEM , MUNDOHEM TE BESOJ POR KJO SESHTE ASGJE SE SI AJRI QE MARRIM ESHTE DITURIJA QE DUHET TA MESOJM SE PASTRON SHPIRTIN FRENON EGON VESET E KEQIJA SI BUKA QE HAM ESHTE MENYRA PER TA ARRITUR ATE DHE CDO ZGJILLJE TJETER PASI ZOTI BOTNAVE KA NDERTHURUR SUKSESIN ME BESIMIN LUTJEN VEPRAT E MIRA , PER TE QEN I SHPETUAR PERDERI SA DUAM TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANOJM PADREJTESIN , JAN DOMOSDOSHMERI KUPTIMI ZBATIMI DHE SIGURIJA SAJ , QE KALON VETEM PERMES MESHIRES ZOTIT ,NE NUK NA SHPETON ASKUSH NE ASNJE KUPTIM QENJA NJERI PA QEN QENJA KUPTIMORE APSOLUTE QE E KRIJOJ ATE SIPER NJERIUT DHE NE ASKUSH NGA NJERZIT NUK MUND TE NA MBAJN BARAZI VECSE PASUESIT E ZOTIT NE TOK POR TE NDERSHMIT NDERGJEGJESHMIT DALLOHEN NGA FJALA VEPRA NIVELI I GRADES BESIMIT DUKET TEK TURPI U SKUQET FYTYRA PERPARA TE KEQES KAN FRIK ZOTIN KY ESHTE TREGUES HYJNORE ,PROFETET E ZOTIT TE GJITHEVE JU SKUQEJ FYTYRA ,SE KISHIN FRIK ZOTIN SE MOS BENIN NDONJE GABIM NE MENDIME PER CDO KUPTIM ,JOME TE FLISNIN TE KEQEN AQ ME KEQ TA VEPRONIN KU JEMI COT TI KTHEMI DIKUJT CFAR ESHTE TURPI NUK DIN TE KTHEJN PERGJIGJE JO ME TU SKUQET FYTURA NE MENDIME POR AS NE FJAL DHE VEPRA , NUK JU SKUQET FYTYRA POR CFAR THON PROFETET PER TURPIN ,KUR SKE TURP BEJ CTE DUASH NUK JE PREJ NESH, PRA VLERSOHET SI I SHKATRRUAR TEK UDHEZIMI HYJNOR NUK KA LOJRA E VERTETA FLET VET SKA MODIFIKIME, CFAR NDOLL NESE NE SI POPULL NUK NDRYSHOJM VETEN DUKE U MBESHTET TEK ZOTI ,PER NJE KOHE TE SHKURTER E KEQA LARGOHET VET PASI LIDHJA ME ZOTIN ZOTI E KA KRIJUAR TE FUNKSIONOJN SI UNITET MES NESH ,QE NUK MUND TE THYHET NGA QENJA NJERZORE ,E KEQA LARGOHET VET ,NUK ESHTE E PAMUNDUT PASI SI UDHEZIM DHE KRIJIM FUNKSIONON I MUNGON VETEM ANGAZHIMI ,PO CFAR NDOLL NESE NE NUK ANGAZHOHEMI , QENJA NJERZORE ME EGO PA KUFI ,MENDON VETEM PER VETEN E TIJE SHKOJM DREJT VETSHKATRRIMIT DHE NDESHKIMIT HYJNOR PA NEVOJ PERDERI SA I MADHI ZOT PORTAT E MESHIRES I KA LENE HAPUR PER KRIJESAt ropet e tije padallim,,pra thjesht leht kuptueshem cdo e keqe na erdhi nga heshtja hipokrizija mosreflektimi adekuat hyjnor me hak ,,keshtu padiskutim vazhdon deri sa te ndryshojm sejcili ,por nese jo te gjith ATEHER SHPETIM KA GARANTUAR VETEM PER BESIMDREJTIT VEPERMIRE ,QE TE GJARTESOHENI ME MIRE LEXONI LIBRIN HYJNOR PYESNI ATO QE DIN PASI JO GJITHCKA MUND TE PERMBLILLET ME DY FJAL PASI DITURIJA HYJNORE ESHTE E GJERE POR E LEHTE PER TU KUPTUAR ZOTI ME FALTE PER NDONJE GABIM NE SHPREHJE PA DASHJE RESPEKT PER TE GJITH

  3. Sa per t’iu ndricuar sado pak trurin: 1- F. Gulen, eshte nje gjysem analfabet, me vetem 4 klase shkolle fillore, promovohet dhe deklarohet dijetar! 2-Babane e kishte armen, nenen cifute dhe vetquhet musliman! 3-Ndodhet ne Pensilvania, ne nje prone dhe nen mbrojtjen e CIA, ku si komshi ka Dalai Lamen dhe kreun korean te sektit Moon, te 3 asete te CIA dhe papike turpi mohon qe eshte agjent! 4-Organizata terroriste FETO, eshte simotra e SOROS dhe ju kerkoni me naivitet qe banditet sorosian ne pushtet ketu, te dorezojne terroristet e FETOs! Nje detaj i vogel; Arben Ahmetaj si jevgjit i zgjuar qe eshte mund te ndodhet i stehuar dhe nenmbrojtje ne Turqi, sebashku me te gjitha dosjet dhe dokumentat e korrupsionit 11 vjecar. Ahmetaj (ne bashkepunim me Ermal Mucen dhe me pas me Genti Gazhelin) ka sherbyer edhe si nderlidhes per transferat e nje pjese te parave te korrupsionit ne bankat turke (Erdogani i ka bllokuar keto para te korrupsionit, prandaj Edvini vjen verdall si zagar lapangjoz se nuk i transferon dot nga Turqia, parate e droges/krim-korrupsionit, tek Soros). Ahmetaj vetem ne Turqi eshte i sigurte (lerini pallavrat me Zvicra/Lozano se per 24 ore mafiozi Soros e kishte betonuar po te ishte atje ose kudo tjeter ne Evrope apo Amerike, jevgjiti, ka shume dokumente qe faktojne krimet, drogen, korrupsionin e Soros ne Shqiperi). Konkluzioni logjik ose dorezo terroristet e FETOs ose Ahmetaj do te nxjerri ne shesh dosjet e korrupsionit, sa per parate ato harrojini, parate e korrupsion/terrorit konfiskohen nga shteti. Sa per analogji mos harroni shembullin e Izet Haxhise, per ekstradimin e te cilit, nga Turqia, Berisha s’la 2 gure bashke, per 8 vjet, por deshtoi, KAQ!

 2. Pse ke dyshim t’i i orës 15:57 që Rama nuk është përzier.
  Si t’a ha mendja ty, nuk është tip që s’bën qoka!!
  E kuj se ? Erdoganit që doli e tha votoni Ramën në 2021!!!

 3. Rama loz me dy porta, cudi qe nuk e kupton Erdogani. Me gylenistet ben biznes, madje fiton me shume duke u thene qe ham nen presionin e sulltanit, me Erdoganin ben politike dhe zhvat mbeshtetje e para. Nderkohe po ashtu loz me nderkombetaret dhe Vucicin, sikurse me te vetet ketu qe i promovon apo burgos sipas qejfit. I zgjuar qerratai. Po deri kur?

  1. Ashtu lozte me dy porta Ahmet Zogu me Italine fashiste. Dersa e mbushi kupen e borxheve e te ‘mbeshtejeve’ me 6 Prill 1939, kur mbathi opingat u arratis me gjith oborr.
   Dalngadale shtrengohet laku, por nbyth do e haj shqiperia jo ramuti.

 4. Haberet e fundit vijnë nga gazeta Koha jonë e Nikollë Leshit. Nikolla, që dikur ka pasur një gazetë opozitare, si me Saliun dhe me Nanon, tashmë me punësimin e Lorenc Vangjelit në bord, është bërë pro qeveritar, madje i thurr elozhe Ramës herë pas here, edhe këto ditët e fundit ngrinte në qiell Ramën për samitet që u bënë në Tiranë. Por kjo pak rëndësi ka, se edhe Nikoja do hajë bukë në kohë të vështira, dhe ndonjë privilegj s’bën keq.
  Por, mqs tema e ditës është zgjedhja e Bujar Spahiut në krye të KMSH, Koha jonë e lavdëron duke thënë: “Ai është një njeri i ditur, i lexuar dhe korrekt në detyrën e tij të shenjtë, por mbi të gjitha njeri që ecën me kohën digjitale dhe ka mision brenda vetes që harmonia fetare të ruhet si një gjë e shenjtë që vetëm Shqipëria e ka në botë.
  Ka patur shumë lojëra brenda qarqeve myslimane për ta larguar por ai mbeti kryetar sepse mbi të gjitha është NJERI.”

  Se çfarë diturie ka Bujari vetëm Nikolla e di. Bujari ka bërë shkollë fetare. Le t’a pyesë Nikoja Bujarin se si doli gjithë bota vetëm nga Adami dhe Eva! Kjo është zanafilla e shtimit si kafshë, që në fakt është një mashtrim i madh se është e pamundur shkencërisht të shtohet gjithë dynjaja vetëm nga dy njerëz, aq më pak që në bibël thuhet se Eva u krijua nga brinja e Adamit, pra i bie të kenë një gjak. Sa për harmoninë fetare , është thjesht harmoni mashtruesit fetarë. Shqipëria, një vend me diktaturë 45 vjeçare ku feja u hoq me ligj, s’mund të ketë aq shumë besimtarë sa e bën Nikolla. Feja, besimi mbi të gjitha kultivohet në vite, është mënyrë sjellje dhe mendimi. Nëse 45 vite shqiptarët menduan, o sollën e vepruan si komunista, s’mund të bëhen papritur besimtarë të mëdhenj. Ça harmonie mund të ketë një mysliman që beson se Krishti nuk ishte biri i Zotit por profet , me një të të krishterë që beson të kundërtën? Një pyetje për Nikollë Lesin: Sikur dikush të të thoshte se fëmija yt nuk është i yti, pra është kopil, ti çfarë do i thoje? Do i thoje faleminderit , e do i ktheje faqen tjetër? Pastaj, si ka mundësi që të krishterët dhe myslimanët besojnë te i njëjti Zot, që është një dhe vetëm një, e ndërkohë myslimanët nuk i njohin të birin? Kjo është blasfemi e madhe. Po Zoti, tjetër gjë u thotë të krishterëve e tjetër gjë myslimanëve për të birin? E di Nikolla se çfarë është AntiKrishti? Logjikisht është ai që mohon Krishtin, e si rrjedhim edhe Zotin, të vërtetën. Pra, feja myslimane është logjikisht Antikrishti për të krishterët. Si mund të kenë harmoni këta? Feja normalisht është kundër Antikrishtit. Prandaj, o Nikoll Lesi, më mirë lëri BROÇKULLAT e fesë , merru thjesht me servilizmit ndaj Bablokut dhe rilindjes, se nuk është punë për ty feja, se duhet të dish mirë diferencën mes të mirës dhe së keqes dhe të kesh këllqe të thuash të vërtetën.

  1. Pocaqi islamike te Erdokafshes!
   Ju do ndizni luft civile ne vend, o do e ktheni shtetin aktual sorroisto-nazist ne diktatur islamike.

 5. Haberet e fundit vijnë nga gazeta Koha jonë e Nikollë Lesit. Nikolla, që dikur ka pasur një gazetë opozitare, si me Saliun dhe me Nanon, tashmë me punësimin e Lorenc Vangjelit në bord, është bërë pro qeveritar, madje i thurr elozhe Ramës herë pas here, edhe këto ditët e fundit ngrinte në qiell Ramën për samitet që u bënë në Tiranë. Por kjo pak rëndësi ka, se edhe Nikoja do hajë bukë në kohë të vështira, dhe ndonjë privilegj s’bën keq.
  Por, mqs tema e ditës është zgjedhja e Bujar Spahiut në krye të KMSH, Koha jonë e lavdëron duke thënë: “Ai është një njeri i ditur, i lexuar dhe korrekt në detyrën e tij të shenjtë, por mbi të gjitha njeri që ecën me kohën digjitale dhe ka mision brenda vetes që harmonia fetare të ruhet si një gjë e shenjtë që vetëm Shqipëria e ka në botë.
  Ka patur shumë lojëra brenda qarqeve myslimane për ta larguar por ai mbeti kryetar sepse mbi të gjitha është NJERI.”

  Se çfarë diturie ka Bujari vetëm Nikolla e di. Bujari ka bërë shkollë fetare. Le t’a pyesë Nikoja Bujarin se si doli gjithë bota vetëm nga Adami dhe Eva! Kjo është zanafilla e shtimit si kafshë, që në fakt është një mashtrim i madh se është e pamundur shkencërisht të shtohet gjithë dynjaja vetëm nga dy njerëz, aq më pak që në bibël thuhet se Eva u krijua nga brinja e Adamit, pra i bie të kenë një gjak. Sa për harmoninë fetare , është thjesht harmoni mashtruesit fetarë. Shqipëria, një vend me diktaturë 45 vjeçare ku feja u hoq me ligj, s’mund të ketë aq shumë besimtarë sa e bën Nikolla. Feja, besimi mbi të gjitha kultivohet në vite, është mënyrë sjellje dhe mendimi. Nëse 45 vite shqiptarët menduan, o sollën e vepruan si komunista, s’mund të bëhen papritur besimtarë të mëdhenj. Ça harmonie mund të ketë një mysliman që beson se Krishti nuk ishte biri i Zotit por profet , me një të të krishterë që beson të kundërtën? Një pyetje për Nikollë Lesin: Sikur dikush të të thoshte se fëmija yt nuk është i yti, pra është kopil, ti çfarë do i thoje? Do i thoje faleminderit , e do i ktheje faqen tjetër? Pastaj, si ka mundësi që të krishterët dhe myslimanët besojnë te i njëjti Zot, që është një dhe vetëm një, e ndërkohë myslimanët nuk i njohin të birin? Kjo është blasfemi e madhe. Po Zoti, tjetër gjë u thotë të krishterëve e tjetër gjë myslimanëve për të birin? E di Nikolla se çfarë është AntiKrishti? Logjikisht është ai që mohon Krishtin, e si rrjedhim edhe Zotin, të vërtetën. Pra, feja myslimane është logjikisht Antikrishti për të krishterët. Si mund të kenë harmoni këta? Feja normalisht është kundër Antikrishtit. Prandaj, o Nikoll Lesi, më mirë lëri BROÇKULLAT e fesë , merru thjesht me servilizmit ndaj Bablokut dhe rilindjes, se nuk është punë për ty feja, se duhet të dish mirë diferencën mes të mirës dhe së keqes dhe të kesh këllqe të thuash të vërtetën.

  1. Si nuk është i ditur Bujari? Është i ditur, mirë e ka Nikolla. Bujari ka mësuar veprën e profetit Muhamed, (që ato i kishte të kopjuara nga të tjerët), profetit që ishte një bari, e që u martua me 13 gra, nga ku njëra vetëm 9 vjeç. Të besosh te vepra e një bariu poligamist të tillë është vlerë dhe dituri e madhe!

   1. Po pse mor qafir Muhameti apo Krishti ta ka fajin ty qe je kokrra e pjeshkes,o injorant diskuto per ate qe ndodhi dhe jo per ato qe ke degjuar se sa i squt je duket nga mendimi i qelbur qe nxjerr nga mendja jote e semure pre urrejtjes fetare,.
    Te shkuara dhe shko pi ilacet se qenke vertet kokrra e pjeshkes shatu me trangull.

 6. Ka vetëm tradhtarë e besëprerë që mund të kthehen veç si ushtarë të një ushtrie që qartas nuk do luftë, por ca beteja me qeverinë. Ku fitues del gjithmonë Rama por dhe ushtria përballë nuk mbetet pa ndonjë leje ndërtimi apo investimi.

  Opozita nuk mund të jetë si ato supermarketet që ndërrojnë etiketat mallrave të skaduara për ti nxjerrë prapë në shitje. Me këtë ofertë mund të gënjesh veç militantët, por ata që të çojnë drejt fitores kurrë.

 7. Ndërkohë vazhdon saga e Big Brother. Edhe njëherë, një përgjigje për Ledionin, prezantuesin e Bigut. Dakord që Big Brother është show argëtimi dhe jo edukativ, por s’mund të ofrosh në prime time në TV kombëtar, “diarrenë televizive” si argëtim dhe paranë si Zot. Sidoqoftë gjithshka bëhet në funksion të diçkaje , dhe kjo s’mund të jetë vetëm paraja. Duhet të ketë disa vlera.
  Ndërsa është pak subjektive të interpretohen vlerat e portretizuara në një shfaqje, mund të argumentojmë se “Big Brother VIP” përcjell disa antivlera, duke përfshirë:

  1. Shkatërrimi apo uzurpimi i privatësisë: Shfaqja fokusohet në një grup të famshëm njerëzish që jetojnë së bashku në një shtëpi nën mbikëqyrje të vazhdueshme. Kjo mund të shihet si promovim i pushtimit të privatësisë individuale, duke çuar shpesh në situata të tensionuara dhe dramatike.

  2. Manipulimi dhe mashtrimi: Garuesit shpesh bëjnë strategji për të fituar avantazhe, për të manipuluar të tjerët dhe për të mashtruar shokët e shtëpisë për përfitime personale. Kjo sjellje mund të nxisë një perceptim negativ të besimit dhe integritetit.

  3. Materializmi: Disa pjesëmarrës mund t’i japin përparësi famës, parave dhe pasurisë materiale mbi vlerat morale ose marrëdhëniet personale. Kjo mund t’i inkurajojë shikuesit të përqendrohen në aspekte sipërfaqësore dhe jo në cilësi thelbësore.

  4. Sensacion dhe dramë: “Big Brother VIP” shpesh thekson konfliktin, dramën dhe sjelljen e diskutueshme për të krijuar vlera argëtuese. Kjo mund të çojë në një magjepsje jo të shëndetshme me negativitetin dhe nxitjen e konfliktit sesa ndërveprimet pozitive.

  5. Mungesa e llogaridhënies: Veprimet e garuesve mund të shfaqin mungesë llogaridhënieje, ku ata ndihen të izoluar nga pasojat e sjelljes së tyre. Kjo mund të dërgojë një mesazh që individët mund të veprojnë në mënyrë të papërgjegjshme pa u përballur me pasoja të rëndësishme.

  1. Në fakt është e vërtetë se po të shikosh një publicitet që Top channel I bën fondacionit të saj “Dritan Hoxha”, thuhet se fondacioni promovon vlera të reja etj etj. Por në fakt asnjë vlerë nuk promovohet përveç parasë. Paraja i shkatërron gjithë vlerat e tjera. Thuhet që edhe në kontratën që banorët e BIGut bëjnë me Top channel është një klauzolë ku thuhet se nëse del fitues një pjesë të çmimit final 100.000€ i’a dhuron fondacionit mediatik “Dritan Hoxha”. Pra, gjithshka për para. Topit nuk i mjaftojnë milionat që merr nga reklamat dhe sponsorët, por do edhe një pjesë të çmimit final. Të pangopur! Shkatërrojnë vlerat e personazheve që hyjnë në Big vetëm për përfitimin e tyre. Rasti më flagrant qe reklama e fshesës Ritello ku detyruan Ledjonën e Piranjave të pëlqente fshesën sikur s’kishte ndodhur asgjë më parë. Kjo në italisht quhet “Lo sputtanamento”! Nga ai moment Ledjona s’ka më asnjë vlerë të rrijë aty brenda, përveçse të përdoret në situata të tjera nga BIGu .

  2. Ndonëse mbrëmjen e djeshme iu bashkua shtëpisë më të vëzhguar në Shqipëri, Liam Osmani, me profesion DJ, është arrestuar brenda ambjenteve të ‘Big Brother Vip 3’ për shkak se ishte dënuar me 2 vite e 6 muaj burg për mashtrim. Ky shtetas, në vitin 2019, nëpërmjet mashtrimit, ka përvetësuar 17 bileta turistike për në Gjermani, për të cilat nuk ka kryer pagesat përkatëse.

   1. Mbas arrestimit të Liam Osmanit, thuhet se Top channel ka menduar të nxjerrë asin nën mëngë, (më falni për shprehjen) “të mbulojë mutin me shurrë” , pra të fusë Luiz Ejllin në shtëpinë e BIGut për përshëndetje dhe suport imazhi. Ndërkohë dihet që Luizi është nën hetim nga prokuroria për falsifikim dokumentash në kohën kur ka punuar si noter. Le të shpresojmë që Luizi të dalë i pafajshëm , ose të paktën mos të dalë vendimi i gjykatës deri më 16 mars, e mos t’a arrestojnë edhe atë live në shtëpi si Liamin, se përndryshe për Topin do ishte “colpo di grazia”!

    1. Saga e Big BROTHERIT vazhdon , tani në studion e Grida Dumës, në lidhje direkte me shtëpinë e BIGut. Top channel do të dijë pse e arrestuan Liamin kur hyri në Big. Por Lajmi i ditës nuk është Grida, por Nora Malaj e ftuar në emision e cila tha se Big Brother është një reality show që përfaqëson, tregon jetët tona në miniaturë. Një gjë është e sigurtë, që në fakt nuk përfaqëson jetët e popullit. Ndoshta jetën e Norës mbase, nuk e vëmë dorën në zjarr, por nëse do ishte ashtu, atëherë gjynah që dikur ka qënë deputete dhe zv.ministre arsimi. Sidoqoftë le të japim disa argumente, disa arsye pse Big Brother Vip nuk e paraqet jetën tonë në miniaturë:

     1. Portretizimi joreal i marrëdhënieve: VIP i Big Brother shpesh shfaq marrëdhënie të ekzagjeruara dhe të bujshme, të cilat nuk përfaqësojnë me saktësi dinamikën dhe kompleksitetin e marrëdhënieve në jetën reale. Mund të promovojë idenë se manipulimi, tradhtia apo edhe poshtërimi i të tjerëve është sjellje e pranueshme, e cila bie ndesh me vlerat e besimit, respektit dhe lidhjeve të vërteta në jetën reale.

     2. Përforcimi i materializmit: Shumë reality show, duke përfshirë Big Brother VIP, priren të theksojnë zotërimet materiale, stilin e jetesës luksoze dhe ndjekjen e famës si qëllimet përfundimtare në jetë. Kjo mund të krijojë një pamje të shtrembëruar të suksesit dhe të përforcojë vlerat jo të shëndetshme materialiste, duke anashkaluar rëndësinë e rritjes personale, lidhjet e komunitetit dhe ndjekjen e qëllimeve kuptimplota.

     3. Mungesa e sfidave të botës reale: Në Big Brother VIP, garuesit zakonisht paraqiten me sfida të ekzagjeruara që janë krijuar për qëllime argëtimi. Këto sfida rrallë pasqyrojnë betejat ose pengesat e vërteta të përditshme me të cilat përballen njerëzit në jetën e tyre të përditshme. Si rezultat, shfaqja nuk arrin të përfaqësojë sfidat e jetës reale me të cilat përballen individët, duke shtrembëruar kështu realitetin e vështirësive të jetës.

     4. Rrëfimet e drejtuara nga konflikti: Shfaqjet e realitetit televiziv shpesh lulëzojnë nga konflikti dhe krijojnë situata ku pjesëmarrësit përfshihen në debate të ashpra, goditje me thikë dhe manipulime për të gjeneruar vlera drame dhe argëtuese. Megjithatë, në jetën reale, marrëdhëniet e shëndetshme ndërtohen mbi komunikimin, kompromisin dhe bashkëpunimin, në vend të konfrontimeve dhe dramave të vazhdueshme.

     5. Theksi minimal në rritjen dhe zhvillimin personal: Big Brother VIP fokusohet kryesisht në konkurrencë, argëtim dhe aspekte të bujshme të jetës së individëve. Rrallë thekson rritjen personale, vetë-përmirësimin ose ndjekjen e qëllimeve domethënëse. Kjo mund t’u japë shikuesve një perspektivë të shtrembër mbi rëndësinë e zhvillimit personal dhe vlerën e investimit në vetvete.

     6. Mungesa e diversitetit dhe përfaqësimit: Reality show si Big Brother VIP shpesh nxjerrin individë me demografi të kufizuar, të cilat mund të dështojnë të përshkruajnë me saktësi diversitetin e shoqërisë. Kjo mungesë përfaqësimi mund të përjetësojë stereotipet dhe të përforcojë paragjykimet, duke çuar në një perceptim të shtrembër se si individë të ndryshëm nga prejardhje të ndryshme jetojnë jetën e tyre.

     7. Sipërfaqësia dhe obsesioni me pamjen: VIP i Big Brother tenton të vendosë fokus të tepruar tek pamja fizike, grimi dhe moda, duke promovuar shpesh standarde joreale të bukurisë. Ky theksim i atributeve sipërfaqësore mund të kontribuojë në çështjet e imazhit të trupit dhe krahasimet jo të shëndetshme midis shikuesve, pasi nuk pasqyron diversitetin dhe bukurinë e vërtetë që gjenden tek individët e jetës reale.

     8. Jo i besueshëm si burim informacioni: Shfaqjet televizive të realitetit, përfshirë Big Brother VIP, shpesh i japin përparësi argëtimit mbi saktësinë faktike. Veprimet dhe bisedat e konkurrentëve mund të modifikohen ose manipulohen për të krijuar tregime specifike, duke çuar në një paraqitje të shtrembëruar dhe mashtruese të situatave të jetës reale. Prandaj, mbështetja në shfaqjet e realitetit si një përfaqësim në jetën reale mund të jetë mashtruese dhe jo e besueshme.

     Është e rëndësishme të dallojmë realitetin televiziv nga jeta reale dhe të kujtojmë se vlerat dhe sjelljet e portretizuara në këto shfaqje mund të mos pasqyrojnë mënyrën se si duhet të veprojmë ose të shohim botën përreth nesh.

     1. Saga e Big BROTHERIT vazhdon , tani në studion e Grida Dumës, në lidhje direkte me shtëpinë e BIGut. Top channel do të dijë pse e arrestuan Liamin kur hyri në Big. Por Lajmi i ditës nuk është Grida, por Nora Malaj e ftuar në emision e cila tha se Big Brother është një reality show që përfaqëson, tregon jetët tona në miniaturë. Një gjë është e sigurtë, që në fakt nuk përfaqëson jetët e popullit. Ndoshta jetën e Norës mbase, nuk e vëmë dorën në zjarr, por nëse do ishte ashtu, atëherë gjynah që dikur ka qënë deputete dhe zv.ministre arsimi. Sidoqoftë le të japim disa argumente, disa arsye pse Big Brother Vip nuk e paraqet jetën tonë në miniaturë:

      1. Portretizimi joreal i marrëdhënieve: VIPi i Big Brother shpesh shfaq marrëdhënie të ekzagjeruara dhe të bujshme, të cilat nuk përfaqësojnë me saktësi dinamikën dhe kompleksitetin e marrëdhënieve në jetën reale. Mund të promovojë idenë se manipulimi, tradhtia apo edhe poshtërimi i të tjerëve është sjellje e pranueshme, e cila bie ndesh me vlerat e besimit, respektit dhe lidhjeve të vërteta në jetën reale.

      2. Përforcimi i materializmit: Shumë reality show, duke përfshirë Big Brother VIP, priren të theksojnë zotërimet materiale, stilin e jetesës luksoze dhe ndjekjen e famës si qëllimet përfundimtare në jetë. Kjo mund të krijojë një pamje të shtrembëruar të suksesit dhe të përforcojë vlerat jo të shëndetshme materialiste, duke anashkaluar rëndësinë e rritjes personale, lidhjet e komunitetit dhe ndjekjen e qëllimeve kuptimplota.

      3. Mungesa e sfidave të botës reale: Në Big Brother VIP, garuesit zakonisht paraqiten me sfida të ekzagjeruara që janë krijuar për qëllime argëtimi. Këto sfida rrallë pasqyrojnë betejat ose pengesat e vërteta të përditshme me të cilat përballen njerëzit në jetën e tyre të përditshme. Si rezultat, shfaqja nuk arrin të përfaqësojë sfidat e jetës reale me të cilat përballen individët, duke shtrembëruar kështu realitetin e vështirësive të jetës.

      4. Rrëfimet e drejtuara nga konflikti: Shfaqjet e realitetit televiziv shpesh lulëzojnë nga konflikti dhe krijojnë situata ku pjesëmarrësit përfshihen në debate të ashpra, goditje “me thikë pas shpine” dhe manipulime për të gjeneruar vlera drame dhe argëtuese. Megjithatë, në jetën reale, marrëdhëniet e shëndetshme ndërtohen mbi komunikimin, kompromisin dhe bashkëpunimin, në vend të konfrontimeve dhe dramave të vazhdueshme.

      5. Theksi minimal në rritjen dhe zhvillimin personal: Big Brother VIP fokusohet kryesisht në konkurrencë, argëtim dhe aspekte të bujshme të jetës së individëve. Rrallë thekson rritjen personale, vetë-përmirësimin ose ndjekjen e qëllimeve domethënëse. Kjo mund t’u japë shikuesve një perspektivë të shtrembër mbi rëndësinë e zhvillimit personal dhe vlerën e investimit në vetvete.

      6. Mungesa e diversitetit dhe përfaqësimit: Reality show si Big Brother VIP shpesh nxjerrin individë me demografi të kufizuar, të cilat mund të dështojnë të përshkruajnë me saktësi diversitetin e shoqërisë. Kjo mungesë përfaqësimi mund të përjetësojë stereotipet dhe të përforcojë paragjykimet, duke çuar në një perceptim të shtrembër se si individë të ndryshëm nga prejardhje të ndryshme jetojnë jetën e tyre.

      7. Sipërfaqësia dhe obsesioni me pamjen: VIPi i Big Brother tenton të vendosë fokus të tepruar tek pamja fizike, grimi dhe moda, duke promovuar shpesh standarde joreale të bukurisë. Ky theksim i atributeve sipërfaqësore mund të kontribuojë në çështjet e imazhit të trupit dhe krahasimet jo të shëndetshme midis shikuesve, pasi nuk pasqyron diversitetin dhe bukurinë e vërtetë që gjenden tek individët e jetës reale.

      8. Jo i besueshëm si burim informacioni: Shfaqjet televizive të realitetit, përfshirë Big Brother VIP, shpesh i japin përparësi argëtimit mbi saktësinë faktike. Veprimet dhe bisedat e konkurrentëve mund të modifikohen ose manipulohen për të krijuar tregime specifike, duke çuar në një paraqitje të shtrembëruar dhe mashtruese të situatave të jetës reale. Prandaj, mbështetja në shfaqjet e realitetit si një përfaqësim në jetën reale mund të jetë mashtruese dhe jo e besueshme.

      Është e rëndësishme të dallojmë realitetin televiziv nga jeta reale dhe të kujtojmë se vlerat dhe sjelljet e portretizuara në këto shfaqje mund të mos pasqyrojnë mënyrën se si duhet të veprojmë ose të shohim botën përreth nesh.

     2. Arsye të tjera pse Big Brother Vip nuk e paraqet jetën tonë në miniaturë.

      1. Mungesa e përfaqësimit: Big Brother VIP përbëhet nga një grup personazhesh të famshëm që jetojnë së bashku në një mjedis të kontrolluar, i cili nuk përfaqëson me saktësi realitetet e ndryshme të popullatës së përgjithshme. Jetët e shumicës së njerëzve nuk janë të përqendruara rreth statusit të të famshmit ose pranisë së vazhdueshme të kamerave.

      2. Presioni artificial dhe konkurrenca: Në Big Brother VIP, garuesit janë vazhdimisht nën presion për të performuar dhe konkurruar në sfida për të shmangur eliminimin. Ndërsa konkurrenca ekziston në jetën reale, zakonisht nuk është aq ekstreme apo konstante sa përshkruhet në shfaqje. Jeta reale përfshin një gamë më të gjerë aktivitetesh dhe prioritetesh përtej sfidave fituese dhe shmangies së dëbimit.

      3. Ndërveprime të kufizuara sociale: Ndërveprimet në Big Brother VIP shpesh janë të ekzagjeruara ose të projektuara për qëllime argëtimi. Garuesit mund të krijojnë aleanca ose të veprojnë në mënyra që normalisht nuk do të bënin, duke krijuar një mjedis artificial që nuk pasqyron marrëdhëniet dhe ndërveprimet e jetës reale.

      4. Mungesa e privatësisë: Pjesëmarrësit në Big Brother VIP kanë privatësi të kufizuar dhe monitorohen vazhdimisht nga kamerat. Kjo mbikëqyrje 24/7 nuk është përfaqësuese e jetës reale, ku individët kanë kontroll mbi hapësirën e tyre personale dhe privatësinë.

      5. Shkëputja nga problemet e botës reale: Big Brother Vip shpesh shihet si një formë ikjeje nga çështjet e botës reale. Shfaqja zakonisht shmang diskutimin e problemeve përkatëse sociale, politike ose ekonomike, të cilat janë aspekte të rëndësishme të jetës së përditshme për shumicën e njerëzve.

      6. Redaktimi manipulues: Shfaqjet e realitetit si Big Brother VIP janë redaktuar shumë për të krijuar dramë dhe argëtim. Skenat dhe ndërveprimet mund të manipulohen ose të nxirren jashtë kontekstit, gjë që mund të keqinterpretojë natyrën e vërtetë të personalitetit dhe sjelljes së individëve.

      7. Kushtet joreale të jetesës: Garuesit në Big Brother VIP jetojnë në një shtëpi luksoze me burime të bollshme, ndërsa shumica e njerëzve në jetën reale përballen me sfida të ndryshme që lidhen me financat, strehimin dhe përgjegjësitë e përditshme. Shfaqja nuk pasqyron me saktësi përvojat dhe betejat e një personi tipik.

      8. Shtrirja e kufizuar e sfidave: Sfidat në Big Brother VIP fokusohen kryesisht në garat fizike ose mendore të krijuara posaçërisht për argëtim. Megjithatë, në jetën reale, sfidat përfshijnë një gamë shumë më të gjerë, duke përfshirë karrierën, rritjen personale, marrëdhëniet dhe aspekte të tjera që ndikojnë në jetën tonë.

      Në përgjithësi, ndërsa VIP i Big Brother mund të ofrojë vlerë argëtimi dhe disa antivlera (si për shembull uzurpimi i privatësisë, manipulimi dhe mashtrimi, materializmi, sensacioni dhe drama, dhe mungesa e llogaridhënies), ai nuk përfaqëson me saktësi natyrën shumëdimensionale të përvojave të jetës reale.

     3. Pse policia nuk bëri gabim që e arrestoi live Liamin në Big Brother?

      1-Sepse spektakli praktikisht ka dështuar të promovojë vlera dhe mesazhe pozitive domethënëse për teleshikuesin. Rasti flagrant ishte reklama që i bën fshesës Ritello që ishte denoncuar më parë nga Piranjat e Syri Tv. Detyruan Ledjonën të pranonte fshesën e të kënaqej me këtë dhuratë diskretituese për të dhe syri Tv. Pra mesazhi i Topit qe: Pavarësisht se sa mashtruesa jeni e vidhni popullin, po të paguani mirë te Top channel ata të japin “indulgjencë publike mediatike” se janë pushteti i katërt i paprekshëm. E sigurisht ky mit i rremë i Topit duhej rrëzuar. Dhe kjo ishte edhe një publicitet plus për policinë e shtetit që tregonte se bën detyrën dhe nuk ka të paprekshëm. Miti i paprekshmërisë së Saliut ra më parë, tani ra miti i Topit. Topi duhej t’i kërkonte Liamit dëshminë e penalitetit para se të futej në Big Brother. Por siç tha edhe Ori Nebiaj, që dëshminë Topi i’a kërkon vetëm personazheve të zakonshëm që futeshin dikur në Big, por jo personave “Vip”. Këta mjafton një deklaratë gojore. S’ka faj Ori, se për çfarë janë vip ata? Ja për këto palaçollëqe dhe për t’u paguar mirë, se asgjë tjetër s’kanë më shumë se njerëzit e zakonshëm, madje në shumicën e rasteve janë komplet dru nga trutë.
      2- Ishte edhe rasti i Luiz Ejllin vjet që edhe pse nën hetim nga prokuroria për falsifikim dokumentash kur ishte noter, hyri në BiG brother dhe doli fitues. Sigurisht i promovuar nga Top channel në konflikt interesi pasi ju bë një kontratë menaxhimi imazhi nga Topi që kur ishte akoma brenda në spektakël . Skandal më vete ky dhe një mesazh i gabuar për integritetin, besueshmërinë e spektaklit dhe mesazh kundër konkurencës së ndershme në garë. Sepse Topi kështu dihej që Luizin do e nxirrte fitues me sezbën. Pra, Top vërtetoi me fakte se spektakli dhe fituesi është në dorë të tyre. Çfarë vlerë ka kjo për shikuesin? Asnjë vlerë, përveçse një dëshmi më shumë që edhe media funksionon njësoj si politika e korruptuar dhe e kalbur e këtyre 30 viteve.

     4. Por për Luizin është pak më e vështirë situata për policinë se ndihmoi Benet Becin në zgjedhjet lokale dhe Lali Erin po ashtu. Madje Lali Eri e “martoi” Luizin dhe Kiarën në tarracën e bashkisë natën kur qe Big Brother, pa asnjë lloj protokolli zyrtar të ligjshëm, thjesht për show. Dhe Luizi i’a shpërbleu për fushatë elektorale . Ky është i vetmi mit që ka ngelur pa rrëzuar nga policia e shtetit, pra arrestimi live i miqve dhe shërbëtorëve të rilindjes, kur janë fajtorë kuptohet . Ka personazhe në show bizz që me siguri janë kontigjent për t’u arrestuar , personazhe që pastrojnë paratë e politikanëve ,majtas apo djathtas, pasuri që vërtetohen lehtësisht me një hetim të thjeshtë pasi kanë bërë miliona euro duke bërë më parë punë modeste si aktorë psh.

 8. Komb legenash….
  Kur Greqia kërkon që Beleri të betohet si kryetar bashkie në Himarë,dhe pastaj të dënohet nëse njihet fajtor,ngrihen gjithë bijtë bastarde të shqiptarëve dhe bërtasin se po ndërhyn në punët tona Junanistani…
  Kur ai mustaqepërça andej i vë kusht kryeministrit tonë të heqë me forcë kryetarin e komunitetit mysliman shqiptar,duke e detyruar , këtë askush nuk e vë re.
  Prostituta dymijë lekëshe!

 9. Nuk i mjaftojnë Shqipërisë përçarjet për kultin e liderëve politikë, që të përçahen edhe nga lufta fetare e politike midis Erdogan e Gulen.
  Më tërheq vëmendjen fakti se në gazetën Koha jonë e drejtuar nga katoliku Lesi, qënka bërë antar bordi ortodoksi pro komunist Vangjeli e të dy po përpiqeshkan të trajtojnë përçarjen e shqiptarëve myslimanë , mes gulenistëve e erdoganistëve.

  1. SHQIPTARET JAN KOMBI ME INTILIGJENT NE BOT,,NUK PERCAHEN ,VECSE GJITHNJE FORCOHEN SHKAQET JAN BINDJA ,DOMOSDOSHMERIT ,DHE JUSTIFIKIMI PERGJEGJSIVE thotë:

   KUSH ARRIN TI KUPTOJN ATO,KAN KUPTUAR MREKULLIN , PER NJE SHEKULL ZHVILLUN FILOZOFIN E FJALES QE SGJINDET KOMB TA NJOH ME MIR ,NDERKOH QE BOTA BERI ZHVILLIMIN TEKNOLOGJIK, PASI U NGOPEN ME FILOZOFIN E FJALES NE BOSHLLEK TANI FILLUN ZHVILLIMIN TEKNOLOGJIK ,POR KJO NUK SHVILLOHET ME KRITERE QE KISHTE BOTA PERCAJ SUNDO GJEJ TREGJE SHITJE KJO BEHET ME URTESI ,CILESORE SIPAS NEVOJES NE PERSHTATJE ME MUNDESIT PER TE NJEJTAT NE KOMBINIM ,DUKE TEJKALUAR KONKURENCEN DHE BER TE KERKUESHEM NGA TREGJET GREKET ,E PA VLER ,KURR NUK BEHEN VLER NE NJE TE ARDHME TE AFERT DO TE VIN TJUA LILLIN KEPUCET CDO MENGJES FEMIJET GREK PASI KAN DALUR NGA STANDARTI ,KONKURENCES DHE VLERES SI NJEREZ DHE SHOQERI , DUHET KOHE QE TE RIKONFIRMOHEN POR KUR NE GJAK NUK U KA LINDUR E MIRA ATO SMUND TA IMUNIZOJN

 10. A nuk ka mundësi Lapsi që disa gjysëm analfabetëve që masakrojnë gjuhën shqipe duke shkruar fillim e mbarim me gërma kapitale, pa pika e presje, tju rekomandoj që të shkojnë e të ndjekin shkollën fillore ku mësohen elementët e parë të drejtshkrimit ?
  Ky byrazeri që ka postuar këtu tre herë, i trajton shkronjat si të ishin të gjitha predha të një kalibri të mitrolozit.
  Mban këmbëzën e qitjes të shtypur, sa të harxhohen gjithë fishekët, e mandej , si ka vënë një krëhër tjetër, e nis nga e para.
  Duke lexuar vetëm titujt, më ra ndërmend edhe një dukuri tjetër në disa televizione shqiptare.
  Seç është një komentator i futbollit në televizionin Klan, që e imitojnë edhe në televizionet e tjera “kombëtare”, që flet sikur të ishte një robot.
  Të gjitha fjalitë që lexon kanë një intonacion , akcente e ngritje -ulje të zërit identike me njera tjetrën.
  Ndonëse i ndjek me kënaqësi ndeshjet e futbollit, kjo mënyrë e të folurit, krejtë jashtë intonacioneve të të folurit njerëzor , po robotik, më ka bërë që të ndroj kanalin.

 11. Sa per t’iu ndricuar sado pak trurin: 1- F. Gulen, eshte nje gjysem analfabet, me vetem 4 klase shkolle fillore, promovohet dhe deklarohet dijetar! 2-Babane e kishte armen, nenen cifute dhe vetquhet musliman! 3-Ndodhet ne Pensilvania, ne nje prone dhe nen mbrojtjen e CIA, ku si komshi ka Dalai Lamen dhe kreun korean te sektit Moon, te 3 asete te CIA dhe papike turpi mohon qe eshte agjent! 4-Organizata terroriste FETO, eshte simotra e SOROS dhe ju kerkoni me naivitet qe banditet sorosian ne pushtet ketu, te dorezojne terroristet e FETOs! Nje detaj i vogel; Arben Ahmetaj si jevgjit i zgjuar qe eshte mund te ndodhet i stehuar dhe nenmbrojtje ne Turqi, sebashku me te gjitha dosjet dhe dokumentat e korrupsionit 11 vjecar. Ahmetaj (ne bashkepunim me Ermal Mucen dhe me pas me Genti Gazhelin) ka sherbyer edhe si nderlidhes per transferat e nje pjese te parave te korrupsionit ne bankat turke (Erdogani i ka bllokuar keto para te korrupsionit, prandaj Edvini vjen verdall si zagar lapangjoz se nuk i transferon dot nga Turqia, parate e droges/krim-korrupsionit, tek Soros). Ahmetaj vetem ne Turqi eshte i sigurte (lerini pallavrat me Zvicra/Lozano se per 24 ore mafiozi Soros e kishte betonuar po te ishte atje ose kudo tjeter ne Evrope apo Amerike, jevgjiti, ka shume dokumente qe faktojne krimet, drogen, korrupsionin e Soros ne Shqiperi). Konkluzioni logjik ose dorezo terroristet e FETOs ose Ahmetaj do te nxjerri ne shesh dosjet e korrupsionit, sa per parate ato harrojini, parate e korrupsion/terrorit konfiskohen nga shteti. Sa per analogji mos harroni shembullin e Izet Haxhise, per ekstradimin e te cilit, nga Turqia, Berisha s’la 2 gure bashke, per 8 vjet, por deshtoi, KAQ!

 12. Fatjon Dauti u shfaq në protestën e dhunshme që simpatizantët e Sali Berishës bënë për të marrë nën kontroll selinë e Partisë Demokratike në 8 janar të vitit 2022.

  Në 2019-ën, Fatjon Dautit iu sekuestrua rezidenca që kishte në Mbretërinë e Bashkuar pasi Agjencia Kombëtare e Krimit siguroi prova se ai ishte një faktor kryesor në biznesin e kokainës dhe kanabisit në Britani.Tollovi qe ben mbrojtjen e te vetmit islamik politik qe ka shqiperia qe eshte salih abukaraxhic berisha,sot islamiku salih punon per Iranin o shpellkare e maloke funksional te salihut

 13. Dhe tani befas Berisha u ofron rekrutimin kundrejt shpërblimit me poste dhe këtu mbaron gjithë historia e tyre politike.

  Tani janë të kënaqur që vet po zgjidhen pa votë por me dekret të Sulltanit, në pritje të shpërblimit tjetër për tu futur në lista pas një viti. Por deri atëherë duhet të japin prova që janë jeniçerë të mirë në shërbim të tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *