• |
ide | kryesore

Mbretëresha Camilla bën pauzë nga detyrat mbretërore

Paparazzi, SliderPasi mori vendin e mbretit Charles III në mesin e diagnozës së tij të kancerit, mbretëresha nuk ka asnjë detyrë mbretërore të planifikuar për më shumë se një javë, sipas orarit të saj të parë nga The Times.

Camilla do të rifillojë paraqitjet e saj publike në Westminster Abbey më 11 mars për Ditën e Commonwealth, e cila feston 56 shtete anëtare në të gjithë Afrikën, Azinë, Amerikën dhe Evropën të hënën e dytë të marsit të çdo viti. Camilla pritet të përfaqësojë kurorën në festën vjetore, sipas daljes.

Ndërkohë, ditari mbretëror në internet vë në dukje se vëllezërit e motrat e Charles, Princesha Anne dhe Princi Edward do të përfaqësojnë familjen britanike në shumicën e ngjarjeve të ardhshme në javën e ardhshme, duke përfshirë vizitat në Klubin e Boksit Amator të Right Stuff, Freewheelers Theatre, Rising Brook Community Church, Forumi Kombëtar i Kuajve dhe më shumë dalje.

Mbreti ka marrë kohë larg syrit të publikut që kur ndau diagnozën e tij të kancerit më 5 shkurt.

“Gjatë procedurës së fundit spitalore të Mbretit për zmadhimin beninj të prostatës, u vu re një çështje e veçantë shqetësuese”, thuhej në një deklaratë nga Buckingham Palace në atë kohë. “Testet e mëvonshme diagnostikuese kanë identifikuar një formë kanceri. Madhëria e tij ka filluar sot një plan trajtimesh të rregullta, kohë gjatë së cilës ai është këshilluar nga mjekët që të shtyjë detyrat me publikun.”

Ndërsa Charles vazhdon të përqendrohet në shëndetin e tij, 75-vjeçari ka ofruar përditësime të herëpashershme, duke përfshirë një mesazh publik më 10 shkurt për të treguar mirënjohjen e tij.

“Dëshiroj të shpreh falënderimet e mia të përzemërta për mesazhet e shumta të mbështetjes dhe urimeve të mira që kam marrë”, shkruan ai në një letër të postuar në Instagram./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *