• |
ide | kryesore

“Beleri” si simbol i debilizimit të debatit publik

1, Arkiva, Ide
andi bushatiPo të analizosh i shkëputur nga tirania e çastit, qoftë shkatërrimi i drejtësisë, qoftë normalizimi i proceseve me prova të manipuluara, qoftë banalizimi i gjykimit me urdhër politik janë, të gjitha së bashku, dëmi më i vogël i asaj që na dëshmoi çështja Beleri. Kostoja më e madhe është debilizimi i debatit publik, në një shkallë të paimagjinueshme dhjëtë muaj më parë, kur kandidati minoritar i opozitës për bashkinë e Himarës, u burgos me akuzën për blerje votash. 

Që nga ajo ditë e 12 majit e deri më sot, pesonalisht, kam marrë pjesë në dhjetra debate televizive, në emisione të ndryshme, por në asnjë, absolutisht në asnjë, nuk kam arritur të zhvilloj një bisedë normale, ku faktet konkrete që janë në dëm të akuzuarit të krahasohen me provat që ai ka në favor. 

LEXO ME TEJ:

Dy vjet burg për Fredi Belerin/ Rama drejt zgjedhjeve të reja në Himarë

Në vend të këtij diskutimi racional jam gjendur gjithmonë përballë klithmash nacionaliste, përballë konspiracioneve me kuaj troje, përballë sfilatave me flamur kombëtar. 

Pyetjet e thjeshta: a është burgosja e nxitur nga kërcënimi personal i Edi Ramës; a ishte dëshmitari, spiuni i paguar i policisë; a janë fallcifikuar procesverbalet e lejimit të përgjimit; a kanë vlerë provat e marra ilegalisht; pse mungojnë gjurmët e gishtave në lekët e korrupsionit; pse gjykata nuk lejoi ballafaqimin e dëshmitarëve, apo pse, tashmë i dënuari, nuk pati mundësi as ti dëgjojë, as ti shikojë në sallën e gjyqit, regjistrimet për të cilat ndodhet në burg, merrnin gjithnjë përgjigje haluçinante.

Ato përmblidheshin kryesisht në tre mjegullnaja idioteske. 

E para, se Fredi Beleri ishte një maskara, që ka qenë i dënuar, që ka vrarë njerëz, që na ka djegur flamurin, që i shërben rrëmbimit të trojeve të Vorio Epirit nga Greqia. 

E dyta, se ka ardhur momenti që ti thyejmë hundët Athinës, se jemi bërë tashmë një shtet i fortë i NATO-s, që s’kemi pse pyetsim as për presionet e kryeministrit grek, as për mitingjet e kryebashkiakëve fqinjë në tokën tonë e as për vetot e Athinës për integrimin në BE.

E treta, se ne nuk e harrojmë genocidin ndaj çamëve, rrëmbimin akoma dhe sot të pronave të tyre, dhunimet e panumërta ndaj emigrantëve tanë, ndryshimet e detyruara të emrave, madje as faktin se Janina dhe Preveza janë tonat.

Antenat e celularëve që shkatërruan provat e fabrikuara të procesit Beleri

Ishte e kotë që në këtë delir dikush të thoshte se Beleri duhej të gjykohej për të gjitha akuzat e mëparshme, se e dënonte sjelljen arrogante të qeverisë helene, se e denonconte sjelljen e shtetit grek ndaj emigrantëve dhe pronave të çameve, por se asnjëra prej tyre nuk ishte pjesë e çështjes në fjalë: burgosjes, me apo pa prova, të kandidatit minoritar të opozitës.      

Deliri i studiove televizive, ku atij që mendonte ndryshe i gjuhej me shishe uji kokës, u përhap si epidemi edhe në rrjetet sociale ku masakroheshin ata që konsumonin sufllaqe lëmoshë nga Athina, apo në biseda kafenesh, ku shoku i thoshte plot siguri shokut: “Emo mir ia bënë grekut të mutit”.         

Në harkun e disa muajve, një koalicion laraman, mes rilindasish të thekur, grekofobësh të vendosur dhe mbështetësish pro amerikanë të drejtësisë së re, arritën të vrasin çdo debat racional për procedurën gjyqësore. 

Kathimerini në 10 pika/ Manipulimet më të mëdha të procesit Beleri

Në mënyrë të orkestruar, fakteve ata i mbivendosën emocionet, realitetit paranojën, debatit mbi provat histerinë nacionaliste.

Prandaj e them me bindje, nga ajo që kam përjetuar si dëshmitar në studiot televizive dhe nga ajo që kam ndjekur nga ekrani, si spektator i thjeshtë, se dëmi real i procesit Beleri nuk është drama që u zhvillua pas kafazit të xhamtë ku mbahej i akuzuari, në sallën e gjyqit, por ajo që ndodhi jashtë atyre mureve. 

Masakra e vërtetë është se strategjia për të debilizuar debatin publik ia doli të fitonte. Çoroditja e mundi mendimin e lirë. Kakofonia e mposhti etjen për të vërtetën.

Pasqyra e shtypit / Mediat greke të çmendura pas Belerit 

Cilido që ka lexuar sa do pak për rënien dhe asgjesimin e demokracive e kupton lehtë se këto janë sinjale të dukshme të asaj që po ndodh. Pikërisht për këtë unë këmbëngul në faktin se “procesi Beleri”, qoftë edhe nëse dënimi i tij është 200% i padrejtë, përbën një dëm shumë më të vogël sesa ajo që ndodhi përreth tij. Pasi në një atmosferë të tillë, ku paranoja i mbivendoset realitetit edhe gjykatësit do ta kenë më të lehtë, në të ardhmen, të japin vendime pa prova. Po ashtu edhe gazetaria do të shkojë drejt anomalisë, ku opinionet do të vrasin faktet. Pra në situata ku publiku e humb orientimin, të gjitha kundër pushtetet, mund të bien më lehtë në zgjedhën e atij politik. Kjo është drama reale e gjyqit Beleri dhe prandaj, ai mund të konsiderohet si një provë gjernerale për fazën e rrezikshme ku po hymë.  

©Lapsi.al       44 Comments

  1. Në 1995 Berisha kërkonte arrestimin e Belerit si kriminel për vrasjen e dy ushtarakëve shqiptarë.
   Ndërsa sot e shpall hero.
   Pështyjeni!
   Pthu, farë e keqe, i shitur tek grekët.

    1. Debilizimi vjen nga debilat, që në shqipëri fatkeqësisht kanë pushtuar çdo gjë që nga parlamenti e deri te ky muti që i replikon!

   1. Po çfare lidhje ka kjo me rastin or “ ptu fare e keqe”?
    Kte po perpiqe te sqaroje Bushati ! E denuan per blerje votash O LOPE!

  2. Respekte per gjith analistat e vertete qe analizojn te verteten.Te gjith politikan konservator dhe analistat duhet te bashkohen si mishi me thoin dhe si nje trup I vetem te mblidheni te rrugica e liri demokraci s,te rrugica e shpreses.Bashkimi I juaj e tmerron edvinin e zi ,qendresa juaj poshte ballkonit te demokracis e huton regjimin kriptokomunist dhe bllokmen te edvinit. Vazhdoni sa me gjate keshtu sepse kjo eshte rruga drejte fitores.rama ik,ik.

   1. Po, po. Bashkimi i Bushatit me Syrin, Lugatin, Veshgjatin dhe ti do ta tmerrojne Edi Ramen! Shume enderr e bukur.

  3. Fredi Beleri është një maskara, që ka qenë i dënuar, që ka vrarë njerëz, që ka djegur flamurin Shqipëtarë dhe që i shërben rrëmbimit të trojeve të Vorio Epirit nga Greqia.

    1. Ke te denoj une ore lumemadh? Une thjesht kaloj kohen me ndonje koment ketu e atje, ska fuqi te denoj njerez.

     1. jo ti or rrote kari , po meqe vjen ketu si fugshkerdhyer merre komentin per ate qe te jep buken e gojes

 1. Ramuti harxhon qindra mije euro të taksave tona për makinen e tij të propagandës.
  Me keto paguhen televizione, analistë, gazetare, media të shkruara , postime te ushtrise patronazhisteve ne facebook e kudo tjeter online, rwklama ne facebook per gazetat dhe mediat e rames, reklama ne internet, paguhen punonjesit e fuges dhe te bashkise , paguhen ne shtet te gjithe punonjesit e PR apo marredhenien me publikun dhe mediat iane nje shumatore qe po ti mbivendosesh ketij poçulli me injorancen , padijen, varferine ekstreme te njohjes dhe sjelljes se shtetit te se drejtes ne shqiperi nga ky popull del rezultati qe thua ti bushat
  Jo vetem mediat por edhe populli është mpakur dhe është deformuar nga tam tamet e ramutit këto 10 vietë.

  Edhe sikur yuri kim fytyrbytha të thotë që beleri është i burgosur politik, askish ska për ta besuar e ca ne pak per te reaguar.

  Eshtë dëmi madh , ashtu siç thua ti

 2. ARRESTOHEN YMER KELLIRA DHE KOL KYCI:YMERI U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT -KOL BALLA DUKE MASTURBUAR NE ZYRE TE EDI RAMES thotë:

  YMER KELLIRA JUA FUT KARIN NE BYTH KETYRE ZAGAREVE TE EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT
  FRRYK CYPIT
  KOL BALLES SALLAKS
  KAR BOLES BOLINO
  DRITAN HALE-s
  BATON STANISHQIT
  DENIS MINGES
  ILIR DEMAILIS
  KRESHNIK SPAHIUT
  FLOGERT MUTIT MUCES
  BERAT BYTHALES
  PRESH ZOGAJT
  NAMUT LAPERDHJERIT
  ILIR YZEIRIT
  MUHAMUT MUT VELIUT
  TIK DOBICIT

 3. Himara eshte E pavarur–shkruhet ne parrullat e njeresve te Behlerit.
  Bushati a thua e Kane lexuar shkrimin tend?
  Cdo I huaji ne shtepine tende?
  Shpirti I’m QQne bythen tende,pirth o bythen TE na dali shpirti.
  Shkrimin eshte per dhoma me xham.
  A e di gjeli qe nuk jam kokerr miri.

  1. Për ty ishte shkrimi, debilat si ti që bëjnë debat.

   O kar a ka prova se shtetasi shqiptar me origjinë greke ka blerë vota apo jo, për këtë çeshtje ha mut e fol se për këtë u dënua, jo për ato DEBILLLIQET e tua patriotike!

   1. I paemër 06/03/2024 te 19:56 – prova ka shume te qarta. Pyetja nuk eshte kjo o debilat i PD. Blerja e votes eshte e perhapur ne Shqiperi por deri tani nuk eshte futur njeri ne paraburgim dhe me vone denuar per blerje votash. Beleri eshte bere shembull per te kenaqur Ramen dhe per arsyen se Beleri eshte njeri i urryer per ata qe jane Shqiptare (jo per bolsheviket internacionaliste si nipi Bushati qe kakaris nga nje televizion ne tjetrin me idete e tij te debile anti imperialiste)

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     Tamam, ky koment tregon që qenke debil i vërtetë sepse sipas teje:

     1- Vota blihen, por askush nuk është dënuar veç bejlerit.
     2-Beleri është bërë shembull për të kënaqur edvinin.
     3-beleri është i urryer për ata që janë rilindas.

     Ja ky është rasti tipik i debilimit edvinist, që nuk e kupton se dënimi i dikujt bëhet mbështetur në fakte e prova dhe j në dëshira perverse dhe injorantësh

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët.
      07/03/2024 te 07:10 – debil idiot Bushatist. Nuk kupton shqip ti. Bej shkollen e gazetarise Lapsi duke lexuar cdo artikull te Lapsi dhe mbase do kuptosh domethenien e komenteve. Emrin ja ke vene vetes shume te goditur. Mbetsh gjithmone idiot i vdekshem

 4. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ E TALLIN KEQ FATOS LUBONJA DHE ARMAND SHKULLAKU YMER KELLIREN thotë:

  YMER IKFUTJA KARIN NE BYTH KOL BALLES SALLAKS DHE ALEXANDER VUCICIT

 5. Bravo bushat nipi i valixhes se drurit qe salihu erdhi ne qytet,ke pranuar Debilizimin e opinionit publik,por ti je me shume i perfshire ne kete qe me te drejte e quan Debilizim.

  1. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN I CILI JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES DHE KRISTAQ RAMES KUR KRISTAQ RAME E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH VELLAIT TE OLSI KRISTAQ RAMES DHE GREG KRISTAQ RAMES EDI RAMES

   1. Fiks të njëjtën ndjesi kam pasur edhe unë duke ndjekur emisionet televizive këto muaj. Shkrim i goditur Zoti Bushati!

 6. Bushat duhet Une Résistance. Kete e kemi mundesine me Beirshen si i vetmi politikan demokrat dhe pro demokracise. Kunder Berishes ka patur dhe ende ka vetem nje fobi krahinore e perligjur nga sistemi i ndyre 50-vjeçar komunist qe sot na zgerdhihet ne fyryre prej te bijve. Si atehere edhe sot perça dhe sundo nder vellezer. Kjo eshte menyra e ulet qe ata dine te qeverisin: me frike dhe me urrejtje. Berisha nuk ka asnje te keqe nga keto te sotshmet. Te gjithe te pakurruptuar duhet te mblidhen ne mbeshtetje te Berishes.

  1. Berisha e tha një natë se për 3 ditë rrëzohet narkoshteti i rilindasve langaraqë, Berisha nuk ka ça pret, na ka shkuar thika në palcë.

   Unë them se për 8 orë ky regjim rrënohet, mjafton të vendose liri a vdekje!

 7. Ore ti i LISTES. Te falenderoj per kete liste. Eshte gjeja me mbresellenese nga te gjitha postimet

  qe behen. Me behet qejfi qe e paske freskuar listen me nje te “pertejoqeanit”. E meriton plotesisht

  perfshirjen ne liste sepse ka shume kohe qe po lepin dhe te lepish permbi dete dhe oqeane nuk

  eshte e lehte. Respekte.

 8. ANDI BUSHAT ,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA I TALLIN KEQ ZAGARET E EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT thotë:

  SKANDAL SKAMDAL

  SOKOL BALLA PO MASTURBON LIVE SONTE NE ABC NEWS

  YMER KELLIRA U KAP NGA POLICIA DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE ZYRE TE EDI RAMES

 9. Dhe krye llogaria e tyre ishte se si të përdornin poshtërimin publik të Berishës, shkuarjen e tij ne fund dhe pafuqinë e tij për të marrë opozitën zyrtare, duke e detyruar të bënte atë që donin ata.

  Dhe në fakt ja arritën.

  Sali Berisha, është gjunjëzuar dhe ka pranuar pazarin e tyre duke i marr direkt nënkryetarë vetëm që të mos quhet i humbur në këtë betejë.

 10. Basha udhëton drejt SHBA: Në OKB për të prezantuar rezolutën për Ukrainën,pse luli thirret ne OKB dhe nuk therrasin salihun e foltores? kush gjen pergjigjen e sakte ka nje udhetim falas ne fshatin turistik te shpellkareve Vicidol

 11. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK I OFROHET ASKUSH AFER thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK
  CYPIT DHE KOL KYCIT SALLAKS HAHAH

 12. Të gjithë së bashku, të bindur se me Berishën në krye janë sërish të humbur në ballafaqim me Ramën, ata presin vetëm ditën e zgjedhjeve. Mbas humbjes së rradhës, ata mendojnë se Berisha do të largohet automatikisht. Sepse kështu ju “betohet” statuti i partisë. Por deri atëherë, Berisha do t’i ketë bërë sërish deputetë. Dhe si deputetë të opozitës së re, atyre do t’u duhet të presin e të shpresojnë se edhe pse ndodhi katër herë, nuk do të ketë një mandat të pestë për Ramën.

 13. “Berisha mashtrues, nuk e heq dot kryqin e zi amerikan” – Çfarë e bëri Gazment Bardhin të harronte deklaratat?kush i pergjigjet sakte pyetjen do fitoje nje udhtim ne fshatin turistik te shpellkareve ku te kuptoje jeten e tyre,Vicidol.Mos e hiq nga goja karin O karuci i salihut mbaje ne goje.

 14. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE E TALLIN TE GJITHE SI NJE I MJERUAR I CILI DO TE NGORDHE SI ZAGAR I VETEM thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT FRRYK CYPIT KAR BOLES BOLINO DHE ALEXANDER VUCICIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *