• |
ide | kryesore

Mashtrimi me Sazanin

1, Arkiva, Ide
andi bushatiKa një përpjekje të qëllimshme për ta devijuar polemikën për investimin e dhëndrit të Trump, Jared Kushner dhe ish ambasadorit të tij Richard Grenell, drejt një rruge qore. Pothuajse në të gjitha debatet e mbrëmjes has idiotë të dobishëm që ngazëllehen se erdhi dita që dhe Shqipëria të ketë investime të këtyre përmasave. Ka nga ata që thonë: më mirë para nga Amerika, sesa nga Rusia apo Kina. Madje ka dhe palaço që shesin sapunin për djathë, duke paraqitur si sukses faktin se ky projekt doli dhe ne New York Times, ndonëse artikulli i gazetës amerikane bënte aludime të hapura për një aferë korruptive.

Pikërisht këtu qëndron problemi. Përpara se biem në kurthin që na serviret: “a je pro apo kundër një investimi të huaj”, ne duhet të ngremë pyetjen, nëse ato pak gjëra që dimë për Sazanin dhe Zvërnecin, mund të quhen vërtet të tilla. 

Me shumë gjasa, në vend që të jetë një mrekulli e inisiativës së lirë, ajo që Rama dhe enturazhi i familjes Trump kanë përgatitur, është një pazar i fëlliqur lobimi politik.  

Lexo më tej

Andi Bushati: Blerja e pushtetit me llokma Shqipërie

Për këtë nuk ka nevojë ti besosh ‘kazanëve’ apo ‘kadrinjve’ shqiptarë. Edhe New York Times edhe Newsweek edhe Frankfurter Allemegne Zeitung tregojnë hapur dhe me fakte kulisat mbi të cilat është ngritur ky spekullim miliardësh. Ato vënë re se edhe në Sazan edhe në Beograd, ku synohet të ndërtohet mbi ish ndërtesën e bombarduar të shtabit të përgjithshëm, investimi është përzgjedhur të ngrihet mbi prona shtetërore. Pra është e qartë se nuk kemi të bëjmë me magjinë e tregut, po me ish zyrtarë që mëtojnë të rikthehen në pushtet në SHBA dhe vasalë ballkanikë që janë të gatshëm ti falin gjithçka atyre për të forcuar pushtetin personal. 

Shtypi perendimor e bën fare të qartë se të gjitha bizneset e dhëndrit të preferuar të Trumpit janë fokusuar me monarkitë naftë mbajtëse të gjirit persik, pikërisht aty ku ai ka luajtur si këshilltar i shtëpisë së bardhë, për të ç’tensionuar  mardhëniet me Izraelin në kuadrin e “marveshjeve të Abrahamit”. Edhe më sterrë është C.V. e ambasadorit Grenell, i cili njihet prej kohësh si lobist politik në favor të diktatorëve. Ai ka përkrahur dikur autokratin moldav dhe atë nigerian, pa përmendur se opozita serbe e ka akuzuar se paguhet nga regjimi i Vuçiçit, në këmbim të mbështetjes që jep kundër Kosovës. Presidenti serb jo vetëm e ka dekoruar Grenellin me urdhrin më të lartë, atë që i ka dhënë edhe Putinit, por në kulmin e sulmit terrorrist në Banjskë, ish ambasadori guxoi të fajësojë shqiptarët, duke deklaruar se janë ata që shkelin të drejtat e serbëve në Veri.

Ndërsa emri i Grenellit është përmendur shpesh në aventurën e ndarjes së Kosovës, po të kërkosh në arkiva, vëren se gazeta Le Monde e ka përmendur edhe kollovarin politik Kushner, si të përfshirë në projektin e shkëmbimit të territoreve, në vitin 2018.

Ndoshta është një koincidencë e llahtarshme, por të njëjtët njerëz që luanin me harta gjashtë vite më parë, tani kanë vendosur të bëjnë biznes. Ashtu si Alabari që zbarkoi nga brigjet e Savës në ato të Adriatikut edhe Grenelli dhe Kushneri kanë mbëritur tek Rama, menjëherë pas kanë mbyllur paktin me Vuçiçin. Gjithkush është i lirë të besojë se këto janë rastësi fatlume dhe se këtu s’kemi pse dyshojmë për një lojë që i ka fijet në Beograd. 

As unë nuk dua të bie pre e teorive konspirative, që përfundojnë të gjitha me dilemën mes patriotëve dhe tradhëtarëve, por renditja e këtyre fakteve është e vlefshme për të kuptuar se kjo aferë nuk ka asgjë të përbashkët me bisnesin normal, investimet e huaja, tregun e lirë dhe zhvillimin e turizmit. Ajo është tjeshtë një allishverish për qëllime politike. Kështu na tregon shtypi perendimor se janë mësuar të punojnë Kushner dhe Grenell, kështu e dimë se veprojnë Vuçiçi dhe Rama. E sikur mos të mjaftonte kjo, kryeministri ynë nuk nguroi të na japë edhe shembullin konkret. Vetëm tani ne e kuptojmë se pse u ndryshua, në kundërshtim me udhëzimin e BE-së, ligji për zonat e mbrojtura duke i hapur rrugë ndërtimeve edhe aty. Vetëm tani ne marrim vesh se pse u shty afati për të përfituar nga ligji i për investitorët strategjik. Asgjë tjetër nuk mund të shpjegojë se si ka mundësi, që Edi Rama jep visto nga sambleja e PS, për parajsën që Kushner dhe Grenell do ngrenë në brigjet e Vlorës, ende pa e nxjerë nga plani i shpërndarjes shtabi i përgjithshëm dhe ende pa e firmosur komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura. 

Rama jep OK për hotelet e shtrenjta në Sazan/ Mister çfarë negocioi me dhëndrin e Trump 

A ka një investim më politik sesa kaq? A ka lidhje më të shkurtër mes interesave të lobuesit dhe atij që përfiton financiarisht prej tyre?

Ky besoj se është një rast që duhet studiuar në shkolla, njësoj si marrëveshjet që Jared Kushner bën me diktaturat naftëmbajtëse, ku monarkët e gjirit persik i falin pasuri me urdhrin e tyre personal.   

Prandaj, sa herë dëgjojmë që debati zhvendoset në tema pa lidhje, se sa ka ecur turizmi, sa është zhvilluar Vlora, sa mirë që ia arritëm kësaj dite për investime amerikane, duhet ta kuptojmë se po na mashtrojnë. Ata që ngrenë këtë tymnajë ose janë idiotët e dobishëm që nuk arrijnë të shohin të vërtetën, ose janë lëpirësit e zakonshëm që duan të mbulojnë grabitjen. Ata bëjnë sikur flasin për biznes dhe investime, për të fshehur pazarin e radhës, që reket të instalojë një autokraci, duke falur llokma Shqipërie.

©Lapsi.al43 Comments

  1. Po pooo,ta them un ty.Edvini I zi I drogs,krimit,inqeneratorit,vuqiqit,mekanikutal asht ay qy bashkpuno me imperjallizmine e trumpit dhe socjalimperriallizmine e sorrosit ,mo sillo.ramaik,ik,ik.liri demokraci.

  1. Po ku kemi armiq ne??? Vetem miq!
   C’e duam mbrojtjen?? Diten jemi vete, ne kafe…. Naten kemi NATO-n…..

  2. Bushat,
   Asnje nga gazetat qe ti permend nuk flet per “korrupsion” por per perdorim influence te Kushner’it. Dmth nqs ai nuk do kish qene dhendri i Trump’it, nuk do kish pasur kete akses – as tek parate e arabeve e as tek projektet ne fjale.

   Problemi yne kryesor ketu eshte qe nderkohe qe Rithemelimi shpresonte qe me nje ardhje te mundshme te Trumpit (e duke qene ky ca me i “ndjeshem” nga ca lloj argumentash qe nuk ia vlen te listohen ketu) do te mund te ndryshonte qendrimin e Amerikes ndaj Rames e sidomos ndaj Non-grates – qofte dhe fale ndonje lobimi te vogel.

   C’fare ketu harroet, eshte qe Rama ka njeqind here me shume mundesi te influencoje – sepse ka pushtet ne dore. E ne fund te fundit, kete po ben!

   Sa per te sqaruar gomeret qe te lexojne, Rama nuk ka nevoje as te korruptohet as te korruptoje qe t’i beje qejfin Trumpit. Mjafton qe t’i lehtesoje mundesine e biznesit dhendrit.

   Sa per grabitjen, duhet te sqarosh cfare eshte vjedhur ketu, me shume sesa nga secili nga “investitoret strategjike” te Rames

   1. Une 20/03/2024 te 23:02 – shpjegim i sakte dhe i thjeshte per idiotet e “dobishem” te Lapsit. Artikulli i Bushatit eshte gjithe mllef anti Amerikan dhe anti Rame, dhe pak llogjike.

    1. Hajdar,

     Nqs skandalizohesh per kete lloj “korrupsioni”, atehere mos dil te thuash qe dhendrin e gocen e spurdhjakun e Sales i akuzojne kot – se ata s’kane bere me pak!

     Kete duhet ta mendoje dy here dhe Bushati, qe skandalizohet per kete te Trumpit nderkohe qe mbeshtet de fakto Berishen

     1. ok hajdar ishte e qarte por e bertetove qe paske pas hallin te sala
      fajin e ka saliu

      hajdar me kembore

 1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  Dikur Bismarku më duket ka thënë shprehjen: “Politika është vazhdimi i luftës me mjete të tjera”, Sot kjë shprehje është Politika është vazhdim i bisnesit me mjete korruptive!

  Amerika e idealeve tona ka vdekë!

  RIP!

  1. Ndersa Kisingjer pate then: Amerika nuk as miq as armiq te perhershem …ka veq intresa te perhershem . Parat nuk jone te kushner ,te sheikve te cilet ka angazhu kete amerikan per ti siguru investimet e veta…!?

 2. YMER KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTH FRRYK CYPIT SKENDER MINXHOZIT KRESHNIK SPAHIUT KOL KYCIT SALLAKS DHE JA FUT NE GOJE BERAT BUZHALES DHE BATON HAXHIUT

 3. SKANDAL ,SKANDAL KOL KYCI SALLAKS PO MASTURBON LIVE NE SKYPE-YMER KELLIRA PO JA FUT KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE ZYRE TE LAL DHJERIT thotë:

  ZOTI BUSHATI JU HIDHE NJE SY NE ABC DHE SHIKOJI ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA
  KOL KYCI SALLAKS
  FRRYK CYPIN
  MENTOR NAZARKON

 4. 20.12. te lutem eshte nje rast urgjent i nje kandidati per tu perfshire ne liste ndoshta jo si

  i perhershem krahas emrave te “shquar” por kete radhe e meriton plotesisht te pakten per

  kete jave. Eshte njefare Edison Ypi me artikullin e tij “Poshte ballkonit” tek Panorama. te lutem

  lexoje dhe do bindesh edhe vete se e meriton qe te pakten nje here te pershihet ne liste si

  bythelepiresi i javes. Respekte.

 5. YMER KELLIRES I NDOLOHET HYRJA NE KOSOVE -PER ARSYE SE PO I MBANE GOJA ERE MUTI DHE PO E NDOTE AMBIENTIN -Info POLICIA E KOSOVES thotë:

  Hahah ,Hahah EDISON DHE YPI DHE ILIR MIRENA JANE DUKE PRITUR PER TI FUTUR NE GROPEN E E MUTIT ME
  YMER KELLIREN
  FRRYK CYPIN
  MUT VELIUN
  KOL KYCI SALLAKS
  BATON HAXHIUN
  SKENDER GERON MINXHOZIN
  DRITAN HALE-n
  KRESHNIK SPAHIUN
  PRESH ZOGAJN
  LENC VANGJELIN
  KAR BOLEN BOLINO
  TIK DOBICIN
  IDAJET BYTHQIRIN
  ROMEO KAR-n
  MENTOR NAZARKON
  ERGYS MERTIRIN
  DENIS MINGEN
  ETJ ETJ ETJ

 6. “Brick Courts Chambers” janë ndër studiot e avokatisë më të famshme në Londër. Dhe natyrisht më të shtrenjtët. Kur bëhet fjalë dhe për çështje të famshme janë edhe më të shtrenjtë. Pagesa për ta shkon deri tek 1500 paund ora për çdo gjë që merren me ty, që nga telefonata, daktilografimi, pyetjet, kërkimet etj. Duke llogaritur që ata kanë një vit që merren me këtë çështje dhe sikur të kenë punuar me orë të pjesshme I bie të kenë bërë rreth 160 ditë pune, aq punë sa nuk del dot pa paguar rreth 2 milion paund.

 7. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN,BILES E KANJE PYETJE PER YMER KELLIREN,YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA? thotë:

  HAHA HAHA YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE KOL KYCIT SALLAKS E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI

 8. Ke marre persiper nje mision shume te veshtire, vella. Te perzgjedhesh mes ketyre

  funderrinave qe po shtohen perdite, ata me funderrinat duhet pune e madhe. Nuk e di

  si ia del, jane aq shume, cdo dite del nje bythelepires i ri i gatshem le lepij cdo bythe

  vetem qe te hyje ne kete liste. Tek lexoja nje artikull te Berat Buzhales tek Tema

  thashe me vete se ky djale eshte i gatshem te haje nje valizhe me mut per nje valizhe me

  euro dhe mendja me shkoi te lista jote dhe te veshteresia se kujt tia ndreqesh e tia prishesh

  me pare.

 9. PER € KALIM FALAS NE KALIMASH BERAT BYTH ‘ALA ESHTE GATI TE JA LEPI KARIN SHEFQET KASTRATIT DHE EDI RAMES

  KUR VJEN NE TIRANE BERAT BUZHALA YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH DHE KORDINOHEN PER TE SULMUAR ALBIN KURTIN

 10. PER MOS TE DHENE DOREN KOL KYCIT SALLAKS SE KA MASTURBUAR LIVE NE SKYPE DHE MOS TI OFROHEN AFER YMER KELLIRES SE PO I MBANE GOJA ERE MUTI E PO I TRONDITE FARE QELBESIRA thotë:

  ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA I KANE VENDOSUR VETES SE TYRE KETO VENDIME

 11. FAKSIMILE / Avokati i Berishës në Londër, i njëjti që ka mbrojtur 9 serbët që akuzojnë UÇK për tortura,kush ja ka sugjeruar salih karaxhic berishes kete avokat,kush e gjen nje udhetim falas per ne Vicidol te kulla e salihut.

 12. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN ,PO KUSH ESHTE YMERI ? YMERI ESHTE ISH BYTHLEPERSI I SALI BERISHES , haha haha thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI

 13. gazeta amerikane ‘New York Post’ në lidhje me projektet e reja që Kushner ka në Shqipëri dhe Serbi.

  Projekti më ambicioz i Kushner është shndërrimi i ishullit të Sazanit në një resort turistik luksoz të markës Aman.

  “Aftësia për të zhvilluar 3 milje vijë bregdetare të bukur dhe një ishull 566 hektarësh në mes të zemrës së Mesdheut është unike,” tha Kushner.

  “Uji është blu kristal si Maldivet. Është e bukur. Plazhet janë të pabesueshme dhe është vetëm një nga këto vende të veçanta”

 14. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT SE EDHE KOL KYCI SALLAKS PO E MASTURBON NE SURRAT FRROK CYPIN BILES DO TE PUBLIKOJ NJE VIDEO LIVE NE SKYPE

 15. ANDI BUSHATI DHE GREG KRISTAQ RAMA I TALLIN KEQ KADRINJT E EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT thotë:

  KRYE KADRIU YMER KELLIRAJ JAU FUT KARIN NE BYTH
  BERAT BUZHALES
  FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  KOL KYCIT SALLAKS
  KAR BOLES BOLINO
  DRITAN HALE-s
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR-s
  DENIS MINGES
  SKENDER GERON FATMIR MINXHOZIT
  PRESH ZOGAJT
  LENC VANGJELIT
  BATON STANISISHQIT
  MENTOR NAZARKOS
  YLLI PATES
  KRESHNIK SPAHIUT
  EDISON YPIT
  ERGYS MERTIRI

 16. Lista ok. Eshte me bukura e te gjitha listave qe ke bere. Eshte me gjitheperfshirsja.

  E megjithate do te kete shume hatermbetje nga ajo skote bythelepiresish te pushtetit

  qe nuk jane perfshire akoma ne ate liste dhe nuk po marrin vemendjen e duhur nga

  ana jote per gjithe lepirjet qe kane bere e po bejne.

 17. QERKIN
  MAHMUT
  RUSHIT
  SHEFKAT ,,
  TANI YMERIN NUK DO TI THEMI YMER KELLIRA POR
  YMER KADRI KELLIRA

 18. Probaliteti për të zhvilluar 4 mije km vijë bregdetare,ne nje Sazan prej 566 hektarësh eshte mbreslenes. A eshte i shenjte Rama? Jo. Skam piken e dyshimit qe interesat e veta i ka prioritet apsolut. Shpresoj qe opozita, shoqeria e lire, shtypi etj te ushtrojne presion maksimal qe abuzimi i Rames me pushtetin te jete sa ma pak i demshem per shqiptaret.

 19. Njeri kanal ishte ai i Shkodres, i dyti ai i Tropojes dhe i treti ai i Dibres.

  Dhe pika e bashkimit te tyre ishte rezidenti i UDB, Bujar Hoxha, mik i ngushte i dhendrit te Serbise dhe i vetmi qe dhendri i shkonte tek kembet orar e pa orar.

  Nuk eshte rastesi qe nga tre keto linja agjenturore dolen drejtuesit kryesore te PD dhe me vone te shtetit shqiptar.

  Nga Shkodra dolen Bashkim Kopliku, djali i halles se Ferit Hotit, Ali Spahia e te tjere.

  Nuk eshte rastesi qe pikërisht ne Shkoder ndodhi 2 prilli qe solli ardhjen ne pushtet te ketyre grupimeve agjenturore.

  Grupimi i Dibres me ne krye Gazideden qe kishte lidhje te ngushta me sherbimet sekrete serbo- maqedonase. Pjestaret e ketij grupimi moren postet me te rendesishme ne qeverisjen e PD.Neo komunisti i ri nipi i Kapos me valixhe ne dore Bushati,me mire krij nje aorganizate antiamerikane se ka shume shpellkare te salihut qe te shprehen,se salihun e lane ne ballkon deri kur te ngordhe.

 20. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES OLSI RAMES GREG KRISTAQ RAMES DULLA KOTIT ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT

 21. padinë e ka bërë Fredi Beleri dhe i përfoluri si blerës është Artan Gaçi, ish- deputet socialist, i cili për fatin e tij të keq, për shkak të kësaj xhungle në pronësinë në bregdetin shqiptar, e ka blerë tre herë atë copë toke, një herë nga ai që kishte certifikatën, që rezulton që e ka marrë me hile, një herë nga ai i vërteti, që nuk merrte dot certifikatën, dhe pastaj dhe nga qeveria shqiptare, në përpjekje për t’u bërë investitor

 22. HAHAH HAHHA KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES FRRYK CYPIT MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO DHE ALEXANDER VUCICIT

 23. Një qytetar i guximshëm i ka numëruar sot Sali Berishës, pikërisht poshtë ballkonit të ti,j të këqijat më të mëdha që i kanë ndodhur vendit gjatë qeverisjes së tij: piramidat, tragjedia e Gërdecit, apo vrasjet e 21 Janarit.

 24. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH SKENDER GERON XHAFAJT ,KOL KYCIT SALLAKS DHE OLSI RAMES

 25. në dosjen Non Grata te britanikeve per Berishen te jete perfshire edhe Fation Dauti si dhe pamjet e tij duke thyer deren e PD në përkrahje të Berishës.

  Kjo per te vertetuar një nga lidhjet e Berishes me krimin, pasi UK e shpalli Berishen non grata per korrupsion dhe lidhje me krimin.Bravo lapsi nxiton ta mbushe me lajme nga rusia,putin tha keshtu e ashtu,putini i fut friken perendimit,pitini vetem ha mut njelloj si salihu ketu

 26. GREG KRISTAQ RAMA DHE ANDI BUSHATI E TALLIN KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE TE GJITHE LARGOHEN PREJ TIJ thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT FRRYK CYPIT KAR BOLES BOLINO KOL KYCIT SALLAKS DHE EDI RAMES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *