• |
ide | kryesore

Kartolinat e paguara nga Tirana

1, Arkiva, Ide
andi bushatiSjellja në shqip e një artikulli të përkthyer të revistës lifestyle italiane Vanity Fair, shkaktoi një polemikë të vogël në mediat vendase. TV-të dhe gazetat on line të propagandës, brohoritën me të madhe për këtë sukses të ri të vendit, të udhëhequr nga rilindja.

Ndërsa pak gazetarë skrupulozë, nga ata që dinë të lexojnë mes reshtave, vunë re një detaj të vogël që fshihte një anomali të madhe. Në fotot ilustruese të këtij artikulli, ishin fiksuar me gjithë magjinë e tyre godinat historike të Tiranës, po nuk dukeshin gjëkundi rokaqiejt që po i marrin frymën asaj. Kështu, në “kartolina” shihej ende ndërtesa e pashembur e Teatrit Kombëtar, nga hapsira përballë tij shquhej minarja e xhamisë tashmë e fshehur pas kullave, ndërsa nga sheshi Skënderbej dukej sahati pa grataciela në sfond.

Pra, turistët që ftohem të vizitojnë Tiranën e sotme gënjehen me karremin e një qyteti që ne tashmë e kemi zhdukur. 

Kullat e Tiranës, si po fshihen edhe në mediat e huaja (FOTO) 

Pavarësisht se edhe Lapsi.al, ashtu si disa media të tjera të pavaruara, e pa nga ky këndvështrim këtë manipulim me imazhet, thelbi i kësaj historie qëndron tjetërkund. Lajmi nuk është më te retushimi i fotove me kulla, për të cilat Erion Veliaj (linku poshte) ka thyer rekorde qesharakëzimi. Debati nuk qëndron as vetëm te hipokrizia e atyre që kur japin leje i stigmatizojnë kritikët si kullofobë, ndërsa kur reklamojnë veten, i pastrojnë nga sfondi këto monumente të pastrimit të parave. 

Prestigjatori Veliaj, shikoni si i ka zhdukur nga foto kullat përreth sahatit 

Prezenca e “fotove gënjeshtare” në artikull tregon një gjë tjetër. Deri sa aty gjenden imazhet pa kulla që propogandon pushteti, të shtohen dyshimet se “Vanity Fair” nuk ka bërë një artikull gazetaresk, por një shkrim të sponsorizuar. Pra, revista italiane nuk ka sjellë këtu bashkë me gazetaren edhe fotoreporterin e saj, për të pasqyruar Tiranën siç është sot, po e ka ilustruar tekstin me imazhet që i kanë servirur porositësit.

Edhe deri këtu gjithçka është normale. Qeveria pavarësisht se nuk e pranon, bën mirë që paguan për promovimin e turizmit në tregun ndërkombëtar. Madje ajo e ka detyrim ta bëjë një gjë të tillë. 

Por, problemi nis kur fillojnë e kërcasin boritë lokale të propaganës. I pari që e postoi linkun e Vanity Fair ishte Edi Rama, i cili me një lehtësi të habitshme, që do të bënte të nënqeshte çdo gazetar italian, e ngriti në rangun e revistës prestigjoze. Menjëherë mediat që i besojnë kryeministrit njësoj si një profeti, Shqiptarja.com, TV Klan, Koha Jonë, raportuan për ngjarjen e madhe që zuri vend në faqet e “prestigjozes” italiane. Mbarë pesazhi mediatik u përmbyt nga propoganda e atyre që nga izolimi i ballkonit të vet, Sali Berisha u ngjiti nofkën “tele-turizmi”.

Pikërisht këtu qëndron e vërteta e trishtë e këtij manipulimi. Jo vetëm te fakti që rilindja paguan për të joshur turistët e huaj me një Tiranë që nuk ekziston më. Por se ajo, mbi të gjitha, gënjen shqiptarët për t’u shitur një fabul të paqenë. Duke përdorur artikuj që i ka sponsorizuar vetë, ajo u imponon atyre rrëfimin e një Shqipërie aq të lulëzuar, sa po tërbon dhe mediat ndërkombëtare.  

©Lapsi.al32 Comments

 1. KADRI YMER KELLIRA U ARRESTUAR SOT ,KADRIU U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH LAL DHJERIT NE ZYRE TE SHTETIT thotë:

  KADRI YMER KELLIRA KA FUT KARIN NE BYTH
  -FRRYK CYPIT
  KOL KYCIT SALLAKS
  KAR BOLES BOLINO
  DENIS MINGES
  LENC VANGJELIT
  KRESHNIK SPAHIUT
  DRITAN HALE-s
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  MENTOR NAZARKOS
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR-s
  BATON STANISHIQIT
  YLLI PATES

  1. Sot populli shqiptar i Himarës, ja bëri mutin në gojë Sali Berishës dhe Ilir Metës.
   Edhe shqiptarët, antarë të PD dhe LSI në Himarë, sot nuk pordhën për urdhërin e tradhtarëve të kombit Sali Berisha dhe Ilir Meta, për të votuar përfaqësuesin grek për kryetar të përkohshëm të bashkisë Himarë, por bashkuan votat me socialistët dhe zgjodhën një shqiptare për kryetare të bashkisë.
   Populli është i zgjuar dhe patriot dhe në raste të tilla i heq dallimet partike.
   Ai të shënon emrin në listën e tradhëtarëve të kombit shqiptar, siç bërë sot me Sali Berishën dhe Ilir Metën.
   Rroftë Shqipëria, rroftë kombi shqiptar nga Preveza deri tek molla e Kuqe, rroftë Himara shqiptare.
   Poshtë tradhëtarët Hamza Kastrioti, Esat Tootani, Sali Berisha dhe Ilir Meta.

 2. ZOTI BUSHAT KETE EMRIN KADRI PER YMERIN E KE SPOT ON,PO PER KOL BALLEN SALLAKS KUR DO TE PUBLIKONI EMRIN E TIJ..?! thotë:

  DERI SA SKENDER GERON XHAFAJ -MINXHOZI I THURTE LAVDE VELLAIT TE GREG KRISTAQ RAMES EDI RAMES KOL KYCI SALLAKS FILLOJ TE MASTURBON NGA GEZIMI I TEPRUAR

 3. Ironia eshte qe revista ne fjale quhet “Panairi i Kotësive”, emertuar nga nje veper e Shekspirit…

  Pikerisht nje shkrimi i kote si ky me foto te retushuara nga Gebelsi i Tiranes tregon panairin e kotesive qe na serviret neve dhe evropianeve per ta vizituar!!!!!

 4. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU ,FATOS LUBONJA DHE ANDI BEJTJA I TALLIN KEQ KADRI YMER KELLIREN DHE KOL KYCIN SALLAKS thotë:

  KETO DY HISTORI NE GAZETARINE SHQIPTARE

  1-KUR E SHQELMUAN KADRI YMER KELLIREN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA SE YMER KELLIRA JA BERI PUBLIKE DOSJEN E GREG KRISTAQ RAMES DHE JU PUBLIKOJ KARTELEN MJEKESORE SI I QMENDUR EDI RAMA

  2-KUR KOL BALLA DOLI NE PUBLIKE LIVE DUKE MASTURBUAR NE SKYPE HAHAH

 5. paguhen shume me shume se nje artikull

  paguhet elita e vendit, akademike, doktore, profesore, shkencetare, inxhiniere, kryesisht medioker,

  kush nuk pranon shpallet armik dhe harrohet deri sa te vdese.

  paguhen dhe aktore, artista, qe ta mbajne nivelin shpirteror te vendit ne erresire.

  kush nuk pranon as nuk eshte artist.. e ngjashem per cdo fushe.

  totalitarizmi i sotshem ja kalon disa here komunizmit te djeshem, per nga propaganda eshte shume me i tmerrshem, per nga korrupsioni shume i pakrahasueshem, per nga dhuna shpirterore qe i ben qytetareve ja kalon pa asnje diskutim.

  nese do merremi me sa leke pagoi mafia per artikujt ne britani vjet dhe sa do paguajne sivjet, nuk kemi bere asgje.

  Liria e intelektualeve, mendimi ndryshe i cdo qytetari, shkenca dhe profesionalizmi mund ti kundervihet sadopak propagandes qe ja kalon asaj fetare dhe komuniste te diktatorit Rama

  1. Saktesim, pas komunikimit qe kam pasur me Ramen, ai i nuk paguan akademike, doktore, profesore, shkencetare, inxhiniere, etj.. shtreses se personave me kapacitet intelektual u trembet dhe u rri larg si djalli temjanit, sepse vete eshte nje injorant i cili vetem per ata me 8vjecare mund te jete interesant!

 6. Bushat – je bere qesharak me keto artikuj te sforcuar. Me kujtohet shprehja jote e idioteve te dobishem. E ke fjalen per veten dhe komentuesit te mesiperm. E kuptoj se duhet te mbushesh hapesiren e gazetes Lapsi me dicka dhe te ushqesh idiotet e dobishem te Lapsit me tershere. Vazhdo te kryesh misionin qe te ka lene babai dhe gjyshi me nje pasion bolshevik

  1. Idiotet e dobishem si gonxhe, veliaj, drejtora qe shkojne ne burg per ta, jane mediokrit qe drejtojne shoqerine.

   Ju ne mos jeni gonxhe dhe veliaj mund te jeni nje spiropal por gjithsesi jeni nje kriminel qe do shkoni ne burg bashke me shefin tuaj

  2. Qesharake deri ne kalbezim jeni bere ju patronazhistet merobazike qe retushoni Tiranen, o ju shkerdhefte Putini!

   1. Na flet dhe Nam, nje idiot tjeter i dobishem i Lapsit. Lum si Bushati qe ju ka se nuk egziston Lapsi pa ju. Vazhdo te hash tershere bolshevike sipas recetes se Bushatit

     1. I paemër 28/03/2024 te 12:51 – robet e tu. Idiot i dobishem. Vazhdo te hash tershere te prolluara ne fushat e begata te Lapsit.

 7. KADRI YMER IK TE FRRYK CYPI SE PO TE PRET VETEM ME KANATIERE NGJYRE MAVI DHE PA BREKE FARE

 8. VIDEOLAJM / Shkon të mbajë fjalim poshtë Berishës, por i bie telefoni: Ho mi, se jam te doktori!E dhe pensioniste me pension te ulet tallin kari e bythen me serbin salih ne ballkon.

 9. KADRI YMER KELLIRA DHE KOL KYCI SALLAKS SONTE DO TE MASTURBOJNE NE SISTEMIN TIMS PER TE FSHIRE GJURMET E OLSI RAMES thotë:

  KADRI YMER IK TANI FUTJA KARIN NE BYTH OLSI RAMES VELLAIT TE EDI DHE GREG KRISTAQ RAMES

 10. aksiomë politike e Berishës e Metës që nga viti 2013 por që nuk ka pirë ujë në elektoral, pasi njerëzit kanë pritur që llogaridhënia të nisë me një radhë të përcaktuar. E sot sidomos pas non gratës së Berishës, e akuzës së SPAK ndaj tij, kur me procesin e Gërdecin e hapjen e mundshme të dosjes 21 janari, do të kemi kundërakuza edhe më të përbundshme si ato që Bardhi ka nisur këto ditë me riciklimin e të ashtuquajturës dosjes Xibraka,pse thote belindi dhe gei bardhi nuk do te thote qe jan te fajshem eshte gjykata ajo qe vendos,jo nje gei dhe nje jevg nga braka qe salihu e ka leshuar rrugve te tirones te lehi sa here e urdheron salihu per hallin e tij qe po kalon te ballkoni i arrestit

 11. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PULES E MOS SHKRUANI KETU TE LAPSI

 12. Akuzë si në filmat e soc-realizmit: I hollë, i gjatë dhe me pak kurriz të dalë…

  Tani, meqenëse Bardhi e ka ndarë mendjen dhe i kërkon SPAK të bëjë drejtësi, më poshtë ka edhe disa nga akuzat mes tij dhe Flamur Nokës, apo mes tij dhe Sali Berishës. Shkon që shkon tek prokuroria e posaçme, t’i dorëzojë dhe këto për t’u hetuar.gei bardhi te dergoje akuzat e tij per babin e zenit salihu dhe noken qe eshte futur ne bythe te salihut maj ballkonit,bardh shko ne spak bej zyrtare akuzat kunder salihut e nokes,burr bythQir nuk ka,por ndoshta ti ben dallim si bythqir

 13. Eshte ne praktiken e se majtes evropiane te perdore te gjitha ligesite per te arritur qellimin ne propagande ..Me kujtohet kur ishte Berluskoni kryeminister i Italise, ne nji mbledhje te keshillit europian, deputeti Martin Shulz i Zvicres (ai muti qe u pagua nga serbet per te akuzuar UÇK per shitje organes. ,e qe tani nuk eshte me, ka ik ne te semes) sulmoi ashper Berluskonin per aktivitetin politik te tije. Ato qe tha ai mund te quheshin edhe fyerje te persoonit. Berluskoni e degjoi me qetesi deri ne fund dhe i tha: Jam duke financuar nje film, qe zhvillohet ne nji kamp perqendrimi nazist. Ty po qe se je dakord te jap rrolin e nji Kapo .Per ata qe nuk e dine, kapo quheshin kujedetaret e barakave e qe ishin dhe ata te burgosur dhe ngajihere ishin edhe me kafshe se vete nazistet. Kur e de gjoi kete Shulc, shukli kufjet nga veshet.. Pas kesaj u degjuan peshperima desaprovimi dhe te gjithe u drejtuan nga ky haleja. Pasi ra vala e diskutimeve gazetaret ne pushim ju drejtuan Massimo D’alemes si e quani ju kete ? Ky ju pergjigj: Nuk di gje nuk eshte se ja kemi kerkuar ne…Nga pergjigja naïve qe dha ky u mor vesh se fjala e hales Martin ishte e porostur dhe paguar..Tung!

  1. Nga të dhënat e sistemit TIMS rezulton se Olsi Rama është përdorues i automjetit me targa AA653DM”, denoncoi Bardhi.

   Por, Bardhi nuk tregoi se kush ishte pronari i automjetit me targë AA653DM. Ky është një element kyç i një denoncimi.

   Makina i përket shtetases Ornela Bregu, motra e Majlinda Bregut, ish ministre e Integrimit në qeverinë e Sali Berishës.

   Me logjikën e Bardhit, më të implikuar qenkëra ish ministrja e PD dhe vetë Berisha në dosjen Xibraka se sa Olsi Rama.

 14. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TANI OLSIT SE DO TE DALIN EDHE TJERA FAKTE -SKENI PAR GJE AKOMA thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TANI OLSIT EDIT DHE GREG KRISTAQ RAMES

 15. Katër këshilltarë aty (19 përqind e Këshillit) janë gati të mbrojnë interesin e Greqisë 17 këshilltarë apo 81 përqind e Këshillit, janë gati të mbrojnë interesin e Shqipërisë.

  Dhe kjo ndarje është shkaktuar pikërisht nga provokimi nacionalist dhe në disa rraste racist I përfaqësuesit të “Agimit te Art”, Fredi Beleri ndaj mënyrë se si kërkon të dal nga ky proces, duke pasur kundër Bashkimin Evropian SHBA dhe natyrisht drejtësinë shqiptare.

  Të vetmit aleatë që ka në këtë histori janë Berisha dhe Meta., Por ata janë tashmë njëri maj penxheres, e tjetri drejt shtatë penxhereve.

 16. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN DHE EKA NJE NJE PYETJE PER KADRI YMERIN ? YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA? thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT MUT VELIUT DHE KRESHNIL SPAHIUT

 17. njëri nga zëvendësit e Non-Gratës na premton se “pas një viti Shqipëria do të jetë e lirë dhe demokratike”, domethënë kur të kthehet në pushtet “minuesi i demokracisë”, “armiku i shtypit të lirë”, “regjimi i gangsterëve”, “ordineri i rrezikshëm” dhe të tjera përcaktime për Sali Berishën të bëra nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe shtypi më prestigjioz i vendeve të Bashkimit Evropian.

 18. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE E TALLIN KEQ TE GJITHE GAZETARET NE SHQIPERI SE DO TE NGORDHE DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  KOL KYCIT SALLAKS
  DRITAN HALE-s
  Kar BOLES BOLINO
  DENIS MINGES
  KRESHNIK SPAHIUT
  IDAJET BYTHQIRIT
  ARBEN MECOS
  LENC KURVES VANGJELIT
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  BATON STANISHIQIT
  YLLI PULES
  ROMEO KAR-s
  Olsi RAMES

 19. Edhe pse e njoftoi me urgjencë konferencën për shtyp, edhe pse kishte arritur të kuptonte që në makinë ishte një burrë i gjatë dhe me flokë të zeza, edhe pse është i bindur se ai është Olsi Rama, nuk ka bërë padi.
  Për të gënjyer gazetarët, por më shumë ata që rrinë poshtë penxheres, ka shkuar në SPAK por aty nuk ka bërë padi.

 20. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA:POLICIA E KAPI KADRI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH OLSI RAMES TANI E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *