• |
ide | kryesore

PAMJE TE RENDA/ Sulmohet furgoni i burgut në Francë, vriten dy policë

Arkiva, Lajme, Të fundit
furgoni


Dy oficerë të një burgu francez u vranë në një pritë ndaj një furgoni të transportit të të dënuarve pranë qytetit të Rouen në Normandi. I burgosuri Mohamed Amra, i njohur me nofkën “Miza” po çohej nga gjykata në një burg kur një makinë përplasi furgonin që po transportonte atë.

Më pas persona të armatosur pas hapën zjarr ndaj oficerëve të burgut duke lënë dy oficerë të vrarë dhe dy të plagosur rëndë. Disa qindra policë dhe xhandarë janë aktivizuar në një operacion të madh kërkimi të autorëve.

Presidenti francez Emmanuel Macron shkroi në “X” se “po bëhet gjithçka për të gjetur autorët”. Prokurorët identifikuan të burgosurin që arratis me emrin Mohamed Amra, i lindur në vitin 1994. Amra u dënua për vjedhje në 10 maj dhe ishte paditur nga prokurorët në Marsejë për një rrëmbim që çoi në vdekje.

I burgosuri 30-vjeçar thuhet se ka lidhje me një bandë në qytetin jugor të Marsejës, i cili është nga më të goditurit nga dhuna e bandave të lidhura me trafikun e drogës. Në momentin e pritës që çoi në arratisjen e Amra, ai po transportohej përsëri në burg në qytetin Évreux, pasi mori pjesë në një seancë gjyqësore në Rouen.

Prita ndodhi rreth orës 11:00 me atë lokale pranë një kabine pagese të autostradës. “Oficerët e policisë u qëlluan me armë të rënda nga bashkëpunëtorët e të burgosurit”, – tha ministri francez i drejtësisë Eric Dupond-Moretti. Agresorët u arratisën me një makinë të cilën policia beson se e ka gjetur të braktisur pranë vendit ku ndodhi sulmi. Blloqe të mëdha rrugësh janë vënë nën kontrolle të rrepta të policisë në të gjithë Francën veriperëndimore.

“Njëri nga policët që humbi jetën ka lënë pas një grua dhe dy fëmijë, të cilët kishin për qëllim të festonin ditëlindjen e tyre të 21-të për dy ditë. Tjetri ka lënë një grua që është në muajin e pestë të shtatzënisë” – tha ministri i drejtësisë.

“Gjithçka – dhe dua të them gjithçka – do të bëhet për të gjetur autorët e këtij krimi të ndyrë” – tha Dupond-Moretti, duke shtuar se autorët ishin “njerëz për të cilët jeta nuk ka vlerë”. Ata sipas tij do të gjenden dhe do të ndëshkohen “në një mënyrë që është në përpjesëtim me krimin”, – tha ai. ©BBC, LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *