• |
ide | kryesore

Ishte parashikuar më 19 qershor, shtyhet sërish publikimi i Censusit

Arkiva, Lajme, Të fundit
censusit


Është shtyrë sërish afati për publikimin e rezultateve të CENS-it të popullsisë dhe banesave.

Publikimi i rezultateve ishte parashikuar ishte parashikuar më 19 qershor, por do bëhet më 28 qershor.

“INSTAT do t’i bëj publike rezultatet kryesore të cens të popullsisë dhe banesave në 28 qershor 2024, dhe të dhënat e detajuara do të publike në tetor të vitit 2024”, tha Elsa Dhuli, drejtoresha e INSTAT në mbledhjen e Komisionit për Ekonominë dhe Financat.


8 Comments

 1. ja sa ti japin edhe nje dore te fundit ta nxjerrin 2.7 , qe ne fakt eshte rritje ashtu sic ishte ulur cmimi i energjise ne 2014 😀

  1. Po cfar do nxjerrin..??1,3 milion pppullsi…me pak shqiptare se Kosova…Nuk durojne dot te nxjerrin qe shumica absolute e ndiejn vetem mysliman dhe keshtu mbetshim deri ne diten e Kijametit.

 2. Në vitin 2012 ndodhën 35473 lindje, 7054 më pak se në vitin 2002 ose 16.6% me pak. Rënia mesatare vjetore e lindjeve në 10 vite rezulton 1.66%. Sipas CENSUS-it 2011 kundrejt atij 2001, popullsia kishte rënë nga 3.06 milionë banorë në 2.82 milionë, me një rënie prej rreth 240 mijë vete apo 7.8% gjithsej, me një rënie mesatare vjetore prej 24 mijë vete çdo vit apo 0.78%. Sipas vlerësimeve të INSTAT, emigracioni neto (të ikur minus të ardhur) për të njëjtën periudhë 10-vjeçare rezulton rreth 325 mijë vetë apo rreth 32.5 mijë mesatarisht çdo vit.

  Në vitin 2023 ndodhën 23617 lindje, 11856 me pak se në 2012 ose 33.4% me pak. Rënia mesatare vjetore e lindjeve në këto 11 vite rezulton 3.04%. Sipas vlerësimeve të INSTAT, në 2023 popullsia e Shqipërisë rezulton në 2.76 milionë vetë apo me rënie prej veç 60 mije vetë (???????? instatiiiii) gjithsej në 12 vite kundrejt CENSUS-it 2011, pra 2.1%, apo rreth 5 mijë vetë çdo vit apo 0.18%. Për të njëjtën periudhë 12-vjeçare, emigracioni neto i vlerësuar nga INSTAT rezulton më pak se 260 mijë vetë, rreth 21.5 mijë vetë mesatarisht çdo vit, pra intensitet emigrator neto mesatar vjetor rreth 34% më i ulët se në dekadën pararendëse.

  pra jo vetem qe seshte ulur por eshte rritur me ne krahasim me uljne e Nanos dhe berishes bashke !!!!!!

  pra opozita ja fut kot!!!! thjesht njerezit sjane por statistikat i kemi ama !!!

 3. lexoni Zaloshnjen, ne Shqiperi ka rreth 2,65 milione njerez sot (besoj marzh gabimi me 100 mije njerez), te gjith te tjerat jan politike ditore.
  Per ata qe shkruajn qe ne Shqiperi ka 1,5 apo 1,8 milion banore dua vetem t’iu kujtoj qe vetem pellgu Tirane-Durres ka 1,5 milione banore. Nga 100 mije (ca me shume e ca me pak) ka Vlora, Skodra, Fieri, Elbasani, pa llogaritur fshtrat. Plus nga Korca, Berati, Lezha e te gjith fshtatrat, jan pa frike min 2,5 milion banore ne Shqiperi

 4. Po the zaloshnja i ke thene të tëra

  Ti me ate me xham apo pa xham i ke parë shifrat

  1.5 mil tiranë durres? Ha!

  Bashkë me ata jashtë besoj se kshu perditë rrugeve jemi dhe shohim shkolla që mbyllen kompani qe dun njerez për punë pleq e plaka tasoneri e mobileri bosh

  Po ci qi temen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *