• |
ide | kryesore

Loja perverse e emocioneve për një lavdi të munguar

1, 2, Arkiva, Ide
armand shkullaku


I rrënuar nga skandalet e panumërta dhe i mundur përfundimisht nga dështimi se në 12 vite rresht nuk arriti të regjistrojë një sukses të vetëm në krye të vendit, Edi Rama po tenton një fabul të re, sa të shëmtuar po aq edhe pa vlerë: lojën me ndjenjat patriotike dhe emocionale të shqiptarëve që jetojnë larg vendit të tyre.

Takimi në Milano, ashtu si ai në Athinë e të tjerë që presin në radhë, janë shfaqja më e ulët dhe më e pamëshirshme për të shpëlarë një regjim të korruptuar e të kriminalizuar, me djersën dhe gjakun e qindra mijëra emigrantëve. Përdorimi i simbolikave patriotike e folklorike, i flamujve kuqezi, i këngëve të tipit “fol shqip se je shqiptar” apo i imazheve prekëse të eksodit biblik të viteve ’90, nuk është gjë tjetër veçse vjedhja e paskrupullt e emocioneve, nostalgjisë, lotëve dhe shpirtit të atyre që u mungon atdheu i tyre, për të mbushur gropën e lavdisë boshe të një lideri të dështuar.

Përvetësimi i shpërthimeve emocionale të emigrantëve, të provokuara nga ballafaqimi me sakrificën për mbijetesë, si një mirënjohje për lidershipin e tij, është një perversitet politik i tepërt edhe për një politikan si Edi Rama. Përzgjedhja e imazheve tronditëse, renditja me një stil prekës i vuajtjeve të tyre 30 vjeçare për të shkuar tek pika kulmore se më në fund ata ia dolën, është ky filli i oratorisë së Ramës për të prekur zemrat e emigrantëve që, në thelb, ngrihen në këmbë në nderim të sakrificës së tyre dhe jo të atij që ua evokon atë. Mirëpo loja e Edi Ramës është pikërisht leximi mbrapsht i kësaj paradigme: lavdia është e atij që e rrëfen dhe jo e atyre që e kanë jetuar.

Lexo me tej:

Fjalimi në Athinë/ Rama flet për racizmin grek dhe ligjin e luftës

Dhe, pasi emocionet bien dhe zemrat rifitojnë ritmin e përditshmërisë, pyetja mbetet e njëjta. Për çfarë duhen t’i jenë mirënjohës qindra mijëra shqiptarë që jetojnë në mërgim kryeministrit shqiptar? Çfarë ka bërë ai për ta gjatë 25 viteve që ka qenë pandërprerë në majën e pushtetit në Shqipëri? Pse duhen të ndihen ata krenarë me lidershipin e tij?

Lavdisë së kryeministrit do t’i shkonin ato ovacione nëse ai do ta ndërmerrte atë tur për të dhënë kumtin e pranimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian në shenjë falenderimi për ata shqiptarë që kontribuan me sakrificën e tyre. Do të kishte kuptim, qoftë edhe si ndjenjë krenarie, nëse vendi i tyre, nga më i varfëri dhe më i korruptuari në Europë, falë lidershipit të tij sot do të renditej disa shkallë më lart. Do të ishte legjitime po ashtu, nëse Shqipëria vërtetë një vend i varfër dhe me mundësi të kufizuara, por nën drejtimin e tij do të veçohej si model demokracie dhe shteti ligjor në rajon. 

Edi Rama nuk ka dhe nuk mund të ketë asnjë nga këto rekorde imagjinare. Ato realet janë pasojat e degradimit të vendit në udhëheqjen e tij, nga qeverisja e korruptuar deri tek kriminelët me pushtet, nga skandalet me miliona euro të vjedhura e deri tek ndarja e Shqipërisë si plaçkë elektorale për banditët që kontrollojnë çdo gjë. A vlejnë këto më pak se fjalimet e kryeministrit në OKB, samitet me pompë në Tiranë apo flamujt e nostalgjisë së emigracionit, për t’u ndjerë krenarë si shqiptarë?

Rama sulmon opozitën nga Milano: S’janë larguar 1 milion shqiptarë

Edi Rama numëroi në Milano, bizneset e shqiptarëve në Itali por nuk tha sa emigrantë nga Italia kanë investuar në Shqipëri dhe çfarë lehtësish ofron qeveria e tij për ata. Pse në Shqipëri nuk vjen ndonjë nga shqiptarët e suksesshëm, por gjendet një “murator” me një të punësuar për t’i dhënë koncensionin 100 milion euro të sterilizimit, që është një aferë nën hetim nga SPAK? Pse gjendet italianë që projektojnë kullat dhe resortet qindra milionëshe dhe nuk thirren arkitektë shqiptarë që shkëlqejnë edhe në perëndim? Pse nuk arrijnë emigrantët e ndërshëm, vuajtjen e të cilëve evokon kryeministri, të marrin leje e troje për investime strategjike, por këto i gëzojnë ose banditët ose njerëzit e oborrit të pushtetit?

Nëse do kishte bërë sadopak në këtë drejtim, Edi Ramës edhe mund t’i lejohej kalërimi i fundit i ndjenjave patriotike dhe emocionale të shqiptarëve. Por ai nuk ka asnjë rekord për të cilin një shqiptar mund të ndihet krenar, veç reklamës së kushtueshme që paguan vazhdimisht për vete. Në Shqipëri, përballë realitetit të skandaleve dhe kriminilazimit të thellë që ka prodhuar, kjo reklamë nuk i bën më punë. Ndaj, për t’i ikur pikërisht këtij realiteti, po provon të manipulojë me ndjenjat e atyre që gjenden larg tij. Përballë të cilëve nuk është i detyruar të japë llogari, por vetëm t’u shesë reklamën e emocioneve me kolonën zanore të Noyzit.

©Lapsi.al


36 Comments

 1. Ka mbaru si njeri ky pinjoll i degraduar i bllokut te kuq. Edhe varrin do ja pshurrin shqiptaret jo me per e gjalli qe askush smeret me te vec oborrit te tij. Endet si cifuti ne shkretetire dhe sgjen me dot as nje plus per veten e tij.

  1. Nese dikush lexon kete koment. Vangjeli eshte nje pupac ne duart e Rames qe gjeneron te ardhura permes rolit te tij pro qeveritar. Ashtu si dhe shume zagare gazetare te tjere.
   Por ai u dha nje prove te madhe mbi operacionin e organizuar te Rames ne bashkepunim me suportuesit e tij krere te organizatave kriminale (si Hasanbellinjte ne Kruje-Durres-Kavaje) apo sindikatave kriminale (Doshet ne Lezhe-Shkoder) dhe syresh si to neper Shqiperi. Klosi ka detyren e “nderlidhesit” pas perdes – i besuar nga origjina politike komuniste dhe krushqia me ish sigurimin!
   Haptazi, testimi m i “diasporen” paralajmeein te ardhmen: legjislacioni mbi voten e diasporen nese do te shkruhet , do jete ne variantin qe avantazhon kapjen e shtetit nga Rama dhe trupa e tij mafioze. Prova qe Vangjeli deklaroi qendron ne ate qe mafia politike Ramiste tashme ka ne dispozicion akses ne fonde te krimit te organiziar dhe korrupsionit per te siguruar transport te te gjitha llojeve dhe zhvendosjeve te njerzve per te votuar ose per ti joshur/paguar per ate qellim. Ne Athine dhe Itali levizja eshte mijra njerez per jashte vendit me udhetime te paguara. Ne 2025 do te jete e kunderta. Qindra mijra te punesuar ne administrate qendrore e lokale do tu kerkohet/intimidohet qe te ndikojne tek te afermit ne diaspore per te votuar Ramen. Ai po pergatit “fitoren totale” permes kapjes totale te shtetit dhe cdo pushteti. Sa me shpejt ta kuptoni me mire.

   1. e pame ne rrogozhine si u rrit numri i atyre qe votuan per ps me emigrantet, pame qe u rriten cmimet e biletave te avioneve, trageteve nga italia kryesisht.

    ne keto vite shifrat e korrupsionit dhe droges jane te medha, sorros e ka financuar dhe mbeshtetur ramen dhe ky duhet ti jepte 10fishin e parave qe jane shpenzuar per te, si dhe duhet te paguaje faturat e lobisteve e shume valixhe. Valle nga vijne parate per valixhet e mcgonicalit kimetes escobarit, palmerit, dhe Lu peshkatarit, dhe ca me pak keta te mbaruarit e evropes soreklla vlahutin michel etj,.. E verteta eshte qe menyra e vetme per te siguruara kaq shume para ne kohe kaq te shkurter eshte droga , krimi dhe vjedhja . te cilat jemi te vetedisjshem qe kane ndodhur, krimi ne parlament ndoka rrrahja, e shume te tjere ne cdo cep dhe ne cdo institucion, kanabazimi sistemati , korrupsioni i friskshem me inceneratore, PPP vilma nushi, 5D e vleiajt etj etj dhe mos harrojme laborateret e droges ne xibrake e has, me qindra kg kokaine te kapure ne durres libofshe e tjeterkund. Fun Fact pas 2013 ne shqiperi u dhjetramije fishua importi i bananeve nga bolivia ekuadoria kolumbia .

    vangjeli thote me ze te larte ate qe shume njerez e dine, paret e droges korrupsionvjedhjes jane ne nivle te friskshme dhe rama ka per ti perdorur per te sjelle emigrante per te votuar ne shqiperi. ki parasysh strukturen social ekonomike te emigranteve , shumica punojne ne pune te pakualifikuara dhe do e mireprisnin ca do lloj udhetimi falas ne shqiperi per te hedh voten per dicka qe nuk u intereson ne fund te dites. ,
    ne rrogozhine ne riperseritjen e votimeve kishte rreth 1500 vota me shume PS sesa kishte marre heren e pare. pra ne rastin maksimal jane prere rreth 3 mije 4 mije bileta per ato vota (familjraisht 0 , ne ate minimal kane ardhur 500 dhe jane mbush kutite si zakonisht sepse ai ka vout per grun dhe femijen e madh

    a ka leke qe ta bejne kete ne te gjithe shqiperine ? 100% qe po sepse do u duhen minimalisht 500 vota per cod deputetet me shume se opozita

    bastardizimi ska fund

 2. KADRI YMER KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE;ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS,KOL BALLA MASTURBON LIVE NE ZYRE TE LAL DHJERIT thotë:

  SPIRO KADRI YMER KELLIRA JAU FUT KARIN NE BYTH
  FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  KOL KYCIT SALLAKS
  KRESHNIK SPAHIUT
  DENIS MINGES
  KAR BOLES BOLINO
  DRITAN HALE-s
  BATON STANISHQIT
  LENC VANGJELIT
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  MENTOR NAZARKOS
  PRESH ZAGAJT
  OLSI RAMES
  MUT VELIUT
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KARA-s

 3. Mirëpo loja e Edi Ramës është pikërisht leximi mbrapsht i kësaj paradigme: lavdia është e atij që e rrëfen dhe jo e atyre që e kanë jetuar.

 4. Për çfarë duhen t’i jenë mirënjohës qindra mijëra shqiptarë që jetojnë në mërgim kryeministrit shqiptar? Çfarë ka bërë ai për ta gjatë 25 viteve që ka qenë pandërprerë në majën e pushtetit në Shqipëri? Pse duhen të ndihen ata krenarë me lidershipin e tij?

 5. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA;POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK ÇYPIT AFER PALLATIT TE ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT thotë:

  KADRI YMER KELLIRES I MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER,
  YMER KELLIREN KUR E SHQELMUAN NE KOKE DHE KOQE CUNAT PROBLEMATIKE TE PAGUAR NGA EDI RAMA PER PUBLIKIMIN E DOSJES SE KRISTAQ RAMES ME GREG KRISTAQ RAMEN KUR EDI RAMA E ZBULOJ SE ISHTE KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT DHE JO EDI RAMA

 6. Rama duhet mbyllur në klinika psikiatrike dhe të shërbejë për të mësuar studentët sa shumë komplekse ka truri i tij.
  Do ishte psikopati perfekt po të ishte trim,por pikërisht frika e tij tregon se ai shtiret psikopat.
  Në një rast si ky,ndonjë vrasës në SH.B.A . do të dënohej me vdekje nga Gjykatat……

 7. KADRI YMER KËLLIRËS PO I MBANE GOJA ËRE MUTI PRANDAJ E TALLIN KEQ ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA thotë:

  PO NDODHI TE JENI NE PAZAR DHE PO KUNDENON NJE ËRE MUTI TE JENI I SIGURT ËSHTE KADRI YMER KELLIRA AFER DIKU DUKE NXJERRE ËRE MUTI NGA GOJA SE NA QELBI FARE YMERI

 8. KADRI YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE DARKE DEL KRESHNIKU DHE I LEXON ATO QKA SHKRUAN YMER KELLIRA HAHA

 9. “Non grata” për Berishën zbulon operacionin sekret të Britanisë, lidhja mes bosëve shqiptarë të krimit dhe politikës. Nuk ka lidhje me Daktorrin.
  Daku eshte patriot, AY Vetem bashkepunon me intelektuale si sali lusha, agron kuliçi, sudja, gjallica, tritan shehu, çiljeta, flamur noka, edi paloka!
  Padyshim..

 10. KADRI YMER KËLLIRES NGA GOJA NXJËRRE ËRE MUTI NGA KARI I RRJËDHE QËLBËSIRE DHE MUT MË QIME NGA BYTHA E FRRYK ÇYPIT thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT ,FRRYK ÇYPIT,KOL KYÇIT SALLAKS ,SKENDER GERON MINXHOZIT DHE DENIS MINGËS

 11. kam dalë për herë të parë pas rrëmbimit, vrasjes dhe zhdukjes së kufomës së Ervis Martinajt kam thënë: Edhe shteti ka qenë i interesuar që ai të zhdukej. Por më shqetëson se përse Sali Berisha nuk flet, sepse e ka mik familjar”.

  1. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE MASTURBUAR NE AMBIENTE PUBLIKE NE TIRANË thotë:

   KADRI YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PËR HËRE TË TË FUNDIT?

   KADRI YMER I KUJT ËSHTE GREG KRISTAQ RAMA?

   KADRI YMER IK FUTJA KARIN NË BYTH OLSI RAMES DHE LAL DHJERIT

 12. Organizimi i Mafies shqiptare ne nivelin me te larte te mundshem eshte “merite” absolute e Don Rames. Banditi popullor dhe patriot

 13. “…në 12 vite rresht nuk arriti të regjistrojë një sukses të vetëm në krye të vendit”

  Ore kam nja 30 min qe vras mendjen…ca ka bo naj gjo per tu shenu ky keto 12 vjet?

 14. “…në 12 vite rresht nuk arriti të regjistrojë një sukses të vetëm në krye të vendit”

  Une e lashe te lexuemen ketu.

  Ramazoni ka fitu tre pale zgjedhje per parlament, plus edhe nja tre pale te tjera lokale dhe ky talibani me mjeker thote asnje sukses…..

  1. Ka mijra fakte që dëshmojnë se “suksesi i fitoreve të socialistëve” , e ka burimin pikërisht te vjedhja.
   A nuk janë qoftë edhe këto turnetë “patriotike” të Ramës në Athinë, Milano e gjetkë një dëshmi e hapur e vjedhjes së taksapaguesve shqiptarë ?
   Nga dalin këto para me të cilat ky kryeministër bën propogandën e tij personale në Europë e gjetkë ?
   A thua avioni personal me të cilin udhëton, autobuzet e mjetet e tjera të transportit me të cilat nisen punonjësit e bashkive në këto farsa patriotike, kostot e marjes me qira të stadiumeve etj.etj. kanë dalë nga paga e Ramës si kryeministër , apo të Spiropalit e Klosit ?
   Ka sigurisht edhe oligarkë që e zgjidhin qesen e parave me një shenjë të Ramës, por paratë më të shumta vijnë nga ofshoret e që janë vjedhur nga taksapaguesit.
   Gjysma e fjalimit në Milano, ishte ilustrimi me video i dyndjeve masive të shqiptarëve me vaporë e grumbullimi i tyre si bagëti në stadiume, e akuzat e mediave por edhe të italianëve për çdo krim që ndodhte me cilësimin “e statto un albanese”
   Po përse ikën si të lemeritur shqiptarët drejtë Greqisë e Italisë në vitet 90 pasi emigrimi nuk quhej më krim ?
   Përse nuk po e shpall qeveria Rama rezultatin e censusit të fundit e ai përbetohet se “nuk janë një milion emigrantë të ikur këto 11 vitet e fundit” ?

 15. Policia te marre ne pyetje serbin salih,sepse ky eshte ideatori i dhune kunder avokatit te tij Mengjesi per ta perdorur per nje politike te qelbur qe ben salihu,ky eshte ideatori i dhunes kunder avokatit asnje tjeter,ka 32 vjet qe kete ka bere ky serb salih.

 16. ANDI BUSHATI TALL LEQ YMERIN TE CILIT NUK I OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET SE I MBANE GOJA ËRE MUTI DHE PO MASTURBON NEPËR VENDE PUBLIKE thotë:

  KADRI YMER GËLBAZË IK FUTJA KARIN NE BYTH
  FRRYK ÇYPIT
  MUT VELIUT
  DENIS MINGËS
  KOL KYÇIT SALLAKS
  DRITAN HALE-s
  KAR BOLËS BOLINO

 17. KADRI YMER IL FUTJA KARIN NË BYTH FRRYK ÇYPIT MUT VELIUT KOL KYÇIT SALLAKS DHE KAR BOLËS BOLINO E MOS SHKRUAJ KËTU TE LAPSI thotë:

  KADRI YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?

  OR YMER SI TE MBANE GOJA ERË MUTI NUK DO TE AFROHET ASNJE FEMER NE PLANET AFËR

  KADRI YMER I KUJT ËSHTE GREG KRISTAQ RAMA?

 18. Buzhala ka shprehur indinjatën e tij në rrjetet sociale për sulmin që një grup militantësh të Rithemelimit i bëri Veliajt, kur ai u paraqit si person në dijeni në SPAK. “Kur llogaridhënia shoqërohet me turma që shajnë, që klithin, që gjuajnë, që janë të gatshëm të të sulmojnë edhe fizikisht, kemi të bëjmë me linçim”, ka deklaruar ai.

 19. LAL DHJERI ME NJE BILET FALAS NE KALIMASH JA SJELL BERAT BYTHALEN PEE TJA FUTUR KARIN NE BYTH KADRI YMER KELLIRES thotë:

  BERAT BYTHALA PER NJE KALOM FALAS NE KALIMASH NGA LAL DHJERI DEL DHE E MBRON NJE HAJDUT

 20. “Prona per te cilen u godit ne koke avokati eshte ne nje toke qe dikur ka qene pjese e Parkut te Liqenit, pra ku nuk do mund te ndertohej. Ishte ish-kryeministri Berisha qe e hoqi ne vitin 2010, me VKM pjesen nen dige, nga hapesire e Parkut per t’ja dhene ne dore lubive.

  Nese ajo hapesire do te ishte sot prone publike, asnje nuk do t’u sulej si lubi per ta kullufit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *