• |

Video/ Argjentina në gjysmëfinale me penallti: gaboi Messi me panenka, por Ekuadori nuk përfitoi

Messi

Ndodhi gjithçka në çerekfinalen e parë të Kupës së Amerikës: Argjentina respekton parashikimin dhe fluturon për në gjysmëfinale, por u deshën penalltitë për të mundur Ekuadorin. Në kohën e rregullt përfundoi 1-1 me Lisandro Martinez që shënon për Albiceleste. Tricolor humbi një penallti në minutën e 62′ me Valencia, por shënoi në minutën e 91′ me Rodriguez. Në llotarinë e 11 metërshave, gaboi edhe Messi, por Scaloni kaloi në gjysmëfinale, ku do të gjejë një mes Kanadasë ose Venezuelës.

Merr frymë lehtësisht Argjentina e dy Lionelëve, Messi dhe Scaloni. Albiceleste fluturon për në gjysmëfinale, por pas një ndeshjeje në të cilën kampionët në fuqi të botës dhe trofembjatësit iu afruan disa herë psikodramës. Megjithatë, ndeshja dukej se po shkonte mirë në minutën e 35′, kur Lisandro Martinez shënoi me kokë, pas pasimit të Mac Allister. Pastaj në pjesën e dytë gjithçka ndodhi. Në minutën e 62′, drithërima e parë për Argjentinën, kur Valencia humbi penalltinë e barazimit të mundshëm. Në fund, në minutën e 91′, Rodriguez shënoi në pozicion të rregullt për punë centimetrash.

Lexo më tej: E nis Argjentina, syte te Brazili në Kupën e Amerikës: për herë të parë do të jetë një kampionat kontinental

Pastaj, sipas rregullores, u kalua direkt te penalltitë. E këtu, Messi goditi traversën me një panenka të pafat, duke rishikuar fantazmat e serive fatale me Kilin, si në vitin 2015 ashtu edhe në 2016. Megjithatë, për fat të Pleshtit, Dibu Martinez konfirmoi veten si përrallor kur bëhet fjalë për pritjet nga njëmbëdhjetë metra. Ekuadori bëri dy gabime me Mena dhe Minda, pastaj Otamendi çertifikoi kalimin në raundin tjetër. Argjentina mbetet në garë për titullin dhe shkon në gjysmëfinale, por sa shumë vuajtje: kundër Venezuelës apo Kanadasë, do të duhet shumë më tepër.