• |

Video/ Guram Tushishvili çmendet pas humbjes në xhudo: përjashtohet menjëherë nga Olimpiada

Tushishvili

Guram Tushishvili jo vetëm humbi ndeshjen çerekfinale të turneut të xhudos në kategorinë e rëndë, pra për atletët mbi 100 kg, por edhe pjesën tjetër të Olimpiadës së tij, e cila përfundoi menjëherë pasi atleti gjeorgjian reagoi në mënyrë josportive dhe agresive pas disfatës së pësuar nga francezi Teddy Riner, më vonë fitues i medaljes së artë. Tushishvili, në fakt, jo vetëm që u skualifikua nga turneu individual, duke mos mundur të hynte në ripeshkim për medaljen e bronztë, por edhe u pezullua për pjesën e mbetur të Lojërave të Parisit, duke mos mundur të marrë pjesë në garën e ekipeve mikse.

TUSHISHVILI TËRBOHET, SHKELMA PAS HUMBJES

Riner, një legjendë e xhudos botërore, i ishte imponuar me një Ippon të bukur 29-vjeçarit gjeorgjian, për gëzimin e turmës vendase. Por Tushishvili reagoi me inat, duke shkelmuar deri në atë pikë sa e ngriti kundërshtarin nga toka dhe më pas i shtyu kokën në tapet sapo u ngrit përsëri. Përplasja mes të dyve nuk mbaroi me kaq. Riner, i indinjuar nga mungesa e sportivitetit të gjeorgjianit, e mbajti me forcë duke nxitur një reagim të mëtejshëm. Tushishvili e shtyu sërish francezin me trup.

TEDDY RINER NË LEGJENDËN E XHUDOS

Menjëherë më pas, pasi u rivendos qetësia, të dy shtrënguan duart dhe Riner festoi kualifikimin për në gjysmëfinale. Gjiganti francez 35-vjeçar, mbajtësi i fundit i pisharit olimpik së bashku me Marie-José Perec në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike të Parisit, më pas fitoi turneun e peshave të rënda duke mposhtur kampionin botëror në fuqi të Koresë së Jugut Kim Minjong në finale me ippon. Pas medaljeve të arta individuale në Londër 2012 dhe Rio 2016 dhe asaj ekipore në Tokio në 2021, francezi gdhend emrin e tij në legjendën e xhudos.