• |
ide | kryesore

Nano: Azem Hajdari njeri me inteligjencë të ulët, pa ideal dhe që nuk ishte për zyrë shteti

Arkiva, Lajme, Të fundit

“Azem Hajdari ishte një njeri i zakonshëm. Shumë i zakonshëm. Me prerje e poza prej të forti. Me IQ të ulët”.

Kështu shkruan ndër të tjera Mustafa Nano në një shkrim te ‘Mapo’ për Azem Hajdarin, një ditë pas vendosjes së shtatores së tij në vendlindje, ku u organizua edhe një ceremoni pompoze me pjesëmarrje të gjerë nga radhët e opozitës, ngjarje kjo që riktheu pas kaq vitesh në Tropojë edhe Sali Berishën.

Në vijm të shkrimit të tij, Nano thotë se Azemi nuk e meritonte një zyrë shteti, nuk ishte njeri për zyrë.

“Azemi vetë nuk kishte ideal. Jo për ndonjë gjë, por ai as që e dinte se çfarë ishte një ideal. Nuk iu desh shumë kohë për të na e provuar këtë. Në harkun e dy viteve, ai u zhvlerësua. U braktis. U bë një njeri i pafuqishëm. E filloi të bëjë lëvizje të çakërdisura, të cilat i kishin hije më shumë sesa gjesti trimëror që bëri, bashkë me qindra të tjerë, në dhjetor të vitit 1990. E do kish humbur pa nam e nishan, nëse nuk do ndodhte viti 1997, në të cilin Berisha pati nevojë për të”, shkruan Nano.

Më tej analisti shkruan se Azem Hajdari s’ka për të mbetur në histori, qoftë edhe po t’i bëjnë një mijë statuja. Sipas taj, sa më shumë statuja t’i bëjnë, aq më shumë e nxjerrin prej historisë. Ose e bëjnë të regjistrohet në mënyrë qesharake në histori.

Nano shkruan më tej se kjo lojë që bëhet me Azem Hajdarin i duhet më shumë Berishës sesa Bashës. Duke u ndalur tek fjala e këtij të fundit për Azemin, thotë se edhe çdo mësues i klasës së tetë do t’i kishte vënë një pesë me hatër kryetarit të PD-së.

Në fund Mustafa Nano e mbyll shkrimin me pyetjen:  Ku do t’ia ngrenë statujën tjetër Azem Hajdarit?

© LAPSI.al 

10 Comments

  1. champ-vetem krymbat e qenefit negjmike ku ka dher stalin qe je ti ,muq nano keni tru.sa ne vend te bukes enveri ju ipte bar si kafsheve e tash rama ju jep lesh prap si kafsheve por ne brek gjelili e jastek griselde.po ku ka muq nano e qelbesira rama shkoll.kur lende te par ka pas.
   lenini ,marksi engelsi,
   partia pones lenda e dyt,
   stalini lenda e tret,
   lenda e katert imperjalizmi amerikan,
   lenda e pest koperativa e derrave ne surrel,
   lenda e gjasht koperativa e lopve ,gjethve e krymbave.ik pirdhuni .azem hajdari ka qen akademik ne at koh karshi ju derrave e lopve,se paku ai e dinte qfare esht liria.muq nano e ju qelbesirat hanit bar si lop.

 1. Mustafa je nje vemje. Merresh dhe me te vdekurit. Nuk besoj se mbi toke ka njeri me te keq se ty. Zoti te ruajte se ti nuk deshe familjen tende.

 2. O Mustafa Nano paske qene nje koker legeni dhe injorant ne fushen e gazetarise, si dhe ti
  nuk je gje tjeter veçse nje servil i komunisteve bolshevik qe vetem shpif pa asnje fakt konkret
  se ty te eshte thare truri komplet me te gjithe keta qe jane ne pushtet, o i mjere dhe dua te theksoj
  se dhe ti ti ka mare mend kanabisi siç po flitet keto kohet e fundit, ku kjo qeveri eshte zhytur ne
  kriminalitet dhe mafje e hapur si ne kohet e viteve 1930-1960, ku mafja kontrollonte tregun boteror
  te drogave te forta. O Muç i Muçeve, O Doç i Doçeve laj gojen kur te permendesh emrin e liderit
  histirik te pluralizimit Z. Azem Hajdari se po te ishte gjalle, ti as nuk do te ndegjohej emri mor kelysh i
  komunisteve qe paguhesh nga pushteti i sotem si sahan lepires, Ishte Azem Hajdari qe te hapi gojen ty dhe
  te tjereve, qe na erdhe ne Tirane nga skrapari ku ti haje vetem laker dhe presh nga ai i trashi qe ty te pelqen shume.Nuk po zgjas se ti nuk e meriton te meresh me ty se je pa integritet, personalitet dhe nuk ke pik morali si
  njeri. A te kojtohet kush te çoj ambasador ne vitin 1992 ne beograd,(Partia Demokratike), qe ti nuk kishe pik vlere per dipllomat dhe qe as ke shkelqyer ndonjehere ne ate fushe se nuk ke shkollen perkatese o injorant.
  Fajin e ka tjeter kush qe te vlersoj ty per ate pune dhe ti vazhdon ta pergojosh per 20 vjet, ate burre qe quhet Sali Berisha. qe sipas ambasadorit amerikan Arvizu e cilesoj si burre shteti dhe ti je nje qen qe leh dite per dite dhe prap se ke zene mend dhe kush je ti qe pergojon emra si Azem Hajdari, o pederast me ngjyre mavi.
  por

 3. O Mustafa paske qene nje koker legeni qe vetem te shpifesh di se te duket vetja se kush je
  por ti je nje vemje qe nuk do te ndryshosh kur, se ti je nje komunist bolshevik, dhe te lash
  gojen kur te permendesh emrin e liderit te dhjetorit Z. Azem Hajdari dhe Sali Berishes, o
  pederast, o mosmirnjohes se ishte Partia Demokratike qe te coj ambasador ne beograd
  ne vitin 1992 kur mori pushtetin, por ti nuk e meriton se ti nuk kishe shkolle per diplomat
  dhe ti je nje gazetar injorant dhe ty te eshte mbushur koka me droge, dhe ske cben se te jane
  thare trute, o b.q dhe mendohu mire kur te flasesh per te tjeret, se pastaj do te merremi ne me ty.

 4. champ-vetem krymbat e qenefit negjmike ku ka dher stalin qe je ti ,muq nano keni tru.sa ne vend te bukes enveri ju ipte bar si kafsheve e tash rama ju jep lesh prap si kafsheve por ne brek gjelili e jastek griselde.po ku ka muq nano e qelbesira rama shkoll.kur lende te par ka pas.
  lenini ,marksi engelsi,
  partia pones lenda e dyt,
  stalini lenda e tret,
  lenda e katert imperjalizmi amerikan,
  lenda e pest koperativa e derrave ne surrel,
  lenda e gjasht koperativa e lopve ,gjethve e krymbave.ik pirdhuni .azem hajdari ka qen akademik ne at koh karshi ju derrave e lopve,se paku ai e dinte qfare esht liria.muq nano e ju qelbesirat hanit bar si lop.

 5. champ-vetem krymbat e qenefit negjmije ku ka dhjer stalin qe je ti ,muq nano keni tru.sa ne vend te bukes enveri ju ipte bar si kafsheve, e tash rama ju jep lesh prap si kafsheve por ne brek gjelili e jastek griselde.po ku ka muq nano e qelbesira rama shkoll.kur lend te par ka pas.
  lenini ,marksi engelsi,
  partia pones lenda e dyt,
  stalini lenda e tret,
  lenda e katert imperjalizmi amerikan,
  lenda e pest koperativa e derrave ne surrel,
  lenda e gjasht koperativa e lopve ,gjethve e krymbave.ik pirdhuni .azem hajdari ka qen akademik ne at koh karshi ju derrave e lopve,se paku ai e dinte qfare esht liria.muq nano e ju qelbesirat hanit bar si lop.

 6. muq nano ka lind si rama PARAZIT RUS STALINI po vdes krymb qenefi i negjmijes,ruqit,xhafes,spartak drakull brahos,siq esht dhe bastardi e kokpalari i teri qelbesir edvin shullaz habil kristaq frrok dosh rosh tahir balil xhelil RAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:

 7. Mos ta egzagjerojme tani me buste gjithandej, per cdo njeri qe ka dy fije mend dhe ka lexu dy faqe histori e kupton qe demokracine nuk e solli azemi,,,e as qe krijoi ai PD-ne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu