• |
ide | kryesore

Patozi: Nderimi i vërtetë për Azem Hajdarin shkon përtej shtatores së vendosur në Tropojë

Arkiva, Lajme, Të fundit
patozi.jpeg

Nga Astrit Patozi


Në Tropojë kisha qenë për herë te fundit në verën e 1997-ës. Ishte fushatë dhe mbaj mend që isha në autokolonë vetëm një makinë pas Azem Hajdarit.
Ka qenë udhëtim i vështirë dhe plot tension, në sintoni  me kohën e vështirë që kalonte Shqipëria.
Pak më shumë se 20 vjet më vonë, sot e pashë sërish Azemin në qendër të Bajram Currit, të derdhur në bronz.
Shumë ujëra kanë rrjedhur që atëherë, rruga është e qetë dhe pa të papritura, por jeta nuk është asnjëherë e lehtë dhe paqja nuk vjen vetëm atëherë kur nuk ka luftë.
Nderimi i vërtetë për Azem Hajdarit shkon përtej asaj shtatoreje, e cila prej sot do të zbukurojë sheshin e vendlindjes së tij.
Ai është në fakt një ftesë për kurajo dhe guxim për çdo njeri të lirë, që bën betejë për vlerat që beson.1 Comment

  1. PATOZ :RAMA TE KA SHPIRT e TAHIRI GJAN.MU NE MES BETEJE U BERE STALINIST PARTIZAN.lum negjmija e qenefi i saj qe te kan.ne zgjedhje e tregove veten ne cilin grup jeni ti,imami,bregu,jozi e frok ndok preng dosh rames.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *