• |
ide | kryesore

Pranga kontrollorëve të Kapshticës, merrnin 7 mijë euro për azilkërkuesit

Lajme, Të funditNjë kontrollor i pikës së kalimit kufitar Kapshticë dhe dy persona të tjerë u arrestuan, sepse lejonin kalimin e azilkërkuesve shqiptarë për në Francë, ndër ta edhe të fëmijëve të mitur, të pashoqëruar nga prindërit. Kontrollori dhe sekserët paguheshin rreth 6-7 mijë euro.

Të arrestuarit janë Artan Ceno, 44 vjeç, punonjës policie me detyrë kontrollor në pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, Majlinda Seiti, 52 vjeçe, lindur e banuese në Korçë dhe Adriano Kocoli, 52 vjeç, lindur e banues në Korçë.
Azilkërkuesit kalonin përmes kufirit të gjelbër drejt Greqisë e Maqedonisë në mënyrë ilegale, mes tyre me destinacion final Francën për azil kërkim.
Të arrestuarit “kanë kaluar nga kufiri i gjelbër, fëmijë të mitur, të cilët më pas kërkonin azil si të pashoqëruar, në vende të ndryshme të Europës” njofton policia.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *