• |
ide | kryesore

Risia e re e facebook

F1, Stil


Facebook vjen me një tjetër risi për të gjithë përdoruesit e saj.
Pasi u kritikua nga specialistët se ky rrjet social po përhap shumë fake neës, Mark Zuckerberg bëri lëvizjen e duhur, tashmë facebook do ketë një buton të ri, “Doënvote”.
Ky opsion i ri u testua si fillim në SHBA tek 5% të përdorueseve të android, dhe deri tani rezultate janë pozitive.
Specialistë të facebook shprehen se opsioni Doënvote do ndihmojë përdoruesit të fshehin një komen apo një status të cilën e konsiderojnë fake, abuzivë, e menjëherë pas kësaj lëvizje përdoruesit duhet ti përgjigjet dhe pyetjes se përse kërkon ta fshijë këtë postim, dhe pasi jep arsyetimin pjesa tjetër e veprimit do jetë e facebook-ut i cili do marr në shqyrtim nëse postimi i bërë Doënvote duhet fshirë apo jo.
Megjithatë menjëherë pas publikimit të lajmit reagimet të specialistëve të mediave kanë qenë të shumtë.
Ata e kanë konsideruar këtë risi si censurim të medias online.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *