• |
ide | kryesore

Basha ia kthen flakë për flakë Ramës: Po mundohet të largojë vëmendjen nga droga e Tahiri

Lajme, Të fundit

Gati i menjëhershëm ka qenë reagimi i kreut të opozitës Lulzim Basha ndaj deklaratave të kryeministrit Rama.

Pas reagimit te kryeministrit Rama dhe mesazhit për kryedemokratin, per akuzat lidhur me “financimi rus i PD”, vjen edhe përgjigja e Bashës.

Me një sqarim ne faqen e tij ne FB, Basha e quan qesharake akuzën në fjalë, gatim te Ramës dhe qëndrimeve teë tij anti-Trump dhe anti-administratës Trump.

Deklarata e Bashes:

Për hir të opinionit publik dëshiroj të sqaroj një herë e mirë disa gjëra:

1. Akuza që Partia Demokratike ka marrë para prej rusëve për të bërë konspiracion së bashku me Presidentin Trump kundër Edi Ramës është një akuzë qesharake, që vetëm një mendje megallomane si Edi Rama mund ta gatuajë. Këto akuza janë në vazhdën e qëndrimeve anti-Trump dhe anti-administratës Trump nga Edi Rama.

2. Partia Demokratike nuk ka shkelur asnjë ligj dhe nuk ka asnjë lidhje direkte dhe indirekte me asnjë individ, organizatë, kompani apo interes rus.

3. Dje e akuzova publikisht Edi Ramën për lidhje të errëta me kompaninë ruse Gunvor, por ai sot nuk u përgjigj, duke gatuar një tjetër sallatë ruse, si ajo e Mother Jones, për të fshehur të vërtetat. Nëse ka rrezik rus në Shqipëri, ai vjen përmes Ramës kryeministër! Jo vetëm sepse si njeri i zhytur në krim, ai është lehtësisht i shantazhueshëm nga kushdo, por sepse ai, konkretisht, ka mirëpritur ndikimin rus! Edi Rama duhet të sqarojë publikisht se kush ia solli, çfarë ka biseduar dhe çfarë i ka premtuar kompanisë Gunvor, me të cilën është takuar të paktën një herë në zyrën e tij në Tiranë. Ai duhet të sqarojë, gjithashtu, se pse mbështet tezën e përkrahur edhe nga Rusia për shkëmbim territori midis Shqipërisë dhe Serbisë. Rama duhet të sqarojë gjithashtu aferën me kompaninë turke që do të ndërtojë aeroportin e Vlorës, kompani e cila ka kontratë me kompani shtetërore ruse për ndërtim centralesh bërthamore.

4. Për kontrata e lobimit të Partisë Demokratike ne i kemi kërkuar prokurorisë shqiptare të kryejë cdo verifikim dhe i kemi dhënë prokurorisë të dokument. Për të ruajtur të njëjtin standard dhe për t’i shërbyer drejtësisë, ftoj publikisht prokurorinë shqiptare të fillojë hetimin e burimit dhe mënyrës si Edi Rama, në konspiracion me të tjerë, shkeli ligjet amerikane duke futur para të huaj në fushatën presidenciale Obama. Për këtë çështje ka një vendim të formës së prerë të drejtësisë amerikane që ka vertetuar faktin dhe krimin, prandaj prokuroria shqiptare e ka të lehtë ta hetojë këtë çështje.

5. Edi Rama ka disa javë që po përpiqet të pushojë hetimet për Saimir Tahirin. Prandaj, fushata e sulmeve, përmes mercenarëve me pagesë, ka për qëllim largimin e vëmendjes së opinionit publik nga droga dhe krimi. Cështjet e drogës si “Xibraka”, Maminasi, Saimir Tahiri janë çështje me rëndësi kombëtare, të cilat nuk duhet lejuar që të mbulohen me mjegullën e propagandës qeveritare, sepse rreziku kryesor për destabilizimin e Shqipërisë është droga dhe krimi. Prandaj, lufta ndaj drogës, krimit dhe lidhjeve të tytre me politikën është prioritet kombëtar.

6 Comments

  1. Basha dhe ata kelyshet e tjere te saliut nuk jane politikane por hajdute dhe mafjoze qe vetem demtojne shtetin shqiptare dhe te ardhmen e popullit shqiptare. Turp te keni parazitet e shqiperise.

  2. Shqiptar,DK,, pak a shume na qenke serb. Na ke fol me fjalorin e BALLES pionier. e te shokt RAMA, si bire kurve i komunisteve, Me hajdute, mafioze, drogmene, e kriminele se kjo qeveri qelbesirash, as ne vendet e humbura te afrikes nuk e gjen,, andaj uroje qeverine tende, por edhe ngushelloje, se eshte ne grahamet e fundit, ne dalje te kallaizmit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu