• |
ide | kryesore

ZYRTARE/ Dosja e ish-kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Roshi shkon në gjykatë

Lajme, Të funditIsh-kryetari i Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi do të përballet në gjykatë. Prokurori i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, Enklid Gjini mbylli hetimet dhe dërgoi në gjyq dosjen në ngarkim të tij. Ai akuzohet për kryerjen e veprës penale “Falsifikimi i vulave, stampave apo formularëve” parashikuar nga neni 190/1 i Kodit Penal.

Sipas njoftimit të prokurorisë “në datë 09 shtator 2016 mbi bazën e dokumentave të dorëzuara nga Drejtoria e Marrëdhënieve Juridiksionale me Jashtë, Sektori i Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme, në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë është regjistruar Procedimi Penal nr.4810 nr.4810, për veprën e mësipërme penale”.

Rroshi ishte një nga zgjedhurit e parë që u “kap” nga ligji për dekriminalizimin. Atij iu hoq mandati nga KQZ-ja me kërkesë të Prokurorisë. Akuza thoshte se Roshi kishte fshehur një dënim për përdhunim në Itali në fillim të viteve ’90.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në 29 dhjetor 2016 vendosi heqjen e mandatit për dy deputetet Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri, si dhe kryebashkiakun Elvis Rroshi, pasi edhe ata kishin fshehur të dhënat në formularin e dekriminalizimit.

Në formularin e dekriminalizimit që Roshi ka plotësuar, thotë se ka qenë arrestuar dhe proceduar edhe në Gjermani para vitit 2002. Ai shënon se e ka proceduar gjykata e Mynihut, por shkruan se arsyet nuk i kujtohen. Po ashtu, ai thotë se nuk i kujtohet as rezultati i këtij procedimi, nëse është dënuar apo jo.

Kjo periudhë përkon me atë që Elvis Roshi ka ndryshuar emrin. Babai i tij tha në një intervistë televizive se ai quhej Ervin.

Në vitin 2000 me emrin Ervin Roshi ai figuron i proceduar edhe në Kavajë për dy vepra penale. Në atë kohë prokuroria ka kërkuar dënimin me 2 muaj burg për plagosje dhe armëmbajtje pa leje.1 Comment

  1. VONON, POR NUK HARRON,, ishalla ka drejtesi qe zbatohet me drejtesi, jo me drejtim politik nga RAMA, se ndryshe quhen lodra, e mashtrime. Per ato qe ka bere ky bashkiak meritogjyqin e drejtesine per bemat e tij. ISHALLA KA VEPRIM, E DREJTESI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *