• |
ide | kryesore

Judicial Watch: Si e financoi me fonde administrata Obama Sorosin për të fuqizuar Ramën (Video)

Lajme, Të fundit

Presidenti i Judicial Watch Tom Fitton tha për Tucker Carlson se dokumentet e grupit të tij tregojnë se administrata e Obamës ka shpërndarë miliona dollarë në organizata  të mbështetur nga Soros. Fitton tha se administrata e Obamës dërgoi rreth 9 milionë dollarë për një grup të quajtur Instituti i Menaxhimit Lindje-Perëndim, për të cilin ai tha se financon aktivitetet politike në Shqipëri.


“Paratë bënë shumë sesa të fuqizojnë qeverinë socialiste të Shqipërisë”, tha Fitton. Ai tha se fondet ndihmuan në bashkë-sponsorizojnë anketat që “prodhuan 91 për qind të mbështetjes për operacionin pro-qeveritar, pro-Soros, që do të kishte kufizuar pavarësinë e gjyqësorit shqiptar”.


Sipas Judicial Watch, Soros, një miliarder i krahut të majtë hungarezo-amerikan, përdor para për të nxitur “reformën” e sistemit gjyqësor shqiptar. Kryeministri shqiptar Edi Rama, i zgjedhur në vitin 2013, ka qenë kreu i partisë socialiste për më shumë se një dekadë. Fitton tha se Soros ose grupet e tij të lidhura janë aktive në Hungari, Guatemalë dhe Kolumbi.

Ai tha se ekziston ose ka ekzistuar një përpjekje mes Departamentit të Shtetit të SHBA dhe grupit Soros. Fitton e quajti partneritetin “një mënyrë për Departamentin e Shtetit që ta mbante Soros në administratën e Trump”. Ai pretendoi se subjektet e lidhur me Soros kanë qenë të lejuara të këshillojnë për sipërmarrjet e politikës së jashtme amerikane edhe jashtë Shqipërisë.

Judicial Watch njoftoi se gjashtë ligjvënës të udhëhequr nga senatori Mike Lee (R-Utah) i kërkuan sekretarit të shtetit të atëhershëm, Rex Tillerson, të bënte një hetim në çështjen Soros-Shqipëri.

KLIKO KËTU PËR TË PARË VIDEON

5 Comments

    1. Sorosi nuk eshte sinonim per USA….mos i ngaterro gjerat! Duket sikur ka mbeshtetje por eshte vetem mbeshtetja nga Soros

      1. padrejtesia dhe drejtesia gjat zhvillimit te vet ben njerzit te behen si thembra akilit per njeritjetrin ku drejtesin te drejten e duan te gjith dhe padrejtesine e urrejne te gjith zhvillimi len shenja fakte gjurme si u lujt ,dobit apo pasojat ,shqiptaret per 1 shekull i coptuan vendosen politika ligje ligjvenes dhe projektuan bukur qe me coptimin tone se cfar perfundimi duhet te kemi ndollemi ne mes te ekstremit ,te grabitur nenshtruar dhe shpartalluar nje here ne komunizem dhe tani ne demokraci ,dhe se fundemi ramen e paskan futur te grabisin gjitha pasurit kombetare ,detyrojn shqiptaret te largohen dhe ket ciflik ta kete sorosi me ramen dhe ndonje tjeter e pse jo kohet e fundit u zbulua ne tropoje minjiera me e malle ne bote e kromit ne kemi fushmbajteset e naftes dhe gazit me te mella ne bote minieren e arit ne mitrovice ,e sa e sa pasuri tjera ,po cfar ju be gadafit ne libi e vrane dhe i moren qindra miliarda dollar ne vlere ari po ashtu dhe sadam hysenit ,perse te mos grabisin dhe shqiptaret te gjith keto ruset serbet ma;lazezet bullgaret grekerit ,,sepse e ndertuan per te qene te tille ,me njerez qe ju sherbejne dhe kushdo qe i kundershton ngrejn pushtetin ushtarako policore si ne egjipt ,me nje fjale terrorist arrestohet barbarizohet kushdo,shikoni preketet tane gjith oficera keta e bene projektin ,po kush guxon ti kundershtojne se na kan sjellur dhe 5000 iranian njerz te mir jan thon por sherr te mall do ti kemi ne nje moment nese nuk do te ruhemi mire nga ato, tashme kombit shqiptare 15 milionesh si mbetet gje tjeter vetem te thirret diaspora mbi 5 milion kemi ne turqi 5 milion shqiperi kosove ,dhe pes milion ne tere boten ,te nixisim qe te krijohet shteti shqiptare ne migrim me njerzit me te drejte zgjuar dhe vlefshem te kombit dhe keto ti ndjekim pas te gjithe duke larguar kete klas politike te korruptuar dhe duke prishur cdo loje dhe korrupsion ne dem to kombit shqiptare nuk na mbetet rruge tjeter ndryshe ndaj nesh po planifikohet nje katastrofe e papare ne histori sepse keto karajfila na kan lene borxhe ,dhe akoma nuk dihen poshtersit por ne duhet te cmontojme cdo intrig dhe padrejtesi ne mezin tone komenti behet drejtperdrejte per intelektualet ne diaspor dhe trojet shqiptare qe kan gjak shqiptari dhe duan atdheun e tyre perfundimisht nese ne nuk ngrihemi reflektojme dhe zhbejme padrejtesine gropen qe na kan hapur shpejt keto po na bejne gjemen sepse me ligje politik dhe ligjvenes keto kan ne dore asimilimin kombetare dhe grabitjen e cdo pasurie shqiptareve ne emer te korrupsionit ,borxheve qe na kan futur permes njerezve te tyre qe kan vene ne pushtet,shqiptare mosbindja ciivile qe na ftojne partit politike dhe shkuarja pas eshte mashtrimi rralles kombit tone keto njerez e zbuluan koken qellimin flet puna vepra tyre nje ekstrem i vertete ajo qe duhet te bejme eshte ne unitet mendimi dhe veprimi te ndertojme shtetin ton etnik me shqiptare te verteten nga mezi jone te drejte parimore te urte dhe punedashes cilesit e te mireve duken larg ato shkelqejne ne cdo pikpamje duken larg ,ky koment behet per bashkombasit e mi per unitet mendimi dhe veprim ne kuptimin vlersimi e ralitetit ndarjes problemeve dhe orientimit zgjilljeve duke mos ja lene askujt te tallet me fatin tone drejtat tona por cdo gje tonen ta administrojme vet jo te na diktojne orietojne tjeret sipas interesit duke mbetur perseri te gjith te zhgenjyer mashtruar dhe shkatrruar te kerkojme dhe vendosim te drejtat eshte natyralitet sepse te drejten e vet e kerkon sejcili dhe padrejtesi kosto nuk pranon askush ne nuk po bejme asgje me shum se sa meritojme duke i transformuar problemet ne zgjillje padrejtesin ne drejtesi hak dhe luften ne paqe ky eshte mendimi lire per ato qe kerkojne mendime efikase ku drejtesia eshte rruga zgjilljes paqes dhe padrejtesia rruga luftes u dhe cdo shqiptar dhe cdo njeri don paqes le ti sherbejme paqes duke u angazhuar ne drejtes i dhe zhbere vete korrupsionin me rrespekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu