• |
ide | kryesore

Tension para nisjes së samitit G7 në Kuebek

Planet

Liderët e grupit të shtatë shteteve më të industrializuara (G7) do të takohen sot në Kanada, në atë që mund të cilësohet në mesin e samiteve më acaruese në disa vjet.

Pak para takimit, lideri francez, Emmanuel Macron dhe ai kanadez, Justin Trudeau janë përplasur me presidentin amerikan, Donald Trump lidhur me tarifat tregtare, të cilat pritet të mbizotërojnë axhendën e këtij samiti.

Trump që pritet të jetë i fundit që do të arrijë, dhe i pari që do të largohet nga samiti, ka vendosur tarifa në importet e çelikut dhe alumnimit, të cilat kanë nxitur deklarata për hakmarrje nga partnerët tregtarë.

Në mesin e temave të tjera tensionuese janë edhe marrëveshja bërthamore me Iranin dhe ndryshimet klimatike.

Samiti i G7-ës, në të cilin gjenden Kanadaja, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Italia, Japonia dhe Gjermania, do të fillojë të premten në Kuebek.

2 Comments

  1. interesat dhe pamundesit ndan vellain prej vellaut ,e verteta i mban gjith vellezer,bota ka hyre ne nje faze zhvillimesh ,qe rrezikon te dale jasht kontrollit per shkak se askush nuk pranon kosto nga askush por te gjith i shkaktojne kosto njeri tjetrit ,te gjith kerkojne te drejten e vet por te gjith i bejne padrejtesi njeritjetrit ,askush se deshiron vdekjen por sejcili armatoset sa me shum per te mbytur tjetrin ,kjo eshte vetvrasje,zoti mallerishem ua mundesoj qe permes ullzimit te tije te gjeni zgjillje per cdo problem ku askush nuk mbetet pa vlere i tepert ,i humbur por gjith te fituar sepse ai disiplinoj me mire vlerat te cilat prollojne vetem vlera,per te cilat neve kemi nevoje kurse ne si njerez zoti nuk na pelqen ,keshtu qe zgjollem interesin antivleren dhe tani nuk duam te shohim njeritjetrin me sy ,sepse duam te jemi sejcili i pari vet dhe sejcili te kemi nen kontroll gjithcka e ku ne nje ambjent [planet] ku gjithcka kontrollohet dhe funksionon sipas ligjit te zotit ,kuse ne u munduam ta oprientojme dhe kontrollojme sipas deshires sone jasht menyres se ekujlibrit rregullit ligjit normalitetit te funksionit sipas ullzimit te ati qe e krijoj qe e diti me mire se cfar dhe si e ka krijuar dhe tani kemi mbetur ne mospajtim me njeritjetrin duke projektua armikun ,ku ne fakt armiku vetes per sejcilin eshte vet vetja tije egoja e pushtetit dhe parase sepse sikur te vepronim sipas ullzimit zotit do funksiononte gjithcka ne normalitet dhe ne do mbeteshim gjith vellezer ,kurse keshtu nga egoja mbetemi pa nevoje armiq,raliteti me mire tregon ,perfundimin tone ,pa nevoje,

    1. i pa emer,i pa fytyr e i pa tru,ti po duron dhjerjet e stalinit,titos,mao LUU ce dunit etj qelbsirat ruqi,rama,sprtak braho,xhafa,gjelil e ilir gjona e te flasesh per te tjer.hesht ik ne qenef negjmije dhe ha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu