• |
ide | kryesore

Kumbaro mbron shembjen e Teatrit: Gjendje emergjente, s’do presim të na zerë brenda

Lajme, Të funditMinistrja e Kulturës Mirela Kumbaro tha sot nga foltorja e Kuvetit se Teatri Kombëtar është në gjendje emergjente dhe mund ti zërë brenda ata që e frekuentojnë.

Teatri është në gjendje emergjence, fakti që rri në këmbë, është shfrytëzuar për shfaqje, por është argumenti më mjeran duke pritur ditën që mund të na zërë brenda. Miu ishte bashkëjetues me artistë. Sot gjejmë një mundësi për të bërë një teatër dinjitoz për vendin, kam shkuar gjithë jetën në teatër, por pak kam parë nga kolegët e kësaj salle, nuk ju kam parë jo në këto pesë vite ku unë nuk lë shfaqje pa parë. Nga inspektimet dhe ekspertizat është konstatuar se ambientet janë jashtë kushtet teknike për shfrytëzim, muri me përbërje pupuliti ka dëmtime të konsiderueshme, nga Instituti i Ndërtimit theksohet se përtej arkitekturës, strukturës që bën të pamundur çdo ndërhyrje, kushtet janë të tilla që teatri duhet të mbyllet, thuhet, riparimi i objektit përbën vështirësi, kosto të larta dhe një ndërhyrje rrënjësore në 90% të objektit, në themel, çati dhe soleta, ndërhyrja sado e madhe të jetë nuk e sjell në kushtet optimale”, – tha Kumbaro.3 Comments

  1. Nuk e paskan njoftuar Ministren per lajmet e fundit. Gjithsesi bejani te ditur qe dje pati nje termet mjaft te fuqishem dhe godina e teatrit nuk pesoi gje. Ata qe e pesuan ishin Kryesia e Kuvendit dhe Ministria e Bujqesise. Mos duhen shembur ato?

  2. kumbaron si ramen e kan shembur ne tok meta,frroku,roshi,doshi,prenga,hablajt,xhafa ruqi,ndoka e artur bushi duke ju futur ngjala e palla ,kokain e heroin ne te tera birat qe kan,per te perballuar fluksin e pallave kan edhe zevendset e tyre spiropela,kosheli,gjiknuri,erionka,braqe,sadri abazin keta presin pallat e vogla qe rames ti futet ngjala e metes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *