• |
ide | kryesore

Rikthimi i sinjalit televiziv, reagon Rama: Nuk fiket sistemi i vjetër pa siguruar akses në sistemin e ri

Lajme, Të fundit

Menjëherë pas lajmit të rikthimit të sinjal analog për Tiranën dhe Durrësi, ka reaguar edhe kryeministri Rama. Ai përmes një postimi në Twitter ka përshëndetur vendimi ne AMA-s për rindezjen e sinjalit të vjetër të transmetimit televiziv, por Rama është shprehur se nuk fiket sistemi i vjetër pa u siguruar aksesi në sistemin e ri.

Përshëndes vendimin e autoritetit të pavarur për rindezjen e sistemit të vjetër të transmetimit televiziv. Zbatimi i normës europiane është një domosdoshmëri, por nuk fiket sistemi i vjetër pa siguruar akses për këdo në sistemin e ri.” – shkruan Rama.

Ndërkohë, më herët ditën e sotme ishte drejtori i AMA-s, ai i cili njoftoi rindezjen e sinjalit të vjetër të transmetimeve televizive. Sinjali i vjetër do të jetë aktiv deri në janar të vitit tjetër. Ky vendim u mor nga ankesat dhe pakënaqësitë e shumta që qytetarët drejtuar drejt këtij institucioni, pasi u gjenden ditën e djeshme pa sinjal televiziv duke u detyruara të dynden në dyqane për të blerë dekoderin që merr sinjalin e ri.

12 Comments

 1. “Nuk fiket sinjali i vjeter”? Si nuk fiket? Po ju e fiket. E late dy dite fikur. Griu leke mire e mire Samir mania dhe tani e hapni prape, se leket i bete. Shushunja

 2. Ta ndjeu bytha lageshtiren o i gjati ine . Me varferine ekstreme deri nekufijte e skamjes dhe me taksat ne qiell detyrimisht dihet fundi jot , çeshtje kohe .

 3. A te q* Ripjelljen bashke me grykesat perreth! Mashtrimi i rradhe! I ka numeruar njeri sa jane bere?

  Keta e bene si me Kukesit, thjesht testojne pulsin sa duron ky popull. TV qe kam (DVB-T, jo DVB-T2) arrinte te kapte( te pakten deri me 10/08/2018) edhe leshrat analoge, dhe ato digital. Pa kurrfare problemi. Tani bariu e ketij stani ku na ka rene shansi te jetojme, del e i bie borise duhen hapur kanalet analoge. Po ato digitale qe i shikoja me pare?! Apo ato kane ndryshuar muhabet castet e fundit, jane bere T2 se keshtu stili, upgrade, drejt Evropes, drejt Digitalb-it. Vari k*!

 4. Fikja e sinjalit nje TURP i madh.Turp qe shikon rradha te medha njerezish prapa dyerve te dyqaneve Digitalb.Turp. A kane mundesi keta njerez te vrapojn per dekoder????

 5. Doli mashtruesi i shekullit dhe na pershendet -AMA-per rindezjen e sinjalit te kanaleve analoge sikur ata te -AMA-es e kane bere me koken e tyre.O zagar nuk vepron njeri pa ngrene fekale ti me perpara.Epe cfare indinjate pati ne popull duke i rreshtuar neper dyqanet e dekordereve duke ju marre dhe leket e ilaceve per te blere kete.Tani ushty afati deri 15 janar atehere nxirrni ndonje procke tjeter qe duhen dekordere te tjere deri sa ti shisni te gjitha ato ndyresira dhe per te bere ndonje leke .Megjithe ate e zote nje dore te mire me leke .Mashtroni ,shtrydheni mire kete popull se duhet ti shkerdhesh nenen qe te te thote baba.

 6. Doli mashtruesi i shekullit dhe na pershendet -AMA-per rindezjen e sinjalit te kanaleve analoge sikur ata te -AMA-es e kane bere me koken e tyre.O zagar nuk vepron njeri pa ngrene fekale ti me perpara.Epe cfare indinjate pati ne popull duke i rreshtuar neper dyqanet e dekordereve duke ju marre dhe leket e ilaceve per te blere kete.Tani ushty afati deri 15 janar atehere nxirrni ndonje procke tjeter qe duhen dekordere te tjere deri sa ti shisni te gjitha ato ndyresira dhe per te bere ndonje leke .Megjithe ate e zute nje dore te mire me leke .Mashtroni ,shtrydheni mire kete popull se duhet ti shkerdhesh nenen qe te te thote baba.

 7. Gjatë kohës së sundimit otoman herë pas here ngriheshin taksat.

  Një ditë u dha urdhër per tu ngritur taksat. Një pjesë e shtetasve te Perandorisë vazhduan të paguanin normalisht, në një pjesë tjetër pati reagim per rritjen e tyre.

  Pas disa kohësh, Sulltani nisi një fushatë lufte diku nga Azia dhe duheshin para për të përballuar atë, kështu u rritën sërish taksat. Njerëzit, diku në Perandori, vazhdonin të paguanin taksat pa bërë zë. Në pjesë të tjera të perandorisë filluan të protestonin. Diku edhe e refuzuan deri në kryengritje me armë. Pas një rritje të tretë që ishte shume e madhe pothuaj në të gjithë perandorinë pati nje reagim shumë të fortë kundër rritjes së taksave.. Deri edhe tek drejtues të emëruar nga Porta e Lartë. Vetëm në një vend njerëzit nuk u ndjenë dhe vazhdonin të paguanin taksat.

  Veziri, që drejtonte punët e taksave, vuri re se vetëm në një vend taksat paguheshin dhe nuk kishte raport për reagim ndaj rritjes së tyre, ndryshe nga e gjithë Perandoria. I habitur nga kjo gjendje dhe duke e ditur që ai vend ishte i varfer, vendosi te shkonte vete atje. U nis veziri me habi të madhe. Shkoi takoi mytesarifin e zyrtarët e tjerë. I pyeti, a i pagujane taksat njerëzit. Po, i thanë ata. Te gjitha? – pyeti sërish dhe këto të rriturat. Po, i thane vartesit. Atëherë vendosi të takonte vetë njerëzit.

  I mblodhi dhe i pyeti a keni ndonjë shqetësim? Jo, iu pergjigjen ata. Ore, a keni ndonjë shqetësim, pyeti sërish. Jo, i thanë gati në korr. Ore, ndonjë gjë çfarëdo që të jetë, jo vetëm në lidhje me taksat, i pyeti veziri. U ngrit, diku andej nga fundi, një burrë dhe i tha: Kam unë një vërejtje. Veziri ishte mes habitjes dhe kuriozitetit, i tha, po vazhdo. Po ja, tha i ngrati, kur shkojmë të dielën në Pazar, kalojmë në një urë. Aty kanë vendosur dy ushtarë, që mbledhin taksat e mallit që do shesim në qytet. Bashkë me mbledhjen e taksave, një nga ushtarët merret me burrat dhe një me gratë. Si, pyeti veziri. Po ja tha i ngrati, njëri ja bën burrave dhe tjetri grave, pasi iu merr taksën. Çfarë kërkon, i tha veziri, vazhdo. Ja, tha i ngrati, kemi një kërkesë që e kemi menduar mirë. Aman na shto numrin e ushtarëve, se na ikën gjithë dita në rradhë. Të ketë disa, që të mbarojmë punë shpejt, përfundoi i ngrati.

  Kështu më ndodhi me një dje, por besoj të njëtat vërejtje duhet të kenë të gjithë ata që u dyndën të blejnë dekoderat me nxitim, se iu iku pa parë seria e rradhes me Kosemin apo me Ertugrulin.

  Hë, i thashë, e more dekoderin. Po, po më tha. Ishin të zinj. Mirë shkoi, e pyeta. Po çfarë mirë, më tha, Këta janë njerëz mizerabël. Pa hë, e nxita, me mendimin se do te fliste per çmimin e lartë të dekoderave. Shumë më të lartë se në vendet e BE. Për pabesinë dhe arrogancën e vendosjes së nderprerjes së sinjalit etj etj etj.

  Po ja, mu drejtua, kishin vënë vetëm dy shitësa. Si e bëjnë këtë punë kështu. Mirë ne që nuk e dinim që do ndërpritej sinjali, por ata të Digitalbit e dinin, se kishin furnizuar dyqanet. Po si nuk shtojnë dy shitësa për këtë ditë, mor aman. U çmenda, vazhdoi, mirë rradha, por edhe të shtyrat e njerëzve në rradhë kisha mangut. Pis milet, me tha dhe vazhdoi, kisha afër edhe nja dy që kishin ardhur direkt nga puna dhe mbanin era djersë, ma shpifen. Eh mor burrë, me tha, e pse e gjithë kjo punë, ky siklet dhe për çfarë, se Albani, drejtori i Digitalbit, nuk e çau kokën për disa shitës shtesë. Nuk bëhet ky vend jo, më tha.

  E pashë dhe i thashe, po ke shumë të drejtë, Albani e ka fajin dhe vazhdova rrugën

 8. SHume i mire ky tregim, nje fabul qe i shkon per shtat ketij populli dele .Jo te ankohet per fikjen e sinjalit apo per cmimin e kripur te aparateve ankohet qe nuk kishte shitsa me shume -Popull antikap-.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu