• |
ide | kryesore

Aferë korruptive te Unaza? Kompania fituese u krijua në korrik, rezulton offshore në SHBA

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i bashkisë Erion Veliaj heshtin për protestën e mbi 2 mijë banorëve, sepse ata kanë vënë në jetë një skemë korruptive me vlerë 40 milionë Euro për më pak se 3 kilometra tek Unaza e Re.

Përfituesi i projektit të “Unazës së Re” është bashkimi i kompanive DH Albania dhe Biba X, por mbi bazën e dokumenteve, rezulton se të dyja kompanitë janë me probleme ligjore. Kompania DH Albania është krijuar në korrik të këtij viti, saktësisht një muaj e gjysmë para se të hapej gara për tenderin, në emër të kompanisë mëmë Dunëell Haberman ltd.

Gjithashtu kompania mëmë e saj është kompani offshore, me pronarë të panjohur, e riregjistruar në Delaëare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vend i cili njihet si parajsë fiskale.

Debati për projektin ka marrë shtrirje të gjerë, ndërsa ARRSH përmes një njoftimi për mediat i është përgjigjur PD-së duke i cilësuar deklarata e saj si të pabaza, pasi sipas tyre, përfituesit janë shpallur sipas kuadrit ligjor.

4 Comments

  1. Keta tipa te prodhimit komunist made in albania ( te blloku) nuk mund te sjellin gje tjeter pervec mashtrimit dhe propagandes, gjithsesi populli qe i voton e meriton kete model qeverisje. Zoti na ruajt ne te tjeret qe shohim pertej ertv dhe kasetave te lali erit.

  2. Pervec ketyre dy firmave eshte dhe nje tjeter me nje emer te bukur Viktorja firma ku basha ka bere te gjitha punet e pista kur u be kryetar,ju te lapsit dhe ju dy skifterat pse nuk shkruani per Viktorjan apo ju merzitet luli dhe ofendohef pronari qe eshte edhe kumbari i vajzes se lulit me te njejtin emerViktorja,si pune e piset duket kjo firma luli dhe kumbari pastaj firma viktoria

  3. KETA PO E XHVASIN KETE VEND DUKE E GRABITUR NE CDO SEKOND. POPULL MOS RRINI PO KUNDRAPERGJIGJUNI SE PAS PAK E KA RADHEN SECILI NGA NE .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu