• |
ide | kryesore

Skandali në parlament/ Si po i falen miliona taksa super të pasurve

Arkiva, Kryesore

Të enjten në mbrëmje në parlament është vulosur një nga grabitjet më të mëdha të shqiptarëve.


Shumica socialiste ka votuar unanimisht për të zbritur tatimin e dividentit që ndajnë aksionerët e një kompanie, nga 15/%, në 8% për më të kamurit e këtij vendi.Dhe këtë dhuratë nuk e ka bërë për vitet që vijnë, çka edhe nëse do të ishte imorale, nuk do të përbënte ligjërisht një krim.

Por, e ka bërë edhe për vitet e mëparshme, duke kryer krimin e shfuqizimit me efekt prapaveprues të një takse dhe duke vendosur një pabarazi skandaloze mes atyre që kanë ndarë dividend në vitet 2015, 2016, 2017 dhe atyre që nuk e kanë ndarë atë (Lind pyetja, a mos duhet të kthejnë kusurin e parave për ata që kanë paguar tatim mbi dividentin 15% në këtë perudhë).

Po kjo vjedhje skandaloze, të cilën kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili (shiko videon poshte), e konsideroi si një “ndarje parash mes Ramës dhe oligarkëve para festive”, nuk mbaron këtu.  

Si një krim i dhunshëm, ai nuk pyet për dëmet kolaterale, shkeljet e ligjit dhe procedurat që përdhos.

Sepse socialistët, pra të majtët që erdhën në pushtet me premtimin për të zvogëluar pabarazinë mes të pasurve dhe të varfërve të këtij vendi, e kishin votuar që në 3 dhjetor përgjysmimin e tatimit mbi dividentin.

Por, këtë të enjte presidenti Meta e ktheu ligjin mbrapsht duke nënvizuar shkeljet e tij kushtetuese.

Dhe çfarë bënë deputetët e Rilindjes që janë shndërruar në shërbëtorë të oligarkëve?

Nëpërkëmbën çdo procedurë.

Sepse një ligj i kthyer nga presidenti me regullore fillimisht i dërgohet komisionit përkatës, në këtë rast atij të ekonomisë, i kryesuar nga “jakobini i pakorruptueshëm” Erion Braçe. Po sipas rregullores, ky komision është i detyruar të hartojë një raport 48 orë përpara se ligji të rishqyrtohet në seancë. Ai është i obliguar që gjatë shqyrtimit të thërresë për dëgjim edhe përfaqësuesit e presidencës që e kanë kundërshtuar ligjin.

Andi Bushati: Taksat që Rama po i fal oligarkëve

Po çfarë ndodhi dje?

Brenda ditës (më saktë në 16 30) “jakobini i pakorruptueshëm” e mblodhi në një zgëqe komisionin, pa lajmëruar opozitën, pa thirrur juristët e presidencës dhe pa përfillur afatin 48 orësh.

Ai vendosi rrëzimin e dekretit të presidentit. Në ora 20 00 Taulant Balla e depozitoi ligjin në sekretarinë e kuvendit që normalisht nuk ishte më në orar zyrtar. Dhe në ora 22 00 të natës të së enjtes delet e Edi Ramës ngritën duart për herë të dytë për të ulur dividentin nga 15% në 8% duke i falur miliona euro një grushti oligarkësh.

Pyetja është: Pse ky ligj amoral nga një qeveri e majtë që bën sikur nuk ka para për studentët dhe banorët e Astirit? Dhe mbi të gjitha pse ky nxitim dhe kjo shkelje e çdo procedure? Mos vallë për të ndarë paratë e atij 7% tatim mbi dividentin që u falet oligarkëve? Mos ndoshta Petrit Vasili ka të drejtë kur ftet për shpërndarjet e pakove para vitit të ri?    

©Lapsi.al

https://www.facebook.com/petritvasil/videos/1126350530860795/?t=11

 

 32 Comments

 1. O-popull nuk e merr vesh
  qe ky vend iku per lesh
  iku ,iku per lesh pa lare
  dhe nuk e merr vesh o qyqar

  kjo nuk do shume mend
  si po katandiset ky vend
  keta hajdutet e qeverise
  po i meshojne tiranise

  po e shkelin fukarane
  nga keta qener ,ka gjet belane
  thelle me thelle po i groposin
  kete vend po e zgjebosin

  per kete shtrese nuk mendojne
  vetem at here kur votojne
  kete radhe ,ne u befte budalla
  te votoje per keta

  sojin e tyre favorizojne
  taksa te ulta po ju ofrojne
  vetem i shkreti fukara
  sa krahu po e ha.

  1. Ke shume te drejte Kamber Gjakovica. Po hajde mbushi mendjen atyre qe i mbeshtesin dhe i votojne qe jane po aq fajtore sa maxhoranca ne pushtet.

   1. Çfare duhet ti beje me shume kallam deshtaku ketij populli qe te ngrihet !?
    Çmimet me te larta ne Europe dhe rrogat me te uleta, naften dritat ujun qe e kemi me bollek e blejmd me shtrenjte se gjithe europa plus lloj lloj taksash te larta si ajo e baneses nga lali eri, pune nuk rrogat dhe pensionet nuk rriten, nd gjithe boten ulen çmimet per VIT te RI ketu tek ne ngrihen ne maksimum..
    “GEZUAR VITIN E RI SHQIPETARE”

 2. Per çfare populli flet ?
  Per ketu vetem pensonistat votojn se te rijte po ikin per dite, dhe ketyre ju ka ngelur ora ne kohen e diktatures dhe votojne te githe per PS(rame ripjelljen)..nga keta prisni qe ta ndryshojne sistemin ju ?
  Edhe studenten qe besuan se po bejne diçke u ka ngelur mendja tek 8 pikat, dhe nuk po kerkojne ndryshim thelbesor.
  Mjer ky popull se keshtu si e kane nis keta ky vend ka me ik per dreq?

 3. Me falni zoterinje komentues,permendet percaktimin “Popull’!!!???
  Me vjen shume keq por ne ShqiRperi nuk egziston nje i tille.
  Merr fryme vetem pordhpulli,ne se ka mbete edhe pak oksigjen?!

 4. O Bushat kurva … Ne asnje vend te europes nuk taksohet dividenti . Jeni hedhur si hijenat dhe cakejt kundra qeverise me genjeshtra , shpifje . Cdo dite , cdo moment. Lere ekonomistet te flasin per kete ceshtje . Ne cdo subjekt do hedhesh helmin tend o Bushat kurva.. Mos u bej specialist edhe ne ekonmi .

  Taksohet rroga. ( nga 0 deri ne 15 % )
  Taksohet Fitimi ( nga 0% derine 15%)
  Ne europe ka vetem 2 shtete qe taksojne dividentin me 3% ( franca dhe spanja) . Ti o bushat nuk ja ke fare idene se cfare eshte dividenti .

  Dhe pastaj kercejne kerricat si keta me siper qe nxjerrin cfare ju ka zorra e trashe nga goja.

  Bushati eshte bere specialist ne finance, politike te jashtme, psikologji, buqsi , industri ejt ejt etj .

  Turp te kesh.

  1. O qelbesire ne US taksohet deri ne 39%, ne UK deri ne 38%, ne Gjermani 25%. Po juve eshte me jua qi ato robt ku ti keni qe i merni njerze me rroge deri 23 perqind dhe pronareve 8

  1. Pra nje biznesi do ti duhet te paguaje takse mbi fitimin ( TVSH) , ( pasi jane paguar taksat mbi rrogat , sigurimet ejt etj etj ) dhe pastaj duhet te paguaje dhe per dividentin ( pjesa e fitimit neto per ‘ steakholders ‘ ( aksjoneret ) ) ? Nuk te duket se ketu kemi te bejme me taksim te dyfishte ?

   Mendoj se kjo teme eshte shume e komplikuar dhe e veshtire per mendjen e Bushatit dhe te disa komentuesve ketu qe vijne te bejne propagande dhe shfryjne frustrimin e tyre. Vetem ne google gjen mbi 60 artikuj nese duhet apo nuk duhet te taksohet dividenti dhe kush eshte impakti i nje takse te tille mbi kapitalet e akumuluara te bizneseve.
   Ne zvicser jo vetem qe dividenti nuk taksohet , por nese ai divident investohet , te rembursojne dicka nga TVSHja.

   Ne amerike taksohen vetem dividentet mbi 75 miljon dollar. E shkruajta dhe me lart , te besh nje artikull ku ne cdo 2 rreshta shahet qeveria , mbi nje teme te veshtire finance , tregon mediokritet, fodullek, inate personale per te shkuar deri tek shpifje bajate.

   1. Tvsh eshte takse konsumi qe i shkon 100% konsumatorit, tatimi i fitimit/i companive prap i shkarkohet konsumatorit ne cmim te sherbimit ose mallit. I vetmi tatim real i aksionareve eshte dividendi. Po qeveria ka gjet nje histori qe ve delet ne gjume – ai qe fiton 100,000 lek ne muaj rroge eshte i pasur dhe tatohet 23%. Ai qe merr 100,000,000,000 lek dividend ne nje banke ne qipro apo kajman eshte i varfer dhe tatohet me 8%

  2. Mduket se ti ngaterron dividentin me TVSH ( Takse mbi Vleren e Shtuar) . Dividenti eshte pjesa e fitimit ( mbasi jane paguar te tera taksat e biznesit) qe shkon tek aksjoneret ( sipas % qe ata kane ne pronesi te biznesit) .

   Po dividenti i investimit ne burse ( ne aksjonet e kompanive te ndryshme) perse nuk taksohet ose taksohet me jo me shume se 2% ?

   1. Nqs nje biznes i madh (mbi 8 milion xhiro) realizon nje ftimi vjetor prej po themi 10 milion leke, atehere shteti kete fitim e taton me 15%. Tani keto leke qe biznesi fitoi pas tatimit mund ti perdori ne dy menyra.
    1. I riivneston ne biznesin e tij. 2. Ja u shperndan si fitim ortakeve. Ne rast se ja u shperndan si fitim ortakeve shteti e taton perseri me 15%. Pra e taton dy here. Ky tatim i dyte qe ne opinion tim nuk duhet te ekzistoje qeveria e uli nga 15% ne 8%.

    1. Nuk tatohet dy here sepse tatimi 15% i fitimit nuk eshte i aksionareve pi i shoqerise. Dhe shoqeria ne fund a ka thjesht kosto biznesi. Dividendi eshte tatimi i vetem per individed e pasur qe zoterojne kompanite. Nje biznesmen mund te zgjedhi mos krijoje kompani dhe ne kete rast merr gjithe pergjegjesite per borxhe dhe tatohet vetem nje here

 5. Ne kete vend , duhet bere jo njenproteste, por nje revolucion ku e gjithe klasa politike te zbythet nga pushteti dhe ti dorezohet drejtesise. Nga ana tjeter te dale nje kaste e re, me njerez te rinj , te paperlyer ne politike, me vizion dhe integritet.
  Me kryehajdutet Rama Berisha Meta Basha dhe Kryemadhi do shkoj zi e me zi.

 6. Sinqerisht ky vendim është turpi i rradhes,po e bëjnë të pajetueshëm këtë vend,dhe më e keqja në këtë mision jane bashkë të gjithe klasa politike përfaqesuese!

 7. A e ka bere veten ki popull te jete ne duart e Edverit dhe Metes …?! Te gjithe brenda do ta mbaje …..!! Me Gjykaten Kushtetuese te asgjesuar ambasadat po bejne te gjitha ligjet qe u sherben me se miri interesave te investitoreve te huaj ( formalisht ne duar te budallenjve shqiptareh.

 8. Sa lexova komentet shum pak e Kan idene cfar esht Tatime dhe kur paguhet. I pari lapsi qe flet kodra mbas bregut. Kur u nderruar Tatime mbi dividentin nga 10 ne 15 % nuk e degjova as jeten as Bushati etj te thonin qe nuk esht barazi per ata qe se kishin shperndarje kur ishte dhjet dhe e shperndarje me pas. Fitimi Neto nuk esht e thene te shperndarje por esht mbajtur per tu riinvestuar pra ka krijuar kapitale shtese dhe kur vendos ta shperndaje do paguaj tatimin qe esht ne ate kohe se ne ate moment ndodh ngjarja. Po kur u bene amnistine fiskale ne vote pse su ngrit as meta as Bushati e kompani te thonin sjane te drejte se ata qe I Kane paguar ne kohe vihen ne kishte te pabarabarta me keta qe si Kane paguar dhe po ju falen. E njejta gje me energjine eleketrike etj. Kuptohet ketu asnje sben Analiza por po ishe I krahut tjeter une te shaj kot per cdo gje

 9. Per gjithe idiotet e Rilindjes me lart qe na tregojne se nuk ka vend qe pakson dividentin. Ja me poshte perqindjet e taksimit te dividentit vend me vend dhe krahasojini pastaj me Shqiperine:

  Australia, like New Zealand, has a dividend imputation system, which entitles shareholders to claim a tax credit for the franking credits attached to dividends, being a share of the corporate tax paid by the corporation. A recipient of a fully franked dividend on the top marginal tax rate will effectively pay only about 15% tax on the cash amount of the dividend. In effect, when distributed as dividends, the profits of a corporation are taxed at the average of the shareholders’ marginal tax rates; otherwise they are taxed at the corporate tax rate.

  In Armenia there hasn’t been a dividend tax until the recently adapted tax law upon which citizens of Armenia pay 5% and non-citizens 10% of the annual income.

  In Austria the KeSt (Kapitalertragsteuer) is used as dividend tax rate, which is 27,5% on dividends.

  In Belgium there is a tax of 30% on dividends, known as “roerende voorheffing” (in Dutch) or “précompte mobilier” (in French).

  In Brazil, dividends are tax-exempt.

  In Bulgaria there is a tax of 5% on dividends.

  In China, the dividend tax rate is 20%, but since June 13, 2005, 50% of the dividend is taxed.

  In the Czech Republic there is a tax of 15% on dividends. Government in 2012 wanted to reduce double taxation on corporates income, but this did not pass in the end.

  In Finland, there is a tax of 25,5% or 27,2% on dividends (85% of dividend is taxable capital income and capital gain tax rate is 30% for capital gains lower than 30 000 and 34% for the part that exceeds 30 000). However, effective tax rates are 45.5% or 47.2% for private person. That’s because corporate earnings have already been taxed, which means that dividends are taxed twice. Corporate income tax is 20%.

  In France there is a tax of 30% on dividends. 60% on the business owners.

  In Germany there is a tax of 25% on dividends, known as “Abgeltungssteuer”, plus a solidarity tax of 5.5% on the dividend tax. Effectually there is a tax of 26.375%.

  In Hong Kong, there is no dividend tax.

  In Iran there are no taxes on dividends, according to article (105).

  In Ireland, companies paying dividends must generally withhold tax at the standard rate (as of 2007, 20%) from the dividend and issue a tax voucher to include details of the tax paid. A person not liable to tax can reclaim it at the end of year, while a person liable to a higher rate of tax must declare it and pay the difference.

  In Israel there is a tax of 25% on dividends for individuals and 30% for major shareholders (=above 10%). if a company receives a dividend, the tax it 0%.

  In Italy there is a tax of 26% on dividends, known as “capital gain tax”.

  In Japan, there is a tax of 10% on dividends from listed stocks (7% for Nation, 3% for Region) while Jan 1st 2009 – Dec 31 2012, by tax reduction rule. After Jan 1st 2013, the tax of 20% on dividends from listed stocks (15% for Nation, 5% for Region). In case of an individual person who has over 5% of total issued stocks (value or number), he/she can not apply the tax reduction rule, so after Jan 1st 2009, should pay 20%(15%+5%). There is a tax of 20% on dividends from Non-listed stocks (20% for Nation, 0% for Region).[24]

  In Luxembourg, only 50% of dividends paid out by corporations is subject to tax in the hands of an individual tax payer at the applicable marginal tax rate.[25] Therefore, dividends are taxed at up to 20% if received from a corporation that is subject to tax and up to 40% if received from a corporation that does not satisfy the “subject to tax” test.

  In the Netherlands there’s a tax of 1.2% per year on the value of the share, regardless of the dividend, as part of the flat tax on savings and investments.[26] Major shareholders (over 5%) are subject to a 25% dividend tax, they can deduct the 1.2% tax rate over the value, so 25% is their effective tax rate. In 2017 the Third Rutte cabinet announced that they would end the Dividend tax for minority shareholders only (under 5%).[27]

  In Norway dividends are taxed as capital gains, at a flat 27% tax rate. However a “shelter deduction” is applied to the dividend income to compensate for the lost interest income. The size of the shelter deduction is based on the interest rate on short term government bonds and was 1.1% in 2013. For example, if NOK 100,000 has been invested in a company stock that gave a dividend of NOK 4,000, the shelter deduction is NOK 1,100 (1.1% of NOK 100,000) and the remaining NOK 2,900 is taxed at 27%.

  In Pakistan income tax of 10% as required by the Income Tax Ordinace, 2001 on the amount of dividend is deducted at source. A surcharge of 15% on income tax is withheld and will be duly paid by the company to Government of Pakistan as per Income Tax (Amendment) Ordinance, 2011.

  In Poland there is a tax of 19% on dividends. This rate is equal to the rates of capital gains and other taxes.

  In Romania there is a tax of 5% paid to private investors and 16% when paid to companies, on dividends since 1 February 2017. Additionally, private investors must pay a 5.5% healthcare tax on earnings from dividends.

  In Slovakia, tax residents’ income from dividends is not subject to income taxation in the Slovak Republic pursuant to Article 12 Section 7 Letter c) for legal entities and to Article 3 Section 2 Letter c) for individual entities of Income Tax Act No. 595/2003 Coll. as amended. This applies to dividends from profits relating to the calendar year 2004 onwards (regardless of when the dividends were actually paid out). Before that, dividends were taxed as normal income. The stated justification is that tax at 19 percent has already been paid by the company as part of its corporation tax (in Slovak “Income Tax for a Legal Entity”). However, there is no provision for residents to reclaim tax on dividends withheld in other jurisdictions with which Slovakia has a double-taxation treaty. Foreign resident owners of shares in Slovak companies may have to declare and pay tax in their local jurisdiction. Shares of profits made by investment funds are taxable as income at 19 percent. Resident natural persons have to pay 14% of received dividends as health insurance with maximum payment of €14.000, non-resident natural persons and companies are not subject of this “capital gain health tax”.

  In South Africa there is a tax of 20% on dividends.[28]

  In Spain, dividends are taxed between 19 and 23%, based on yearly dividend income. This tax rate is applicable between 2016 and 2019.[29]

  In Belgium, as from 1st of January 2018 dividends received is fully tax exempt (only 95% so far).

  In Sweden there is a tax of 30% on dividends.

  In Taiwan, the dividends are taken into account in the taxation of one’s gross income, though varying from one stock to another, there is a specific deduction rate to the gross income tax if one holds this corresponding stock on the in-dividend date (once per year). Beginning from January 2013, there will be an additional 2% “tax” on all dividends, serving as the supplemental premium for the second-generation National Health Insurance (NHI) of Taiwan.

  In Turkey there is an income tax withholding of 15% on dividends.

  In the United Kingdom, companies pay UK corporation tax on their profits and the remainder can be paid to shareholders as dividends. From April 2016, the first £5,000 of dividend income is untaxed, regardless of the taxpayer’s other income; dividends above this amount are taxed at 7.5% in basic rate income tax band, 32.5% in higher rate income tax band and 38.1% in additional rate income tax band.[30]

  1. Rilindja po u fal parate super te pasurve dhe per ti zevendesuar ato leke ne buxhet iu rrit taksat e banesave shqipetareve..’RROFTE RIPJELLJA’

 10. Nqs nje biznes i madh (mbi 8 milion xhiro) realizon nje ftimi vjetor prej po themi 10 milion leke, atehere shteti kete fitim e taton me 15%. Tani keto leke qe biznesi fitoi pas tatimit mund ti perdori ne dy menyra.
  1. I riivneston ne biznesin e tij. 2. Ja u shperndan si fitim ortakeve. Ne rast se ja u shperndan si fitim ortakeve shteti e taton perseri me 15%. Pra e taton dy here. Ky tatim i dyte qe ne opinion tim nuk duhet te ekzistoje qeveria e uli nga 15% ne 8%.

 11. kuku lele majko,milo,braqe,ruqi,dokle,milena e vjedhin ket popull me dhjerjen e stalinit edvin kristaqis janatullos rama.keti kembanen nuk ja varen kot rusoserbogreket ne jerusalem.kafsh nji qelizore e kan.

 12. Populli idiot pak e ka i ka ngel ne fyt edi ka punu lali ka punu le te vjedhin 1milion votusit pak e kane ed bythen e lal gojoren..

 13. Mu po m’duken vetem dy komente cilesore:
  I pari – ai injonit me emrin “PerRilindjen”, qe vallahi me e lexu Rama ka me emru direkt zv. Minister ekonomie.
  I dyti – komentuesi me emrin “ari”.
  Vec i gjo se mura vesh kush prej t’dyve ishte mo kari.
  Ndersa per ju t’kesaj gazete; sa mo shume lajme te k’tij niveli aq mo shume keni bo hajer, d.m.th. komente ene klikime.

  1. Paska msu me fol tironse ene shitësi i fiqve, Lal Eri e që do me u tallë medemek me Dash Shehin.
   Ka dalë llafi se n’bashki Lali ka punësu nja njizet e pese copë nga këto “tironsit” enveristë të përzgjedhur nga korrespondentët vullnetarë të Temës e Ditës që shquhen për arsim të lartë katër vjeçar të fillores.

 14. Ho, se per pak qesh t’u harru!
  Qe t’plotsohet manalli me dy bolet e lales mungon komenti i njonit me emnin “Stalini “

 15. Shqiptaret jane te mbaruar! Po qe se ne Lapsi.com ,shkruajne edhe njerez te zgjuar pervec meje dhe ari-t, Shqiperia ka marre fund me gjithcka! Medioker gjysemanalfabete,militante mbrojtes se hajduteve dhe krimineleve eshte cfare lexon, por jo vetem tek Lapsi i kapo-Bushat por edhe ne shume portale te tjera! Te rroni o osmanllinj shqiptare bashke me Saliun dhe politikanet e tjere!

 16. Ate -Loken-me brekushe o Dash Pacja ku ta kesh motren dhe gruan tende na i sill mes nesh qe ti varim ato dy bolet e manallit .Hajt se te ngeli merak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *