• |
ide | kryesore

Ç’ndodhi në Berlin/ Modeli Zaevit kundër Ramës

Arkiva, Kryesore

Gjatë samitit të Berlinit është vënë re një dallim thelbësor i qëndrimeve të dy lidërve ballkanikë ndaj mundësisë që vendet e BE-së mos hapin negociatat për antërësim. Ata janë Zoran Zaev dhe Edi Rama. 


Kryeministri maqedonas pas sakrificës së fortë që bëri për ndryshimin e emrit në marrëveshje me Greqinë ndihet ballëlartë se ka marrë kosto politike për atdheun e tij. Prandaj ai ka deklaruar në kancelarinë gjermane se, është i gatshëm të dorëhiqet nga detyra nëse në qershor Shkupi nuk hap negociatat me BE-në. Shefi i qeverisë në Shkup i ka pasur krahët e ngrohta pasi e gjithë media gjermane së bashku me bundestagun, kanë kërkuar njëzëri hapjen e negociatave.


Kurse krejt ndryshe reagoi kryeministri shqiptar Rama , jo duke sakrifikuar veten për vendin, por vendin për pushtetin e tij. Ai deklaroi se pret rekomandimin nga ana e Komisionit Europian, në fund të majit, pas përfundimit të zgjedhjeve për parlamentin europian. Në fakt kjo është një hedhje hi syve pasi komisioni europian e dha që  vjet rekomandimin pozitiv duke filluar madje bashkë me Maqedoninë edhe procesin screening. Dhe nuk mundet që Komisioni këtë qershor të mohojnë vetveten duke e tërhequr mbrapsht rekomandimin që ka dhënë. Madje as në ditët më te zeza te Gruevskit, Komisioni Europian nuk e tërhoqi kurrë rekomandimin, por vendet anëtare refuzonin njësoj si me Shqipërinë e Ramës sot të hapnin negociatat.

Pra Rama bllofon kur bënë sikur pret rekomandimin e Brukselit. Tani për Shqipërinë lajm përbën data e fillimit të negociatave për të cilën duhet të shprehen vendet anëtare. E meqë e di fatin e saj kryeministi shqiptar krijon një tymnajë boshe se nuk ka guxim të mbajë qëndrimin e fortë të kolegut të tij maqedonas.

©Lapsi.al


14 Comments

 1. E gjithe kjo anal-ize debile …. per te arritur ne nje ‘ sygjestjon’ per Ramen.. Nese nuk hapen negociatat Rama duhet te ofronte dorheqjen. ( gje normale) .

  Por keta lapsaxhinjte nuk analizojne rastin tjeter qe nese hapen negociatat … a duhet ti kerkojne keta nje falje te madhe publike qeverise dhe Rames per tere vrerin dhe shpifjet e preditshme kunder qeverise per kete ceshtje ?
  Me e mira do te ishte qe keta anal-ista te jepnin ‘ doreheqjen’ nga profesjoni i tyre si shpifes profesjoniste.. por a do ta bejne valle ???

  1. Lapsaxhinjte e motres qe punon ne bordello gjermane, e regjistruar me analiza me dokumenta qe paguan dhe taksa!
   O komunist i vogel, o cendrifuge!
   Nuk i hidhni dot hi syve miletit si me 1945! O rrace sllavo-komuniste!

   1. Ore cfare debilash jane keta , nje grup komenteusish ordinere , qe nuk merren me lajmin por ofendojne dhe shajne komentuesit qe nuk ju vine per shtat ?

    1. paguhen 120 euro nga zyrat e blogjeve te Xenit. Paguhen qe te dekurajojn te tjeret qe te shruajn. 90% e ketyre paguhen pasi jan verifikuar qe IP vijn nga i njejti vend, dhe jan full time on-line. jan 80-lekshat modern si me then.

 2. Negociatat jane hapur!! Sipas Rames.

  Xhelozet shpifin vetem shpifje shpifje!
  SHPIFJE!!!!

  Mesa kuptohet nga samiti me Ramen kryeminister ska negociata pavaresisht perparimeve te dukshme , reformes ne drejtesi……..kuptohet imazh dhe inekzistente
  muahahahahahahaha!

 3. Palloshi i ine po shet pordhe
  Se n’evrope ne kemi me hi,
  Burrnia atij tashme i ka ngordhe
  Sa edhe lepujt ja kan zili!

  Ik or trap e co brekushet
  Se vetem ato te kan mbete,
  Nga dita n’dite kupa po mbushet
  Kete e din edhe ti vete!

  Ik shpejt e lene zullumin
  Asnji gja nga ti t’mos mbetet,
  Ke kujdes ruaje kostumin
  Mos harro edhe atletet!

 4. Salihu nuk e takoje asnjehere per tete vjet merkelin,kjo e ka kerkuar shume te takohej me salihun por ky nuk pranonte ta takonte per arsye se merkel ka qene agjente e stasit,takimi kurre nuk u be,sa te jete agjenti Bisturia gjalle shqiperia nuk e meriton BE,per 30 vjet ka punuar me shpirt cetniku per te krijuar imazhin negativ te shqiperise ne Europe e bote

  1. mjafton te takohen se pastaj feste dite e nate. a mer palla kari, kjo tregon mentalitetin e ripjerdhjes, bythlepires dhe servila per pak pushtet

 5. e preket ne seder tani, do japi doreheqjen. Deri ketu ka arrit puna, po i provon PD-ja te gjitha menyrat qe te largohet Rama nga kercenimet e deri tek tentativa per ta prek ne seder me keto lloj artikujsh idiote

 6. o media kazan, cdo dit e tregoni me shum qe jeni kazan, jeni komplet varikarin o media bythe. Po deri dje na cat karin me fake news duke then qe Maqedonia e mori e ne smorem gje. sot zbuluat qe mund ta marri dhe shqiperia. tani po na tregoni modelin e zaevit. nje pyetje kam: po Salehu modelin e Zaevit ka ndjek ne karrieren e vet? Tamam kadrinj e kazan sic thot Ramalliu.

 7. O ju mora krymba te kuq juve sju dhemb se sdo miret rekomandimi po do largohet Rama dhe ska me kush me ua shajte nenat motrat dhe grate e tju thote kush da femije do beje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.