• |
ide | kryesore

Media greke/ Merkel dhe Makron vendosën mos e bëjnë publik izolimin e qeverisë Rama

Arkiva, Të fundit

Kanali televiziv grek News24/7 raporton se: “Siç u bë e qartë nga diskutimet të hënën në Konferencën e Berlinit, janë të pakta shanset e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të marrë datën për pranimin në BE, në samitin e BE-së në qershor. Çështja në fakt nuk është e pamundur që të shtyhet për në samitin e ardhshëm në vjeshtë, në mënyrë që të mos përballet me probleme të tjera deri atëherë, Zoran Zaev. Forcat dominuese në Bruksel përjashtojnë të paktën për momentin, mundësinë për t’i dhënë Tiranës datën e pranimit, por njëkohësisht nuk duan ta japin vetëm Maqedonisë së Veriut, pasi një zhvillim i tillë do të nënkuptonte izolimin e plotë të qeverisë Rama dhe destabilizimin e mëtejshëm politik në Shqipëri. Angela Merkel dhe Emmanuel Macron, megjithatë, në takimin që zhvilluan në Konferencën e Berlinit me liderë të Ballkanit, e bënë të qartë se ka pak perspektiva për integrimin e këtyre vendeve në Bashkimin Evropian, duke theksuar se duhet që së pari të zgjidhin situatën në vendet e tyre. Athina, megjithatë, do të shterojë të gjitha mundësitë për të dhënë datën e pranimit Maqedonisë së Veriut, por edhe Shqipërisë, nëse qeveria Rama ndryshon plotësisht dhe në praktikë qëndrimin e saj ndaj minoritetit grek”.


7 Comments

 1. Nuk na duhet hyrja ne BE per ta na copetuar e varferuar me tej. Negocjatat per antarsim ne BE jane thjesht nje mjet shantazhi ndaj politikanve te kooruptuar, qe ne kembim te pushtetit te tyre politik ata te shesin interesat kombetare dhe terresine teritoriale. Eshte nje proces i rreme dhe antishqipetar ngado qe ta kapesh nese shihen qarte zhvilimet ne Shqiperi gjate dekades se fundit!

 2. Ninoritetin grek po ninoritetin shqiptar ne crepi qe nuk kan te drejt qe dhe flamurin e ture nuk munde ta mbaje ju si grek jenirrac me e shkerdhyer.

 3. Normal, ne portale greke dhe ruse furnizoheni. Si Tit Vasili Off Guardian! Jeni media komplet kundra interesit kombetar. Mjer vendi qe ju ka, dhe ilace i befshi leket qe jeni shitur!

 4. Po’ kush Ju pjerdh Ju o gabelle
  Nuk e dua hic ramen
  Po’ kur e shajne ketà greket
  Le qe mire ja bejne
  C’ do kisha ortodosse ne lezhe
  Ku ska asnji ortodokse,kush ja DHA lejen e ndertimit?
  Po’ varret e grekeve ti Marrin ti qajne ne toke te vet.
  Ne shqiptaret i sjellim nga Amerika e Australia ne dheun tone
  Ketà muter bejne pazar edhe me te vdekurin.Pirdhuni.

 5. Greqia, nje shtet i falimentuar qe drejtohet nga tre burokrate te Brukselit fryhet si gjeli ne pleh se me demek do vendosin ata se hyn apo jo Shqiperia ne BE. Se Europa paska rezerva prej pretendimeve te Greqise. Pika. Shtypi Shqiptar edhe ky online, nuk duhet kurre qe per shkak te luftes politike te adresojne “kuisjet” e armiqve tane shekullore, Greke apo Serbe, apo kudo qofshin. Vec kesaj eshte propagande mjerane dhe vecse i bejne dem kudershtareve te Rames kur citojne Greket. Shqiptaret i njohin Greket mire prej kontaktit te 30 viteve te fundit dhe i kane si pune alergjie tua permendesh si aleate.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu