• |
ide | kryesore

Bombarduan stadiumin e “Beshiktash”-it gjatë një ndeshjeje futbolli, burg përjetë për 14 agresorët

Planet

14 persona janë dënuar me burgim të përjetshëm pa asnjë kusht të mundshëm lirimi, nën akuzën e të qenit të përfshirë në shpërthimin e disa kullave në Stamboll në vitin 2016, si pasojë e të cilit mbetën të vrarë mijëra vetë.

Sulmi u ekzekutua gjatë një ndeshjeje futbolli në stadiumin e Besiktas-it.  Dyshohet se bombardimet janë kryer nga grupi militant islamik “ISIS” dhe elementë të Partisë Separatiste të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Në proces e gjykimit ishin si të pandehur 27 vetë, 14 prej të cilëve do të të duhet të shlyejnë dënimin e burgimit të përjetshëm. Ndërsa, mbi 13 të tjerët rëndojnë akuza të shumta që lidhen me vrasje, terrorizëm, tentativë vrasjeje me paramendim, anëtarësim në organizatë terroriste etj.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu