• |
ide | kryesore

Lubonja: Regjimi i Edi Ramës nuk rrëzohet pa dhunë

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja është i mendimit se korrupsioni në Shqipëri është i integruar në sistem dhe se kemi një regjim që duhet rrëzuar. Sipas tij ky regjim nuk rrëzohet pa dhunë. Duke komentuar situatën politike dhe protestën e fundit të opozitës në studion e News24, në rubrikën “Opinion” Lubonja tha se nëse studentët do kishin bërë kaq dhunë, Rama do ikte.


“Kur e pashë atë të parë me flamuj amerikanë, europianë e tullumbace thashë kjo është kot se për tullumbace këta nuk duan t’ia dinë fare se tullumbace janë vetë. Duhet të kemi parasysh dhe faktin që këta ndërkombëtarët i bien të njëjtit avaz, nuk ka ndonjë shpresë nga këto lloj protestash. Kur ndodhi e dyta thashë që këtu ka diçka që meriton. unë ngelem i mendimit se këtu nuk bëhet fjalë për krim e korrupsion. Ka shtet por ka dhe krim të organizuar. Unë jam i mendimit se këtu korrupsioni është i integruar në sistem. Kemi një regjim që duhet rrëzuar. Një regjim që duhet rrëzuar kërkon mjete më të forta se dialogu. Opsioni i dhunës është një opsion që bën kambanë alarmi. Kam bindjen sikur të kishin bërë kaq dhunë edhe studentët Rama ikte sot. Për mua ka pak dhunë, s’ka dhunë fare. Ky regjim nuk rrëzohet pa dhunë. Këta janë më të dhunshmit. Ky është sistemi më i dhunshëm. Të fusësh fadromat e të shkatërrosh shtëpitë e njerëzve, e një mijë e një gjëra, kjo është më shumë se dhunë”, deklaroi Lubonja.


Sipas tij vendi është një burg i madh. Për Lubonjën në Shqipëri nuk ka parti të majta, por janë të gjitha të djathta ekstreme.

“Thonë ose ikni nga Shqipëria ose na u nënshtroni neve. Në këtë kuptim nuk ka asnjë lloj shprese që të kthehen dhe të mendojnë këta që e kanë çuar deri këtu këtë vend. Një nga alibitë që ka Edi Rama është ajo se pak a shumë kjo ka ndodhur në Shqipëri, kanë bërë dhunë ca parti, kanë marrë pushtetin, nuk kanë punuar për pasurimin e popullit. Kështu bëri dhe Rama me 21 janarin, pra dhunë e cila instrumentalizohet zemërimi i njerëzve ose manipulohet një zemërim për qëllime. Unë mbetem i mendimit që këtu duhen parti të majta të vërteta që të përfaqësojnë popullin. Ata që protestojnë janë viktima, por ata që protestojnë me një koshiencë të madhe se çfarë kërkojnë. Partitë tona janë të gjitha të djathta ekstreme, s’ka të majta e të djathta”, deklaroi Lubonja.

25 Comments

 1. Unë them t’a vrasim
  – Të lumtë Pepin ti do t’a vrasësh atëre
  – Unë ? E pse unë
  – E po mbylle atëhere

 2. C’ja fut kot nganjehere ti Lubonje. Nuk paska parti te majta? Po ktu krejt populli eshte i majte, me gjithe demokrate qe nuk jane gje tjeter vecse majtiste te mllefosur ngaqe u futi thinken mbas shpine socializmi utopik. Cdo lloj mendimtarie te djathte i beri genocid enveri, prandaj jemi ne kte hale ne sot. Kjo eshte forma perfundimtare e se majtes, nje popull kurve qe lepihet mbas nje qeverie te plotfuqishme per dy lek ne kurriz te bashkeqytetarit te tyre ne pakice.

 3. He pra dil ti Ljubo i pari dhe behu deshmor per koqet e Sales,ça pret!?ty te ka lene truri me kohe o Ljuboviç dhe ste merr kush seriozisht

 4. O naziskin Fatos Lubonja po si ta nxe goja more felliqesir dhunen . Po mbi ke te ushtrohet kjo dhune , mbi institucionet apo mbi policine ?
  Akoma mendjen te dhuna e keni , po kush eshte ajo nene qe te lindi more i paudhe.Shporru nga ky vend more plehre qe vetem fatkeqesi i uroni ketij populli.

  1. Oh jo jo Zot mos, vetem institucionet edhe policine jo! Shesim edhe bythen tone ne vec haremi e edvinit mos te preket. I edvinit kuptohet, se institucioneve e policise se djeshme ju futem vete me hunj e me gure per shume here me pak.

 5. nje psikopat burgaxhi si puna jote vetem dhunen njef. normale, ske as familje e as pasardhes, prandaj ste rruhet kari ta djegesh kete vend.

  1. Lubonja ka familje, pasardhes, urtesi, fisnikeri, karakter, kulture dhe inteligjence, prandaj duhet besuar dhe ndjekur kur thote qe nuk ka zgjidhje pa dhune. Te shash lubonjen, njeriun qe ka bere nje rezistence heroike ne birucat e tmerrit komunist, per te mbrojt Edi Ramen, njeriun me te korruptuar moralisht ne Shqiperi do te thote te jesh me pak se njeri. Njeriun e ben aftesia per te dalluar te miren nga e keqja.

 6. Lubica o bythqir burgjesh,ti nuk ngopesh dhe po te derdhet gjak mer felliqsire . Do ti rruni karin Edi Rames dhe ne te gjitheve me 2000 malok skeni cfare te beni Populli ju urren se e shef se cfare muti jeni

 7. Kurve, mendon bythicka jote se nuk e kuptojne njerezit c’po ndodh kur ben te njejtin postim disa here rradhasi brenda nje kohe te shkurter? Si shpjegohet qe jeni te gjithe kaq te trashe dhe medioker ju administrata e drogaxhiut?

 8. Funderrin lapsi.al qe nuk lini rop pa ofendu po sfoli mir per ket klik hajdutesh qe boshatisen venin nga varferia ďhe depresioni.

 9. Filloni shifni per vene pune te reja o rilindas se do mbyllet shum shpejt uzina enver do ngeleni pa pune. Shum shpejt kur te ik ky “personi qe ju keni qef tju qi nenen” do hy serish te lexoj komentet e juaja se cdo thoni ! Do thoni pastaj ishin 2000 malok apo jo ? Ose do thoni me Lulushi sesht i afte ? Shum shpejt do e shohim. Me shpejt sec mendoni ju

 10. Me tw vertete mendoni se KM do ike me vote? Mos na beni te qeshim. Me sa duket ky do qe te perserise Berishen president…

 11. Kur te beni burgun Fatosit dilni dhe flisni. Kur te duroni torturern e burgut ferr komunist dilni dhe ulerisni. Po nuk e keni bere mos u merrni me nje njeri qe pa ferrin me sy.

 12. Me nje llogari te thjeshte i bie qe me nje km nga Unaza e Re, te blihen 400 mije vota. 400.000 x 50 euro =20 milione euro. Nja 300 mije budallenj i shkojne pas sepse marrin rroge ne shtet apo ne koment dhe ja ku u bene 700 mike vota. Dhe pastaj ju mendoni se KM mund te bjere me votime!? Paguan nje km nga Unaza dhe merr 17 km te rruges Milot-Balldren. Kaq e thjeshte eshte. Kush nga ju nuk do blente 150 milione euro per 20 milione? Pra te mos flasim me per votime zgjedhje apo emerime. Ato jane vetem per te sanksionuar pushtetin.

 13. Fatosi ne nje vend normal te njeerzve te mencur do ishte burim inspirimi dhe model fisnikerie per brezat e rinj.Nje hero qe kaloi burgjet e sketeres pa u perkulur(sipas deshmive te bashkevuajtesve),dhe nje intelektual i paperdorshem nga asnje bande ,e djathte apo e majte.Ne kete shkretetire 30 vjecare gjoja demoktatike eshte opinionisti i vetem qe ka folur me ze te larte kunder bandave ne pushtet,kunder korrupsionit total ,mbrojtjes se mjedisit dhe oligarkise,pa u perdorur dhe joshur nga askush,te gjithe te tjeret e kane shitur shpirtin tek bandat e pushtetit.C’ka thene Lubonja dhe s’ka qene e vertete,c’ka parashtruar ai dhe nuk ka ndodhur.Ne cdo vend tjeter normal fjala e tij do ishte nje kushtrim kurse ne kete mugetire ka njerez qe injorancen e tyre e perdorin per te njollosur te PAPERDORSHMIN LUBONJA.

 14. Ky.qelbesire flet vdeksha o zot,ytha ate e ma sacroiliac kusheriren tim,qe skisjte njeri me te mire,me te zgjuar,I ndershem qelbesire ytha ay,qelbesire ti.Yt ate e masakroi kusheriren tim.Vdekshin sa me pare.

 15. O fatos behu kreu i guerilasve te salihut dhe udhehiqi si te ka mesuar enveri drejt varjes qe do i beni rames,pastaj dorezoje celsat salihut srb dhe lulu

 16. Lubonja ka te drejte siç kishte dhe ne ’97 !?Pse ju brekgrisur te rilindjes nuk e pranoni,eshte puna juaj !!!???Ju edhe Shukuriun nuk e pranuat,ju as miliona euro qe vidhen cdo dite nuk i shikoni,partia me nje debil te droguar te jete ok !?Kaq,doni dhe fajin ua ka Saliu,pse vjedh Rama,fajin ua kane maloket pse vendin e keni bere kanabistan ?!Njemije skandale kane ndodhur,nga te cilat 900 me vjedhje nga Hajduti Rama dhe fajin e ka Saliu !Hiqeni perden e gomarllikut,vereni me kujdes se dhuna do shume pak te shpertheje dhe nuk ka zot me ta ndale !Pergjegjesia do te bjere mbi edvin ramen dhe banden e tij qe vjedh ç’te mundet e ç’ti zeje dora,pa dallim por ju qe e mbroni jeni sigurimsa te vjeter,normale gungaçe te pandreqshem,bashkpunetor sigurimi,hashasharrites,hajdute ose bije kurvash te ndyre !Lubonja ka te drejte populli me mjete speciale do ta heqe….,qe akoma nuk jane perdorur,mbase me daten 8,do te futen ne loje,por do kete fluturime te rrezikshme lart e poshte njerzish……,bije nenash,kujdes !!!!

 17. Cfare eshte ky i padhier me falni i paemer qe rri gjithe diten mbi pc duke shkruar trakte,20 komente ka bere ketu, dhe me duket e ben monolog,O pyke ik ore shko bej ndonej pune se u rrotkarizove komplet.Te pshurrsha ne vesh se gojen e ke te mbushur me mut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu