• |
ide | kryesore

SHBA paraqet kërkesën e ekstradimit për Assange

Planet

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka ndërmarrë formalisht një kërkesë për ekstradimin e Julian Assange nga Britania e Madhe, sipas raportimeve amerikane duke cituar burime nga Qeveria. Njoftimi, i cili sipas ligjeve i lejon autoriteteve britanike më shumë se 60 ditë duke ndjekur arrestimin e Assange në 11 prill, u dërgua të martën, raporton Washington Post.

Assange do të paraqitet në gjykatë më 12 qershor, ku mund të vendoset fati i tij. Në SHBA, bashkëthemeluesi i WikiLeaks kërkohet me 18 akuza, duke përfshirë akuzat e Aktit të Spiunazhit për marrjen dhe publikimin e informacioneve sekrete të fshehta të marra nga ish-analisti i zbulimit ushtarak Chelsea Manning. Nëse vërtetohet fajtor, botuesi i lindur në Australi rrezikon deri në 175 vite burg.

Assange vazhdon të jetë i burgosur në burgun Belmarsh, pas pezullimit të azilit politik në ambasadën e Ekuadorit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu