• |
ide | kryesore

OSBE dënon dhunimin e KZAZ-ve: Autorët dhe nxitësit duhet të mbajnë përgjegjësi ligjore

Lajme, Të fundit
ambasadori-i-osbe.jpg

Prezenca e OSBE-së në Tiranë dënon me forcë sulmet e dhunshme të këtyre ditëve kundër organeve përgjegjëse për organizimin e zgjedhjeve, në disa bashki në Shqipëri.

Në një deklaratë për mediat, OSBE thotë se të gjitha proceset politike dhe administrative duhet të zhvillohen në përputhje me parimet e shtetit ligjor.

OSBE thekson se çdo përpjekje për të nxjerrë nga shinat procesin demokratik, përmes veprimeve të dhunshme, përbën shkelje të ligjit, pengon përparimin e vendit dhe njollos reputacionin e tij ndërkombëtar.

“Jo vetëm autorët e dhunës, por edhe nxitësit e saj, duhet të mbajnë përgjegjësi ligjore. Ne bëjmë thirrje që autoritetet shtetërore të ndërmarrin të gjitha masat, sipas legjislacionit në fuqi, për të hetuar dhe ndjekur penalisht përgjegjësit e dhunës” thuhet në deklaratë.

Gjithashtu, OSBE u bën thirrje organizuesve të protestës së të premtes të sigurojnë një protestë paqësore.

“Në përputhje me mandatin e saj, Prezenca e OSBE-së mbetet e gatshme të mbështetë shtetin ligjor dhe demokracinë në Shqipëri” përfundon deklarata.

21 Comments

 1. Obobo kur te fillojne keta tani me te shara, hiq arin qe nuk i kuptohet shqipja te tjeret zjarr……. per shqiperi, per demokraci, per liri, filloni me liber shtepie, dhe me vrap se ne darke keni zjarr per te ndezur.

 2. Ari. Mos u lodh se po komentoj une per ty. “Qenef stalini, mut enveri, kak stalini, shurr ruqi, djers luceduni, zhul rama” ok i permenda te gjitha….. mo u lodh

 3. Me parimet e pidhit te satome. Fale kurverise tende kemi shtet leshi ligjor. Ben mire ta mbyllesh halen, te besh valixhet e te ikesh naten.

 4. Ambasador , jeni duke i shkuar nga mbrapa nje te marri . Eshte cinike te shpreheni ne nje situate te paprecedent te dhunes nga Ministri Leshit me urdher te Rames.

  E kuptoj qe jeni duke i sherbyer interesave tuaja te ngushta, por interesi juaj nuk mund te jete mbi interesin e OSBE-se te pakten formalisht , dhe detyrimisht do te duhej prononcimi juaj ne funksion te ligjit ne fryme te demokracise dhe jo ne interes te votimeve si ne kohen e Enver Hoxhes
  Ne rastin tend per shqiptaret ti je nje mercenar apo me troc nje i SHITUR!

  nuk pres qe ti lexosh komentet e lapsit, por jane per ata sadopak apo sidoqofshin qe i lexojne, per ty!

 5. Keta te BE-kane mare aq shume lek sa nuk kane bythe te mbajne qendrim te drejte, por vetem i bejne fresk “agait” se u nxjer te palarat ai pastaj ua qi robt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu