• |
ide | kryesore

Si u shkarkua nga vettingu prokurori që përgjoi kupolën socialiste në Dibër

Arkiva, Kryesore

Pas publikimit të përgjimeve të manipulimit masiv të votave në Dib2r nga gazeta gjermane Bild, Kryeministri Rama sulmoi personat që ai mendon se i kanë nxjerrë ato. Në një mesazh në Tëitter, Rama shkroi: “Ky është i gjithi një skandal i turpshëm,i gatuar nga shërbëtori famëkeq i Saliut në prokurori+një birbo tjetër që doli cullak nga Vetingu, të cilët jo vetëm kanë shkelur ligjin për sekretin hetimor, duke i përdorur përgjimet për shantazhe e lojë politike, po s’kanë hetuar asgjë.

Sulmi u përforcua nga numri dy i PS Taulant Balla, një ditë më pas, i cili në emisionin ‘Opinion’ u shpreh se përgjimet kanë dalë nga një prokuror “i fshirë nga vetingu”.

Duket se prokurori të cilit i referohen Rama dhe Balla është Gentian Trenova.

Trenova u caktua prokurori i hetimit të manipulimit të zgjedhjeve  vendore në Dibër, njohur më pas si dosja 184, pas kallëzimit të Partisë Demokratike në fillim të shtatorit 2016.

Si pjesë e hetimit, Trenova vuri në përgjim një mori zyrtarësh të pushtetit vendor dhe të Partisë Socialiste të Dibrës, tre ditë para votimeve të 11 shtatorit.

Në një intervistë për BIRN, Trenova pohoi se menjeherë pas kallëzimit u vendosën nën përgjim rreth 20 numra telefoni.

“Përgjatë ditëve 8, 9 dhe 10 shtator 2016 u përgjuan me dhjetra telefonata, ku ndër të tjera flitej për blerje e votash,” tha Trenova, i cili shtoi se mes bisedave të përgjuara ndodheshin edhe zyrtarë të lartë të Partisë Socialiste.

Duket se përgjimet e publikuara nga Bild janë pjesë e hetimit të nisur nga Trenova.

Ai qendroi vetëm dy muaj me këtë dosje, sepse në nëntor 2016 ai u transferuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda në Prokurorinë e Apelit Tiranë.

Rreth dy vjet më pas, në qershor të 2018, Trenova u shkarkua nga KPK, për parregullsi të vogla në blerjen e një apartamenti, pavarësisht se e gjithë pasuria e tij u gjet e justifikuar nga burime të ligjshme financiare.

Shkarkimi i tij është një ndër vendimet më të debatuara të vetingut, për një nga të pakët prokurorët që gëzon emrin e profesionistit të ndershëm.

Sulmet e fundit politike ndaj tij ngrenë dyshime se Trenova mund të jetë shkarkuar nën ndikimin politik të qeverisë, pas guximit të tij për të përgjuar funkionarët e lartë socialistë.

Reagimet e hapura publike me gjuhë përbuzëse dhe fyese të Kryeministrit Rama ndaj Trenovës dëshmojnë urrjetje dhe ndjenjë hakmarrjeje, që përforcon idenë se Kryeministri Rama nuk e pranon dot ende faktin se dikush guxoi të përgjojë bashkëpunëtorët e tij të përfshirë në aktivitete kriminale.

Pas botimit të bisedave skandaloze të Bild, Kryeministri nuk ka dënuar, nuk ka kritikuar dhe nuk është distancuar nga asnjë nga zyrtarëve të tij të kapur duke bashkëpunuar me kriminelë dhe me persona të tjerë për të vjedhur vota, as në rastin e Durrësit dhe as në atë të Dibrës. Madje me sjelljen dhe veprimet e tij, Kryeministri i ka mbrojtur haptazi ata. Ai ka zgjedhur të sulmojë prokurorët që hetuan dosjen.

Donika Prela ka urdhëruar fillimin e dy hetimeve paralele për nxjerrjen e sekretit hetimor. Pohimet e Ramës dhe të Ballës janë një mesazh i qartë se kë duhet të nxjerrë ajo fajtor nga këto hetime.

Sulmi i Kryeministrit ndaj Trenovës është ilustrim i dështimit të reformës në drejtësi. Qëllimi i reformës ishte që prokurorët të nxirrnin përpara drejtësisë politikanët e korruptuar dhe kriminelët, por reforma ka përfunduar në një mjet sulmi që përdoret nga politikanët e korruptuar dhe kriminelët kundrejt prokurorëve. Ndaj, Kryeministri mburret publikisht me krenari për prokurorë që ka hequr reforma në drejtësi.

Marrë me shkurtime nga exit.al

29 Comments

 1. Neritani sajmeni I salihut harron me qellim qe kete e shkarkoje Llalla me urdher te salihut se ne pergjime dolen deputetet e pd qe kishin shkuar si grup ne diber,ketu kishte dhe te ps,salihu mori ato te ps ja dha hajdarit te matajve dhe ky beri ate qe mbas dy vjetesh kundrejt milionave euro ja dhane peterit te bildit Roze,neritan shkrim deri ne dhimbje,shko sot ne proteste sot se do fitosh pike

  1. i pa emer e me mut ne tru po mjaf me mut stalini hengre mjagt.u shkarkua se kapi mutngrensit si ti duke ber kerdi me votat.llalla i rames ka qen esht dhe do te jet.por komnuist jeni ti e din i hani koken njeri tjetrit gjithmon ne fund.edvini si enveri ne fund do vras te gjith shoket e vet.

 2. Trenova eshte nder penalistet me te mire. Po shiko cfare tinzari eshte Rama? Akuzon njerez pa asnje prove, duke i dhene leje vrasesit ymer lala te porosise vrasjen e radhes ( ka bere me dhjetera dhe disponon nje ushtri te mesme vrasesish me pagese). Nderkohe qe pergjimet qe bejne Muuuuuu, i quan indicie. Une nuk e besoj qe i ka nxjerr trenova edhe pse e pranoj deshiren e tij per t’i nxjerr , ne kushtet kur nuk mund te hetonte. Nuk e ka bere sepse e di qe me ymer lalen nuk guxohet. Gjithsesi, rama e dha sinjalin qe e do te vrare vetem pse vendosi ta pergjoje, jo se i ka nxjerre.
  Me cfare di une i kane bere dhe presione te tjera trenoves; nje pjese jane publike. Ik kerko azil trenove se plumbat jane nisur per ty.

   1. Une vetem lexoj, interpretoj dhe vendos ne kontekst faktet. Konteksti eshte ai i nje organizate kriminale dhe instrumentat e analizes duhet t’i pershtaten.
    Kur flasim per organizate kriminale, interpretimet duket sikur dalin nga nentoka, po ky nuk eshte faji im, por i rilindjes qe na deshmoi se operon si organizate kriminale.

 3. kur per kaq pak ne diber , iku per lesh nga vetingu, imagjino cfare behet ne durres, ku pervec votave ka edhe prona ne plazh, edhe trafik ne port???????????
  kush ka ngelur ne detyre si gjykates e prokuror, e ka vulen ne balle si qelbesire

 4. Mire qr do hetojne per nxjerrje sekreti, po per vjedhje votash hetoi kjo marku?? Po per skandalin e unazes ku i ka fajtoret? Per Tahirin si i behet?

 5. E kapem e kapem qelbesiren.Ne fakt kemi kap Noc rrokun,qelbesirat me te felliqura te ketij kombi jane politikanet dhe gazetaret.Qe te dy palet jane byshtra zi ndjellese qe po e shkaterrojne kete vend e popull.

 6. Kjo eshte reforma ne drejtesi qe aq shume e trumpetuan dhe na e serviren si mjet qe do bente kerdine mbi korrupsionin ne drejtesi. Por niveli kulturor popullor eshte aq i ulet, saqe manipulohet me dy fjalime boshe dhe delirante te KM. C´fare mediokriteti.

 7. Vetem nje specialist ka per gjithcka se si mund te shkaterrohet nje shtet,plaku Mere qe numeron kokrrat e tespies se kush e ka rradhen.Ndersa per keto pacavure qe kne shkuar ne dore te Shkullakut i ka henger dreqi me kohe,boll qe te te mbroje nje idiot si shkullaku dhe je gati per burg.

 8. po mir pse nuk ka hetuar ky kur kishte pergjimet. pse nuk ka ber punen, apo i mbante per te shantazhuar komisionin e vettingut? mos na hapni barkun me keta mortje se nuk ka shqiptar te mos e di sesi jan prokurorat e gjykatesit plepista, te shofin si tuf eurosh dhe jo si njeri. kush ka pas te bej me gjykatat e di shum mir si jan keta fisqira.

 9. Ne shqiperi eshte ngritur ne sistem fakti qe po dole nga rrjeshti te heqin nga puna, pak rendesi ka kush parti eshte ne pushtet

 10. Mos u boni kokeloqe or komentusa te nderuer.Gjoja mo e rendsishme osht qi vetingun dhe sistemin e drejtsise e kontrollo SHBA . Amerika t qi nsum or daku po i dole kunder edhe po i bone si bir kurve qi spiuno ke rusi. Mo mir vazhdoni shani njoni tjetrin ka robt e shpis per qef t partive politike qi jeni ,kurse drejtsin e ka amerikoni kurse ju mani karet e kryetarve t partive n dor.

 11. O te shkerdhecsha ty dhe Ameriken bashke .Tani u kujtuat ju morrat e kuq te degjoni Ameriken ,imperializmin amerikan qe dikur do sulmonte fanarin bdricues ne bote -Republiken socihale iste te Shqiperise-Tani ju po e dashkeni amerken .Amerika ja u pjerdh shume ju ,por jane ketu ne ambasaden e saj mbeturinat e -kinezo-amerikanit-LU,LU –

 12. O te shkerdhecsha ty dhe Ameriken bashke .Tani u kujtuat ju morrat e kuq te degjoni Ameriken ,imperializmin amerikan qe dikur do sulmonte fanarin ndricues ne bote -Republiken socihale iste te Shqiperise-Tani ju po e dashkeni amerken .Amerika ja u pjerdh shume ju ,por jane ketu ne ambasaden e saj mbeturinat e -kinezo-amerikanit-LU,LU –

  1. Ju qifsha drejtesine, vetingun, ameriken(ambasaden) e kinezit lulu dhe ripjelljen e kallam deshtakut me te madh e t vogel..

 13. O redaktor or rrote ari ,amerika ta qin sumen ty ,shefave t tu edhe rusve antishqiptar. Masi ju qin sumen ju jep edhe urdher tja pastroni qat mikun .A kupto kush asht amerika or ti??

  1. Si njohes i organeve seksuale te Amerikes, na thuaj sa te madh e ka, a e ka te rruajtur, a do ta perdore me Iranin, a do zgjidhet prape Trump, etj. Apo per keto nuk eshte prononcuar akoma strategu Tualet Palla?

 14. qekbu rama i din te gjith zagar tr veti si burrin e ermoneles,qunin a xhagjit,nonen e artur bushit,pelen e spiropeles etj.

 15. Te gjithe atyre fansave te reformes ne drejtesi: lexoni artikulin e Aurel Plasarit: Si e beri vetingun Hitleri. Do kuptoni shume gjera…

 16. Shpellaret Stalin zigur fax juri jane zevendesuar me neri,galloshja,emu,noc,kush lepin me mire bythen salihut ben kari ere te ndritur te shqupi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu