• |
ide | kryesore

Rama ironi për letrën e Metës: Inshallah ka ka humbur rrugës!

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar letrën e Presidentit Ilir Meta drejtuar OSBE-së, ku shpjegohet se zgjedhjet në 30 qershorit nuk mund të zhvillohen pa një dekret presidencial. Në reagimin e tij në Tëitter, Rama thotë se “inshallah ka humbur rrugës, se do kujtojnë sikur e ka shkruar një humorist”.


“Kjo letra e Ilir Metës për Presidentin e OSBE inshallah ka humbur rrugës e s’ka arritur në destinacion, se do kujtojnë bota se është shkruar nga ndonjë humorist që ka dashur të tallet me Presidentin e Republikës, duke e nxjerrë si një të lajthitur që bërtet pa ditur çfarë flet!”, – shkruan Rama.


Në letrën dërguar ndërkombëtarëve, Presidenti Meta bën me dije se nëse zgjedhjet do të mbahen në kundërshtim me dekretin, do të jenë nul dhe të pavlefshme.

“Sipas legjislacionit në fuqi, dekreti me nr 1199 i datës 10.06.2019 është në fuqi dhe është i publikuar në fletoren zyrtare të republikës së Shqipërisë më datën 11 qershor

Për këtë dekreti është ligjor dhe duhet të implementohet nga të gjithë institucionet përfshirë dhe administratën e procesit zgjedhor në Shqipëri, përfshi dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Për këtë arsye procesi zgjedhor që mund të mbahet në dhunim të dekretit të presidentit do të jetë nul dhe i pavlefshëm.

Për këtë arsye procesi zgjedhor që mund të mbahet në dhunim të dekretit të presidentit do të jetë nul dhe i pavlefshëm dhe përpjekjet e kryeministrit të Shqipërisë për të injoruar dhe bllokuar implementimin e dekretit të presidentit të republikës janë totalisht të paligjshme dhe do të dëmtojnë krizën në Shqipëri”, është shprehur Meta.

21 Comments

 1. ne fakt po ta lexoje letren e Like presidentit dukej sikur e kish shkrujt Mona opozitarja… si e shkruar ne tension dhe ne konflikt interesi ngjan. mir e ka rama, po pati humb rruges me mire, se do tallen me ket karrikaturen e korrupsionit qe kemi per president

  1. Mjaft o Palle Kari se po flet Presidenti ne funksion te plote te Fuqive Kushtetuese..Ju militante mbroni nje KLLOUN karagjoz e te lig..Kthehuni mbrapa e shikoni qe jeni bere me pisa se militantet e vjeter te Saliut..Jeni gati te shkoni ne 97 prape vetem per karrigen e nje arroganti te korruptuar…Ju kane kapur me blerje, korrupsion, droge vjedhje .. E keni bere kete vend si Sodoma e Gomorra..Mbylleni gojen o mbeturine fekalesh..

 2. Po pse leter OSBEse,ata jane armiq te shitur te Rama,ne e duam Shqiprine si gjith Europa po Europe pa institucione keshtu si duam te katandisim Shqiperine…

 3. So Cope Derr militant rilindas/mavi.

  6 vjet ne PUSHTET, dhe fajin e ka Saliu, NUK e ha njeri.

  Udheheqesi Fanar Ndeicues, te grabiti ty O Derr, Rrugen e Kombit,
  Qe ti O Derr, te paguash ne menyre poshteruese Osa here te kalosh.

  Te ka bere Borxhli o Derr, pa lejen/dijenine tende.

  Vazhdo me militantizem.

 4. Dy jane gjerat kryesore dhe shume te renda. Ose kryeministri nuk njeh institucionin e presidentit dhe te drejtat e tij kushtetuese, ose ne lajthitje te rende e neperkemb me dashje autoritetin e tij kushtetues. Ne rastin e pare tregon qe eshte nje femije kapricoz “topi eshte i imi penalltine do ta gjuaj une” dhe si i tille duhet te largohet urgjentisht dhe perfundimisht nga skena politike. Ne rastin e dyte duhet marre si i pandehur per tradheti dhe shkelje te rende te kushtetutes

 5. habitem qe ka militante te PDse qe dine te shkruajn me rregullsi gjuhen shqipe, dhe habitem dyfish qe ka njerez qe dine te shkruajn e te kendojne shqipen letrare dhe qe mbeshtesin PD. jane dy gjera qe nuk rrijne me njera tjetren. Duhet te jene individe me shqetesime bipolare sepse nje individ i shendoshe dhe i shkolluar kurrsesi nuk mund te mbeshtesi nje force politike qe ka brenda individe plot “kulture” pylli si Saliu, Sahiti, Muli, Paloqja, çim peka, ballinjte, Sali Lusha e te tjere te ktij modeli. vertete per te miren e tyre duhet te shkojne te vizitohen tek psikiatri se nuk besoj qe eshte problem sufllaqeje…Pd e urren kulturen dhe njerezit e kulturuar

  1. Ti demollari …te gjirh keta qe i permende jane me grada shkencore , Ti ke urretje krahinor dhe nese qendron kjo ty po te pergjigjjem siç flasin ata te tute t dosjes se dibres ti je nje rr, k….i ty duhet me te q…e Rracen ty çfar te kesh aty verdalle qe ne nje shtepi te vogel keni urrejtje krahinore N …n K ta kesh

 6. Ky KM vertet qe eshte bere per te ardhur keq. Me fjalorin qe ka duket sikur mut ha e mut nxjerr. Perdorimi i dialektores nga vise te ndryshme te vendit, me teper duket sikur i gojoreve te nje prostitute pa dhembe.

 7. Ti Andi Demollari mos i ke me te shkolluar deputetet e RILINDJES? Me vjen keq po parrulla ” fajin e ka Saliu ” nuk qendron me pas 6 vite ne pushtet te RILINDJES. Gjeni nje refren tjeter.
  Patjeter qe dhe Saliu ka kusuret e veta, po politikan me i formuar se ai dhe me i lexuar nuk ka ne klasen tone politike te ketyre 30 viteve te fundit.
  Sa per PS e Fatos Nanos, po ,ka pasur deputete te formuar, po keta te RIPJERDHJES degjoi dhe gjykoi nga fjalori i pergjimeve te “BILD”-it.
  Nuk jane vec horra kriminele rrugace kontrabandiste hajdute perdhunues trafikante femrrash drogaxhinj e plot te zeza. U dha populli 1 milion vota po nuk ditet ta justifikonit besimin e tij. Dhe e di pse? SE JENI BIJTE E ETERVE TUAJ KOMUNISTE , DHE DO SHKOJE BARI TE RRENJA!
  SI JENI JU SOT ASHTU KANE QENE E PRINDERIT E GJYSHERIT TUAJ PER 50 VJET KOMUNIZEM!
  KAQ THJESHTE E QARTE!
  ESHTE KOHA PER T’IU ZHDUKUR NGA FAQJA E DHEUT!
  RILINDJE IKKKKKKK!

 8. Xhixhi ti bashke me shpellaret e salihun bashke perdite thoni fajin e ka enveri 30 vjet salihu kete ka bere,dhe brezi qe ka lindur nga 85 e ketej I quani komunista,mos u merzit se ky I gjati 6 vjet ka qe thote fajin e ka salihu,por dhe ti brenda teje e di kete por e ke te veshtire ta pranosh se salihu te ka Ypp xhixhi

 9. Kujdes me shpellaret ju qin fisin e femrave por ne se ju ngel hatri dhe meshkujve edhe per ata kemi topuz te forte ne pasi pijme uje bjeshke dhe ushqehemi me bio pasi ne bjeshk keto kemi ne . PLAKU RAMA IIIIKKKKK. IIIKKKKK IIIKKKKK . Ik shko qi gruan e djalit pasi kesi monstrash jeni ju.

 10. Derri dha pergjigje me siper.

  E ka emrin andi demollari.

  Nuk ka sensore fare kur KM I vjjedh xhepin, me Koncesionet, PPP dhe Tenderat e mdyre.

  O Cope Derr.

  Politika fillon nga xhepi.

  Ke nje KM, ndyrresire, qe do te te jape me Koncesion, eshe Ty, O Derr.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu