• |
ide | kryesore

Dyfytyrësia me video/ Kur Rama bërtiste: “Hap kutitë ose largohu”

Arkiva, Kryesore

Edi Rama me atë që opozita po e quan si organizata socialiste e KQZ ka rrefuzuar të hapi kutitë e votimeve të 30 qershorit, sipas një kërkese të Bindjes Demokratike. KQZ po organizon një farsë brenda farësës duke hapur vetëm 11 kuti në rrethin e lezhës sipas një kërkese të ish deputetetit kaubojs, Eduart Ndocaj. 

Por edhe në Lezhë, komisioni rrefuzuar të hapë kutinë e materialeve zgjedhore për të bërë krahasimin mes listës së zgjedhëzve dhe votave që gjenden në kuti.


Por kjo estradë, kur Rilindja vodhi edhe votat e votimeve që organizoi vetë është shumë interesantë të krahasohet me periudhën e pas zgjedhjeve të 28 qershorit 2009, kur Edi Rama duke pretenduar se Berisha e kishte vjedhur filloi fushatën: “Hap kutitë ose largohu”.  Lapsi.al e ka gjetur videon e kësaj parodie. Ajo nuk është interesantë vetëm për të parë se si Rama propogandon hapjen e kutive që rrefuzon ta bëjë sot, por edhe për të parë gjithë analizën që është e vlefshme për të bërë opozitën më të mirë të rregjimit që ka ngritur sot.

Ai flet për pushtetin që ka kapur shtetin, për blerjen dhe heshtjen e shoqërisë civile, për bojkotin e parlamentit ku opozita nuk mund të bëhej fasadë, për kuvendin që hiqej sikur ishte legjitim…

Sot Edi Rama e ka ndryshuar slloganin: “As nuk i hap kutitë, as nuk dua të largohem”. Por fjalimi i tij i dhjetë viteve më parë ka një vlerë të veçantë, sepse ai mund të shërbente me të gjithë argumentat, si një platformë për ata që duan të rrëzojnë Ramën sot.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. te dalim me arm se tjeter rruge nuk ka ! kemi kohe qe dalim ne protesta te ndryshme PAQESORE ! cfare te bejme te marrim armet, se keshtu pastaj i bejme fresk rames…

  1. Vetem komunistet e marrin pushtetin me dhune e me arme. Eshte koncept i te majtes, teresisht komunist . Ne luften e dyte boterore komunistet Shqiptare erdhen ne pushtet “me gryken e pushkes” ose si ka qene ajo parulla e famshme e tyre “Pushteti yne buron nga gryka e pushkes”. sic thoshin edhe vete “me gjak e moren pushtetin e pa gjak nuk e leshojme”.
   Mendo qe edhe Hitleri qe ishte i te djathtes ekstreme e mori pushtetin me vota.

 2. I keni besuar ndonjehere ketij njeriu? Me thoni dicka qe e ka bere sic e ka then. Gjithmone i eshte kundervene vetevehtes duke bere te kunderten e asaj qe thonte

 3. Kete radhe kutive nuk ke as cfare i hap, se nuk u mbyllen fare. Te hapura ishin perpara dites se zgjedhjeve, te hapura gjate votimit, te hapura shkuan ne qendrat e numerimit, te hapura mbeten deri ne fund. Por kjo video na kujtoi nje gje tjeter; gjenocidin qe i ka bere biznesit te vogel ky, qe ankohej per vendosjen e TVSH per bizneset me xhiro mbi 50 milion, kur vete e uli ne 20 milion pas 10 vjeteve kur vlera e lekut ka rene. Edhe vetem per kete duhet te thyente qafen.

 4. Fjalim i jashtezakonshem. I prek te gjitha temat e diteve te sotme nje per nje. Nuk besoj se ka mbetur gje pa prekur. Ky e paska ditur fiks se cfare do ndodhe qe 10 vite me pare. Me siguri ka pare ndonje filxhan se nuk ka mundesi qe fjalimi te pershtatet ne cdo pike me ato qe kane ndodhur dhe po ndodhin ne vitin 2019. Parashikues i madh eshte dhe pastaj opozita nuk ia njeh meritat. E vetmja pyetje ne kete rast eshte a e ka pae filxhanin se cfare pritet te ndodhe gjate ketij viti dhe a e ka marre vesh se si do mbaroje kjo pune.

 5. Shpifjeeeeee. Lapsi kazan i madh se bashku me kadrinjte qe punojne aty. Ai qe flet ne video eshte nje sozi qe di te imitoje edhw zerin e liderit global. Po na merrni ne qafe o kazan-kadrinjte e eneve te guzhines, po na beni liderin re cmendur se nuk ka mundesi t’i kete thene ai keto fjale. Me siguri keni bere ndonje filmim mashtrues sepse lideri global nuk mund te flase ne ate menyre kunder vetes. Kjo eshte njelloj si atehere kur e quabte Berishen Pinoku ose plaku me antiplumb. E keni pare ndonjehere liderin tone me antiplumb ose te rrethuar me police?

 6. Ore po keta te byrektores me dhalle pse nuk dalin ta hedhin poshte kete fjalim? Ku jane, apo po bejne greve se duan pica. Pune te veshtire keni cuna, jua di hallin. Per nje byrek dhe nje sufllaqe, nhe gote dhalle apo per me te zotin edhe ndonje birre ne jave, duhet te shpikni gjithfare budallalleqesh. Duhet te kerkoni rritje te rrajtimit ushqimor se s’ben se perndryshe nuk ju punom truri. Ne ne Mirdite themi se truri kalon permes stomakut. Thojani shefave kete gje

 7. Rama kerkoi hapjen e kutive,por Berisha jo vetem qe si hapi,por nxitoi ti digjte pasi kishte bere masaker elektorale,e megjithate Rama nuk i dogji mandatet,por hyri ne zgjedhjet e tjera dhe i fitoi bindshem ato,kurse Lulushi dogji mandatet dhe nuk pati bythe te hyje ne zgjedhje dhe edhe pse nuk i njeh zgjedhjet kerkon hapjen e kutive!!!kulmi i hipokrizise…

  1. Ky pra eshte problemi, se rama eshte bythec i lidhur me pushtetin si mishi me thoin. Rama e quan ilegjitim parlamentin dhe shkon me vrap se mos i digjen leket dhe privilegjiet. Luli e quan ilegjitim dhe djeg mandatet. Si nata me diten

 8. Rame qelbesi, si nuk i vje turp keti plaku mer jahu na mori me qaf more matufi mre si i bohet ketij pordhalaci mer e si thoni o soc rrac muti si thoni

 9. Titull intrigues, Dyfytyresa e Rames… Ku e merr te kishte dy fytyra, por ky s’ka fytyre fare. Ata qe gjoja i kundershton ne ate fjalim, i ka tejkaluar disafish. Nuk mund te flitet per fytyre kur shkon per te bere nje foto me Obamen duke u paraqitur si e shoqja e Bilalit vetem e vetem per t’iu heshur hi syve deleve. Prandaj nuk mund te flitet as per dy as per njeqind fytyra, thjesht mund te flitet per nje qenje qe vetem fytyre nuk ka

 10. Pirdh pirdh o o Rame se lirohesh 💩te kan mar inat shoqeruesit tuaj teper sepse pjerdh gjithe diten o shoku plus qe thon ata se e ke eren e rende more💩

 11. Qelbesira e Koncesioneve.

  Na kthe Rrugen e Kombit qe na w grabite o Maskara.

  Nuk eshte zhvillim ekonomik me Kompani Rentjere o Monster.

 12. shpellaret e zakonshem te lapsit ne orgji me njeri tjetrin per kohen e rames per kutite,por ju kurva harroni qe historia perseritet,tani rama do talli bolet me ju dhe salihun e lulune

  1. Andi e mire kjo video😀.
   Por nuk na the c ndodhi, mbasi e kerkoi Rama? I hapen? Jo. I dogjen. Atehere si analist i paanshem qe pretendon se je, cfare shembulli eshte ky?
   Beni si them une mos beni si bej une.

 13. Shpellaret ti qifshin femijt e fisit krejt o rrac qir, e keni tradit ju vet jeni pedera dhe grat e juaja dhe gjith femrat shkoni e i dergoni ne zyrat e Rilindje bythes per orgji🎤🎤🎤

 14. O vlonjat topuzi qe ju Qini motrat tuaja per salihun kete e kam kuptuar,por qe keni filluar te qiheni ne bythe per salihun kete nuk do ta besoj,dhe mos komentoni me per salihun se do tju qijme robt e shtepise o hijenat e salihut

 15. Tani edhe e gjetem nga vine komentet…nga pallati i kongreseve atje ku mblidhen varikarsat dhe militantet e fuges qe tallin karin me taksat tona.

 16. Po kujt tja hapi kutite , kafsheve qe kan thy kopshtin Zoologjik. Me keqardhje konstatoj se krahasimi qe beni i asaj kohe me kete te sotshmen nuk qenderon fare.Sinqerisht kqeqardgje pe Armand Gojorin. Kaq kisha

 17. rama ende ushqehet me mut te thar stalini ku nena anet ja jep me gram,enkas mutin e stalinit e ka sjell kristaqis rama nga leningradi,si dhe spiro koleka nga moskva.keta kazanet me mut ku ka dhjer stalini i kan sjjel si mjalt per RILINDASIT E SOTEM ruqi,baba taku,klosi,gjinushi,edvini,xhafa,balinda balluku,ilir hamit beqja,alfred e dash peza,sulo ditmir bushati,mojsiu,nano,etj krymba LENINI E SALINI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu