• |
ide | kryesore

FOTO/ NASA nxjerr imazhe të reja nga misioni i njeriut të parë në Hënë

F1, Planet

NASA publikon për herë të parë imazhe të reja të uljes së anijes Apollo 11 në misionin e parë të uljes së njeriut në Hënë. Imazhet u publikuan për të kremtuar 50-vjetorin e kësaj jave të uljes së njeriut në Hënë. Të gjitha imazhet u morën nga astronautët e Apollo 11 dhe iu dorëzuan specialistit të fotografive të NASA, Warren Harold.

Imazhe më të vogla u bashkuan për të krijuar të plotë panoramën e asaj që kishte ndodhur. Astronautët amerikanë u larguan nga Toka drejt Hënës më 16 korrik 1965. Më 20 korrik, heronjtë e hapësirës Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin u bënë njerëzit e parë që ecnin në sipërfaqen hënore. ©LAPSI.al

 Panorama view of Station 8 and (Mons) Mt. Hadley taken during the third moonwalk of the Apollo 15 mission  Panorama view of Apollo 16 commander Astronaut John W. Young, working at the Lunar Roving Vehicle  Panorama view of Apollo 12 lunar surface photos with lunar module pilot Alan L. Bean and the TV taken from just inside the rim of Surveyor Crater on the first moonwalk of the mission  Panorama view of Apollo 15 lunar surface photos south of Station 2 taken by lunar module pilot James B. Irwin. Astronaut David R. Scott, mission commander, performs a task at the Lunar Roving Vehicle parked on the edge of Hadley Rille  Panorama view of Apollo 15 lunar module pilot James B. Irwin, using a scoop in making a trench in the lunar soil during the second moonwalk of the mission  Panorama view of Apollo 17 lunar surface photos for Station 5 at the Taurus-Littrow landing site taken during the second moonwalk of the mission by Apollo 17 commander Eugene Cernan and lunar module pilot Harrison (Jack) Schmitt

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu