• |
ide | kryesore

“Politikanët me pranga në duar …”, Basha shpalos programin politik të PD

Lajme, Të fundit

Pasi denoncoi koncesionin për aksin Milot-Balldren, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shpalosur disa pika të programit politik të forcës politike që drejton, duke radhitur si hap të parë “shkatërrimi i grupeve kriminale të lidhura me qeverinë”.

Në deklaratën për mediat nga selia blu, kryedemokrati u zotua se  me ardhjen në pushtet të PD-së, do të shpallet një luftë e hapur ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit shtetëror.

Koncensionet do të paralizojnë të gjitha financat dhe do të bllokojnë çdo shërbim publik. Të gjitha paratë e buxhetit për vitet e ardhshme janë kontraktuar tashmë përmes firmosjes nga Edi Rama në çdo fushë. Për të paguar për dhjetra vite klientët e tij. Kjo po sjell shkatërrimin e konkurrencës së lirë, po pamundësojnë aktivitetinn normal ekonomik, po mbyllin bizneset e vogla.

Krimet ekonomike po shkatërrojnë konkurencën. Krimi i organizuar ka kapur politikën dhe ejkonominë dhe ky do të jetë shkatërrrimi total i stabilitetit politik. Është emergjencë dhe prioritet kombëtar shkatërrimi i grupeve kriminale të lidhura me qeverinë, dhe ky do të jetë hapi i parë që do të ndërmarrim që ditën e parë që do të vijmë në pushtet.”- tha Basha.

Basha paralajmëroi gjithashtu se politikanët dhe zyrtarët e lartë që kanë vënë pasuri të paligjshme, do të japin llogari para ligjit dhe do të përballet me pasojat.

Ne do të ndërmarrim në mënyrë të paparë ndonjëherë luftën kundër korrupsionit, hetimi ndaj kontratave dhe koncensioneve. Çdo kontratë koncesionare do të konsiderohet si vepër e mundshme kriminale pa asnjë përjashtim. Çdo kompani apo ent privat apo publik, çdo person privat apo publik që është përfshirë në afera të tilla do të përballet me pasojat.

Misioni ynë do të fokusohet tek paraja, do të gjurmojmë dhe studiojmë çdo prejardhje të parave. Hetimi do të përfshijë ish-zyrtarëve dhe zyrtarëve në paligjshmëri që paratë e vjedhura po i investojnë në luukse, do t’ju konfiskohen dhe sekuestrohet për t’ju kthyer shqiptarëve.

Politikanët me pranga në duar janë kontributi më i madh për demokracinë”, u shpreh kryetari i PD-së.

14 Comments

 1. BRAVO Basha me kete program na bind.Do kthehemi nga Anglia ne Tirane qe te votojme ty, vetem mbani fjalen. Per ket ka nevoj urrgjente vendi.

 2. hahahah lul kari. asnjehere ska per tu bo kryeminister, sepse eshte sharlatan, dhe nuk ka stofen per te bere per vete njerzit. me kete opozita mund te rrije ne pozicionin e saj dhe per 30 vjet rresht

 3. po ky sdi ca thot me. thot karlliqe qe te mbaj lart shpirtin revolucionar. po spe o bashe do behesh kryeminister ti apo kryeprokuror? do na permiresosh edhe cilesine e djellit pastaj? nqs vazhdon duke tallur karin me inteligjencen e shqiptareve, mos u habit kur te te braktisin te gjith. nuk jan me dele shqiptaret. kishe mundesin te beheshe vertet ndryshe dhe te ofroje nje alternativ. po ti kishe frik te ndaheshe nga baba (mbase kishe dhe te drejt, duke par ate qe baba u bente tradhetareve si sokol olldashi). pate frik te merrje pergjegjesi per detyren. u kenaqe me ca marveshje “kacidhesh” (16 mln euro demshperblim nga rama per vjerrin). u more me shum me luften brenda llojit sesa me luften ndaj rames. qeveria rama beri 100 skandale, ku per me kryesoret ti nuk the asnje llaf sepse ishin te perfshir njerez qe jan edhe partner biznesi me ty. ti ne vend te mbildhje afer vetes te rinj dhe njerez me integritet, del neper mbledhje e ne forume me njerez te urryer nga opinioni si ; monika cizmja me like floririn, dule grekun, idriz comin, medi gerdecin, nard filozofin e ca te tjer si puna ketyre. boll e mbajte peng ate parti, leshoje sepse ti je thjesht nje HUMBES.

  1. o jari po keshtu thoshte dhe rama do e permiresojme djellin dhe ku jemi sot ? mire e ka ti marrin cdo qindark. Te leku se atje i dhemb edhe kti edhe xhafes e te gjithe komunistave te socializmi skipetar. Madje edhe te tuat po pate bere ndonje marifet, mos ki merak o tyrryfyl nuk e falim kollaj cfare eshte e jona dhe mbi te gjitha cfare eshte fituar me pune te ndershme dhe me djerse. nje nga nje te gjitha ypp xhixhi

   1. njesoj jeni te gjith ju militantet. ku e lexove qe mbrojta ramen ti? e lexove me syzet e gaz bardhit komentin tim. un e kam votuar lul bashen sa per djenin tende kur kandidoi kunder edi rames. thejsht si nje qytetar me icik intelekt, u zhgenjeva. a mund te zhgenjehem, apo duhet me qen besnik deri ne vdekje? ramen shahe sa te duash, edhe komunistat, po mua mos me caj shum karin se skam nderment te merrem me gjith militantet e portaleve. per mua militantet jan thejsht dele. hajt tung.

   2. ti ore moterqir qe perdor termin “skipetar”, nqs je serb, te shkerdhefsha me cfar te permban lista e dasmes dhe pragu shtepis. mos guxo te hysh neper portale shqiptare dhe te ofendosh kombin shqiptar. edhe serbet na duhen ketu tani, fisqir. do te te gjejm dhe do te qim ropt ne goj.

 4. “Bravo”Lulush,po duhet ta fillosh me baben tend Berisha dhe nuk e di a ke bythe ti ti vesh pranga Berishes se ta pret bibilushin ai,pastaj duhet ti vesh pranga aleatit tend kryesor Metes,pastaj Mediut dhe pastaj vetes tende per milionat e rruges se kombit,tani na mbushe mendjen o klloun,cope mishi me dy sy….

  1. keshtu sic thua ti i bie ti vem prangat njehere komunistave xhaf ram etj etj…apo ata nuk quhen ? ik vrit veten o varikars

 5. Vitet kalojne ky po loqe ngeli,njelloj si shpellaret qe I kane ngelur pd,nje tru me nerin e stalinit kur komenton si haxhiu me master

  1. jeni msu ju komunistat kur keni interes filloni beni progresistin kur ju kapet bytha keq filloni jo po prit se fajin e ka ai njehere. te semure psiqik

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu