• |
ide | kryesore

Shkaktoi 20 viktima, uragani “Dorian” niset drejt SHBA-ve

Planet

Pasi shkaktoi 20 vdekje ne ishujt Bahamas dhe la pas një vazhdë shkatërrimesh, uragani Dorian, i forcuar sërish në stuhi të kategorisë 3, po i drejtohet Shteteve te Bashkuara.

Banorët nga Georgia deri në Virginia janë këshilluar të dëgjojnë më kujdes këshillat  e autoriteteve, ndërsa uragani po lëviz ngadalë drejt veriut. Mësohet se disa pjesë të Charleston-it, në Karolinën e Jugut janë përmbytur tashmë dhe situata po vjen duke u përkeqësuar.

Doriani u dobësua pasi preku tokën në Bahamas, por tani ka marrë hov sërish me erëra që mbërrijnë shpejtësinë 185km/h.


Stuhia i goditi ishujt në 1 shtator me të gjithë forcën e saj. Shpejtësia e saj në atë rast mbërriti 298km/h, më e larta e regjistruar në kohën kur një uragan zbret në tokë. Për dy ditë rresht, ajo u lëshua mbi ishujt e Abacos dhe Grand Bahama, në very të Arkipelagut, kryeministri i të cilit e përkufizoi si njërën nga krizat më të mëdha kombëtare në të gjithë historinë e vendit.

Ai e bëri të qartë se bilanci i viktimave ka shumë mundësi të rritet edhe më tej. Komisioneri për Çështje Humanitare i Kombeve të Bashkuara, Mark Lowcock, deklaroi se rreth 70,000 njerëz “kanë nevoja të menjëhershme për ndihmë” në Bahamas. Ndihmat urgjente përfshijnë strehimin, ujin e pijshëm, ushqimet dhe ilaçet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu