• |
ide | kryesore

Prova/ Si u manipulua në Tiranë reforma në drejtësi

-Instant, Kryesore, Lajme


Prej ditësh vendi është futur në një krizë të madhe politike si pasojë e një ngërçi që po krijon mosfunksionimi i reformës në drejtësi.

Gjykata Kushtetuese dhe ajo e lartë janë prej dy vjetësh jo funksionale, rastet e fundit të listave të hartuara nga KED, treguan se ky institucion nuk çoi dot më shumë se 5 emra kandidatësh (nga minimum 12 që duhej të dërgonte) për 5 vende në kushtuuese.

Por ndërkohë që ministrja e jashtme në largim e BE, Frederika Mogherini, e konsideronte reformën në drejtësi “një histori suksesi”, ndërkohë që përparimi i saj na shitej si një mrekulli që do e aplikonin edhe vendet e tjera të lindjes, ajo po rezulton nga të gjitha anët një dështim.

Dhe këtë nuk e themi ne. Së fundi edhe kryeministri maqedonas, Zaev pohoi se BE nuk e kishte lejuar të aplikonte modelin shqiptar, që krijon probleme, pasi nuk mundëson kapacitete për zëvendësimin e plotë të atyre që largohen nga sistemi (lexo këtu poshtë).

BE e pranon dështimin e reformës shqiptare në drejtësi, e pengoi Zaevin ta aplikonte në vendin e tij.

Por, ajo që të gjithë e shohin sot, nuk ka qenë një gjë që nuk dihej. Ndërkohë që këtu i binin daulleve të një reforme historike, shumëkush e ka parashikuar që do të mbërrinim deri në këtë derexhe. Parndaj pyetja që shtrohet tani është: ka qenë një procesi i konceptaur gabim, apo ka qenë një gabim i qëllimshëm për të përfunduar në kapjen e drejtësisë nga pushteti?

Lidhur me këtë debat një fakt interesant ka sjellë ish ministri i Drejtësisë, Eduart Halimi që sot është larguar me dëshirë nga politika. Ai ka kujtuar se ndërsa reforma diskutohej me komisionin e Venecias ekspertët e tij arritën në përfundimin se: “Krijimi i kaq organeve të reja do të kërkojë rekrutim masiv të profesionistëve ligjorë, ndërkohë që numri i kandidatëve që zotërojnë arsimin, trajnimin, përvojën dhe pavarësinë e nevojshme mund të jetë disi i kufizuar në një vend kaq të vogël sa Shqipëria.”
Ky qe pra përfundimi i tyre i 4 dhjetorit 2015. Por, specialistët (jo socialistët siç i quante i ndjeri Pjetër Arbnori) vendas i siguruan ata se ky rrezik nuk ekzistonte dhe se Shqipëria i kishte kapacitetet për të zëvendësuar ata që do largoheshin. Dhe reporterët e venecias e kanë lënë të shkruar e zeza mbi të bardhë këtë mashtrim të ekspertëve lokalë. Halimi e ka risjëllë edhe atë që ata shkruan në mqrs 2016 në konkluzionet përfundimtare: “Gjatë vizitës në Tiranë relatorët u siguruan që në Shqipëri ka një numër të mjaftueshëm personash të kualifikuar për të plotësuar këto vende me qëllim që sistemi i ri të mund të funksionojë”.

Andi Bushati: Ndalini daullet, reforma në drejtësi një gërmadhë që po shkërrmoqet

Pra prova është e qartë, dikush e “gënjeu” edhe Venecian se ajo që po ndodh sot, ajo për të cilën BE nuk po e lejon Maqedoninë të eksperimentojë modelin shqiptar, nuk kishte rrezik të shkatërronte sistemi.

Pse u bë kjo, thjeshtë nga padija si mund të imagjinojnë më racionalët, apo me qëllim që Rama të mbetej pa asnjë kundërpushtet, pa Gjykatë Kushtetuese dhe të lartë, siç pretendojnë atë që shohin pas kësaj një konspiracion?
Ndoshta edhe përgjigja për këtë dilemë duhet kërkuar në profecitë për të cilat na tërhoqi vëmendjen që në fillim Venecia. Raporti i saj i 2015 thoshte: “Komisioni i Venecias evidenton se zgjidhje të tillë radikale (si procesi i rivlerësimit) janë të paarsyeshme në kushte normale …pasi krijon rrezikun e kapjes së gjyqësorit nga ana e forcës politike që kontrollon procesin”.

Pra, që në 2015, ata që vazhduan eksperimentin ishin të paralajmëruar se ku do të përfundonin duke ndjekur gjuetinë spastruese të shtrigave, pa pasur njerëz të aftë të pavarur dhe të zotë, për ti zëvendësuar ata që largoheshin nga sistemi. Pasi u kthehesh paralajmërimeve të katër viteve më parë, e ke më të lehtë për të kuptuar pse mbërritëm deri këtu.

©Lapsi.al


27 Comments

 1. LIDERI GLOBAL NA KA PREMTUAR SE PAS REFORMES NE DREJTESI NE SHQIPTARET DO HAME ME LUG FLORIRI POR PERFUNDUAM NE TENEÇE KY MASKARA E KA PROJEKTUAR KETE KATRAHUR VETE QE JO NUK SJELLI ASNJE TE MIRE PER POPULLIN KOMBIN SHQIPTAR POR VRTRM KATRAHUR VJEDHJE VRASJE HASHA DROG GJOBA SHKATERRIM KY NJE FITIM PATI PASTROJ PARAT QE KISHTE MBLEDHU QE NGA BASHKIA BERI TELEVIZORIN E VETE PERSONAL HAPI BANGEN E VETE PERSONALE(FAMILJARE) BERI STADIUMIN PERSONAL(FAMILJARE) BERI LABERATORIN E DROGES PERSONAL(FAMILJARE) DHE POPULLIT DO I THOTE SHPEJTE SHPEJT DO HAME BARE E DOREN KUJT SJA SHTRIM.

 2. D.m.th,jashtqitja e kombit Edvin Escobar D’Rama,ka qënë dakord per eksperimentin e BE-s me shqiptaret,
  vetem e vetem qe ai te ishte ne pushttet duke marre peng te gjith institucionet,edhe pse kjo shperbente
  Shtetin shqiptare!?Ore,”rilindasit” qe i shkojn akoma pas drogaxhiut,kan vërtetë gjak shqiptari?

 3. Mos u merzit o popull nje me shume e nje me pak nuk bon fajde . Sa here e ke heng aq te mira qofshin , ama po koken lart e ke mbajtur . Rrofshin kurvat mavi

 4. Pirdh o lapsi pirdh. Pirdh ti dhe te gjith ata qe ju paguajn te shkruani keto budalliqe.
  REFORMA DO BEHET, doni apo nuk doni ju. Po ka nje te vertet te madhe qe ju nuk doni ta thoni. NUK KA FAJ REFORMA, PO JANE KETA MJESHTRAT TANE QE SAJOJN LLOJ LLOJ MARIFETESH QE TA NGADALSOJN ATE. Dhe ti lapsi i thyer na tregon se keqia e madhe eshte reforma, kurse mjeshtrat tan jan disa engjej qe mezi presin te behet kjo reform. Po ajo nuk ben.

  1. NUK ESHTE REFORMA POR KURVAT MAVI QE POE BEJEN REFORMEN ME TE NJEJTET NJEREZ QE JANE VERTETUAR KATERCIPERISHT QE JANE SUPER TE KORRUPTUAR .

 5. ishte me shume histori suksesi kur ishte ne dore te Berishes, liroheshin te gjith kriminelet nga gjykatat e perdorej gjykata per te shantazhuar biznesmene e kundrshtare politike (kush e mban mend kercenimin per gjobe 2 milion euroshe topit mbas video skandalit te Pangos)

  1. Se sa e politizuar ishte drejtesia ne kohen e Berishes e tregon edhe rasti i Kostandinit te Luizes dhe Delijorgjit te partise. Pse nuk tregoheni nje here te sinqerte dhe te pohoni qe drejtesia ishte nje marrveshje bi- partizan per te siguruar pandeshkueshmerine e GJITHE klases politike, pa dallim krahu. Tani imagjino sikur nje gjyqtari qe vetting- un e ka kaluar me urdher te PS, ti duhet te gjykoje nje koncesion te partise. Cfare do beje? Po sipas teje reforma do kete perfunduar. Me cfare efektiviteti? Perse shumekush mendon qe e gjithe kjo behet per te futur Meten ne burg. Nderkohe vjedhjet e fondeve publike behen cdo dite me te thella dhe ata qe lidhin kontratat diten, mbeshtesin “reformen” naten. Ky eshte modeli qe deshet per reformen? Ta gezoni.

 6. Ju b…q… e lapsit e quani deshtim reformen ne drejtesi sepse shefi i juaj sb nuk ja arriti dote qellimit te tij per te mbajtur ose emeruar te tjere gjyqtar te korruptuar ne drejtesi qe do ti sherbenin familjes se tij apo edhe te ndonje tjetri qe palmat i sjelle me helicopter ne super vilen e tij ne gjirin e Lalzit vile qe ka 14 WC nje nga te cilat eshte per macet.

 7. Reforme e stisur, me qellim kapjen nga aa qe vazhdimisht kapin ne cdo fushe te pushtetit.Qe ne embrion, kur kuqali hetues, XHafa, e Co, propagandonin per kete menxyre reforme, dihesh qe po pergatitej kapja e saje nga mafia pushtetare, e sidomos prej rilindasve qe kane emeruar suiten e tyre, me origjine te se shkuares, e sherbetoret e sotem te drejtesise, qe po i japin frutet e tyre, ne kapijen radikale te drejtesise, Kush nuk e sheh, dhe se kupton rrugen tinezare te reformes, por mundohet te gjeje justifikime me kete palo reforme, eshte qorr i njohjes se ndershmerise demokratike, qe duhet te kete pushteti gjygjesor ne sistemin demokratik. Vetem lenia me qellim e pushtetit pa dy gjykatat kryesore te vendit, si qellim nga mafia shteterore, e tregon mese miri se si ka vepruar ky KM, e se si i tere ky pushtet ka degjeneruar ne shkeljen me qellim te caktuar te kushtetutes se shqiperise. Me kesi vetingjesh, e emerimesh, ne taktika grupazhi, qe ti sherbejne se keqes, qe ka pllakosur, e qe ka instaluar ky mafiozo bandit kryeminister, me zuzaret e servilet bandite qe i sherbejne edhe ne kete fushe, me qellim shkatrrimin perfundimtar te drejtesise, qe ky popull e enderron me kohe.SHpresa vdes e fundit, keshtu qe pa u shporrur kjo fatkeqesi, kurre zhvillim s;do kete ky popull i vuajtur nga maskarejte qe na kane vene mbi koke.

 8. Një foto sa njëmijë fjalë.
  A mos ishte kjo puthja e parë?
  Tjetër herë, po u kthye Luja,
  Inshalla me djalë….!
  Që në atë moment, reforma qe vulosur,
  Jo me vulë, por me dy buzë bukosur.

 9. O shpellare trima e syleshe kur salihu futi me luv e me mac koperativiste,marangoze e hidraulik me hedger partie per kursin e drejtesise partiake dhe disa pushta te sistemit komunist ju bythlepirsa kariere u gezuat qe reforma salih u realizua,tani kur kuckat e pd me koken poshte votuan ate qe amerika donte,pse u bete pishman,kur rama te largohet me vote kush do e kape drejtesine sipas jush,na myten llumrat e pd

 10. O Stalin kari i lales sa te paguajne per sherbimet qe i ben Partise? E more ne qafe arin i hoqe buken e gojes.

 11. Ishim aq mire me gjykatesit e plepave. Ku ka mer si Gjin Gjoni e turlilloj shkerdhatash qe deklarojne miliona euro pasuri pa i bo syni terr.

 12. Per Te gjithe b…q rilindjes. NJOFTIM. DALIN NE ANKAMD 2 VILA. 1 NE SUREL E 1 NE. GJIRIN E LAZIT. E PARA FILLON ME 30MIL€. E DYTA. FILON NE 1.MILON € PRESIM OFERÞAT

 13. Kush ka punuar me kte qeveri, e di si vjedhin nate the dite shqiptaret Rama dhe e tere shpura qe e mban!!! Une (said qytetar i thjesht) punova sepse kisha aftesite qe ju duheshin, por Rilindja eshte fole e paraziteve dhe hajduteve!! #shqiptaretduhettelenepartitedhetengrihenneprotesta

 14. Morracaku i kuq, IPAEMER, si gorille i rilindjes, e kudo ndodhur, duket qe nga prej aredhja, por edhe nga mexo zhvillimi fiziko_mendor eshte ne grahamat e fundit, me enderrat e llomotologjine idioteske kujton se po na paraqet fakte e argumenta, qe jane aqe abstrakte sa edhe origjina e ferrave nga na ka ardhur. Ky i semure, e iaragoditur nga injeksioni rilindas, as e merito qe te merremi me kete funderrine qelbesire rilindas. Me kete, i veme kapak te koke tenxhere bosh te ketije morrite kuq.

 15. O xixa po fle ndonje dite o i uruar pa gjume nuk je i kthjellet flet percart,del burri komenton ne pese te mengjesit,puno token o kari,se ta punojne shpellaret pastaj,shiko lulzimen ti aurela me kembet perpjet si zonje e shpellarit me kollare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *