• |
ide | kryesore

Intervista në Rai Uno/ Bruno Vespa i hedh ujë të ftohtë optimizmit të Ramës

-Instant, Të fundit

Drrejtuesi i emisionit “Porta a porta” që nuk nguron ti bëjë qoka kur i duhet Edi Ramës, i ka hedhur megjithatë një kovë ujë të ftohtë entuziazmit të kryeministrit se aleatës e saj do ta ndihmojnë shqipërinë pas tërmetit.

Edi Rama tha në “Rai1”, se shpreson që Evropa nuk do ta lërë vetëm Shqipërinë pas tërmetit tragjik që solli dëmtime të shumta të ndërtesave. “ Unë vij nga samiti i NATO-s, ku i bëra thirrje të gjitha vendeve që të japin një kontribut të gjitha vendeve që të organizojmë edhe një konferencë të donatorëve. Shpresoj që Evropa nuk do të na lërë vetëm. Shpresoj që politikanët të kenë të një njëjtën dëshirë si të zjarrfikësve tuaj. Nga ana e qeverisë italiane, tek kryeministri juaj gjeta një person të cilin si politikan mund ta kish gjykuar por si njeri është me zemër të madhe”, tha ai. Por i menjëhershëm ishte reagimi i Vespës. “Edhe ne pas tërmetit në Itali na dhanë shumë premtime por vetëm pak shtete i mbajtën” i tha gazetari që shtoi: “Prandaj duhet të mbani shënim premtimet konkrete që u bëjnë dhe ti kujtoni”.

 

12 Comments

 1. E mira eshte qe t’i menaxhoine vete nderkombetaret po na i dhane, sepse pervecse shmanget korrupsioni, shperfaqet dhe nje kulture tjeter menaxhimi qe do nxjerri bllof qeverine e rilindjes sic e nxorren qente e Kosove dhe shteteve te tjera. Kete suratin nuk e ze turpi jo, por te pakten njerezia e ben diferencen + qe dhe ndonje gje e mesojme.

 2. Nje pacavure . Nje Kryeminister i nje vendi te marr fund qe paguan Sgarbin te beje ate show te letyre. Nje sgarbi qe ka gjetur nje kryetar shteti te nje vendi te botes se 3 qe e miklon me dhurata e ben nga nje nder banal si ky. Nje vespa i peshtire qe duket se eshte fare i painteresuar por po ben nje qoke . Nje km gomari me i madh qe kemi patur qe genjen paturpesisht per te irin e ate vajzen e gjore. Qe detyroi te birin te beje ate status qe ta perdori pastaj i ati politikisht. Nje kryeminister qe ka dale me kusi ne dore per te bere lek per arken bosh , jo per termetin. Per ato 120 milione te francesko beketit qe qe do ti pagujme nga papergjegjshmeria e ketij. Nje KM qe thote se ky vete i ka thene Boerit te vije te beje nje qyteze se leket dolen. Kete legen kemi per hise. Deshtak dy meter qe do te shporet e kur te shporret do ik e do jete si mos me keq..

  1. Zgjidhja? Eurobonde sheshit te metodes Kokdhima Pharmaceuticals dhe ja ku u zgjidh kjo puna e fondeve.. Si thu ti Skendero, apo nuk esht sezoni i korrjes tani?

 3. Nga media e kazanit te ajo e kusise (italise). Bir selmani nenes ke te qaje me pare… Dhe mjere shqiptaret qe per shume vite u qeverisen nga nje psikopat me delir madheshtie si Berisha. Dhe sot nga nje tjeter delirant si Rama. Qe te dy spiune muti

 4. Me pelqeu ajo video ku doli dhe surrati i Cendri Fuges, tek ai lokali ne Itali ku kamarieri ishte shqiptar.
  Reklame per te ndjekur Ramen te Vespa.
  Deshtak Mbaretermetar!

 5. Kësaj here ja menderosi Ramës fare haptazi Bruno Vespa .
  Ka 10 vjet që akoma pas tërmetit të Aquilës në Itali, banorëve të dëmtuar nga tërmeti akoma nuk i janë ndërtuar shtëpitë .
  Këtë ja tha copë pas premtimit të tij se brenda vitit të ardhshëm ai do të bënte mrekullira duke ngritur lagje të reja.
  Rama kujton se ashtu siç i dha Holland dekoratën më të lartë të Francës, “Kalorës i legjionit të nderit” motivuar vetëm me faktin se e flet mirë frëngjishten, do të mashtrojë italianët me italishten e tij.
  Në vënd të socialistit Holland, në Itali ka lidhur miqësi me “antikomunistin” kontravers Sgarbo.
  Me fiksimin e tij delirant që të mos japë dorheqjen për marrëzitë që ka bërë si kryeministër e të mos bëhen në Shqipëri zgjedhje të parakohëshme, kujton se mund ta ndihmojë tërmeti për të mbajtur ate karrige deri në vitin 2021,
  Me stilin e monologut të famshëm humoristik “a doni më për Belulin”, po shfrytëzon paturpësisht edhe prezantimin e vetes si një “baba i dhimbsur” për djalin e tij që e pat braktisur, pasi ja shkatëroi jetën edhe nënës së tij.

 6. A mer fshatar te lumtur je ka thene evropa toleroni ramen dhe ecni para…ja ku e keni rezultatin. Dhe basha nga ana tjeter qe flet per protesta paqesore se kshu do merkeli.

 7. Namyti Kristaq Llumi,
  na deshifro shprehjen; “Deshtak Mbaretermetar!” …..ose ti je nje shqipfoles kar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu