• |
ide | kryesore

Mini Shengeni/ Vazhdon fortuna anti Rama në Kosovë

-Instant, Lajme, Të fundit

Nuk ka fund orteku i reagimeve kundër Edi Ramës për nismën e shengenit Ballkanik të mbrojtur në krah të Vuçiçit. Rast i veçantë ato vijnë jo vetëm nga qytetarët në rrjete sociale, por edhe nga deputetëe që do përbëjnë shumicën e re qeverisëse.  I zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ish luftëtari i UÇK, Rexhep Selimi, ka thënë se në tavolinën ku po diskutohet për krijimin e “Mini-shengenit”, nuk mungon vetëm Kosova, por edhe Shqipëria. “Në këtë tavolinë nuk mungon veç Kosova, aty mungon edhe Shqipëria. Interesat e shqiptarëve nuk përfaqësohen nga asnjëri nga këta të katër”, ka shkruar Selimi.

Deputeti i rizgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka thënë se Edi Rama është mjerimi i qeverisjes shqiptare dhe sipas tij nuk është i denjë që Kosova të merret me të. “Unë mendoj se Edi Rama përgjigjen më të mirë po e merr prej Kosovës, injorimin, ai person nuk e meriton të merret me të. Kjo është përgjigja që Kosova ja ka dhënë kësaj radhe dhe besoj që ka me ia dhënë gjithmonë atyre që mendojnë në çfarëdo forme me e injoru Kosovën, ai person është i padenjë që Kosova të merret me të”, ka thënë Gashi.


Ndërsa gazetari dhe këshilltari i Ramush Haradinajt Halil Matoshi, shkruan:  se ‘MiniSchengen-i’ âsht sot projekt i Serbisë së Madhe, nuk dëshmon shumë mospjesëmarrja e Kosovës, sa bojkoti i BE-së!? “Shqipnia pa dyshim, si shtet sovran ka të drejtë të zhvillojë marrëdhânie dypalëshe me kombet tjera, pra edhe me Serbinë, por âsht jologjike me ia imponu kursin drejt nji ‘MiniSchengen-i’ Kosovës, veçmas kur edhe BE-ja ashiqare e sheh me dyshim këtë projekt. Sepse Vučić-in e Ramën i ka bashku antieuropeanizmi i dukshëm, si levë mbi të cilën duhet të krijohet ‘MiniSchengeni’ dhe në këtë kurth âsht gjetë “i pafajshmi” Zaev”?

©Lapsi.al

23 Comments

 1. Shqiptaret te behen grusht dhe te bashkuar rreth Edi Rames. Mos degjoni percares qe i bien daulleve te nacionalizmes.

  1. Korigjoheni ju redaktorët e lapsit fjalën italishte “fortunë” që e kini vënë gabim në vend të fjalës shqipe “furtunë” pasi kuptimet e këtyre dy fjalëve janë krejtësisht të ndryshme.

 2. Dhjaksi drogaxhi,ofendon nje nga luftetaret me te njohur te rezistences se shqipetareve te Kosoves martire,
  ku humbi edhe dy Vellezer!Mini Shengeni ballkanik vetem me tre shtete,eshte nje zerro,dhe “vlen”politikisht
  per supermashtruesin mafies”rilindase”,qe terheq kembet zvarre ngaqe Perendimi i ka mbyllur deren,si partner
  jo i denje.Ekonomia shqiptare nuk eshte konkuruese as me ate serbe dhe as me ate maqedonase,pra,
  kuptohet qarte se kush eshte më i perfituari.Edvin Escobar D’Rama eshte jashqitja e kombit shqiptare.
  Ne Prill 2006,Kryetari i Bashkise Edi Rama,i dorezoi çelesat simbolike te Qytetit te Tiranes, kengetarit serb Goran Bregoviç!E imagjinoni dot qe Izraeli te ftonte nje kengetare gjerman 5 vite pas terrorit nazist?“Dhe Edvin Escobar D’Rama do te deklaronte krenare,se “gjate regjimit te Enver Hoxhes,degjonte fshehurazi muziken e grupit “Bjello Dugme”,nderkoh qe dritarja e muzikes perendimore per shqiptaret ishte Italia,ndersa provincialet degjonin kenge jugosllave!Nuk eshte më çudi se,persezhgarravitesi(qe hiqej si piktor) qe nuk e pranuan as si Mesues vizatimi ne Shkollat fillore,u kthye i deshtuar dhe pa asnje qindarke ne xhep nga Franca.
  Asgje nuk eshte rastesi.
  Edita Tahiri: Idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi.Ish- kryenegociatorja në bisedimet Kosovë- Serbi, Edita Tahiri, ka thënë se idenë për shkëmbimin e territoreve të cilën e ka shpalosur Presidenti Thaçi gjatë vitit të kaluar, e ka sjellë nga Beogradi në Prishtinë kryeministri shqiptar, Edi Rama.
  Këtë ajo thotë të ketë zbuluar gjatë kohës sa ishte ende në detyrë për dialogun në mes Kosovës dhe Serisë.Emërimi i Gent Cakajt është një veprim djallëzori kryeministrit Edi Rama. Nuk është problemi
  te individi, por te qëndrimet e Z. Rama. Ai është duke kërkuar persona, megjasa, me prirje për dakordësi në ndryshimin e kufijve të Kosovës”, tha Tahiri.

  1. Elita e world order ( soros rothschild &co ) kete do. Te fus ne politik njerez ri rama qe nuk e vrasin mendjen. Njerez si rama qe perfitojne nga te tjere dhe kur keta te tjeret kerkojne te drejtat e tyre ata te mund tja plasin ne fytyre duke i etiketuar si verbalisht te dhunshem etj etj. Keshtu prokovihet menefregizmi sot. Hapi i pare 1) ulja steken
   2) promovo parazitet, jepi zemer.
   3) kush vazhdon kerkon te drejta…perça popullin duke folur per te drejta por duke pasur gjithmone standartin e ulet per baze. Vetem keshtu mund te mbajne pushtetin.
   4) monopol dhe vetem monopol.

 3. Reagim i forte thote gazekari ne shkrim dy deputet te rinj dhe nje keshillues ky na qenka reagimi i forte per nje mini shengen qe lobohet fort nga amerika,por kosovaret kane kohe qe po ecin me fjalen e popullit Kalova lum in te dhjefsha Kalin,amerika e cliroje keta kundershtojne lobimin amerikan,dhi e zgjebosur e bishtin perpjete kjo eshte rraca jone,o sa mire me qene shqipkar

  1. kjo pune e zgjebes eshte rraca jote ..nuk njoh shume shqipetare zgjebe si ti, por te gjithe ata qe njoh jane te Ridhjerrjes!

  2. O i palexuar. I derguari i Amerikes per Kosoven that s’ka shengen pa Kosoven. Dhe po s’u njoh nga Serbia si do qenka pjese? E kujt marreveshje?

 4. Ku ishin amerikan ne kete takim apo djalin e sorrosit keta te ripjelljes e quajn te derguarin amerikan???. Amerikanet zyrtarisht i kane kerkuar serbis njohjen e kosoves, po pse kush e keshilloj Haradinajn per taksen mor mjeran te ripjelljes, ata qe e cliruan ja keshilluan, ju kujtoni se do lene bondstillin per ripjelljen amerikanet???

 5. Shkoni te ziguri rracemuti pure shqipkare ai ju flet si byroisti i pd,shko nje here ne kosove dhe te tregojne pse dhe si jane vrare vellezerit e ram ushit,pastaj nuk do flasesh me per ram ushin,politikanet ne kosove shyqyr qe eshte rama dhe po bejne politike me rame se punet e veta I kane kryer kane tre muaj dhe po zihen per karriket e tyre albini lufte me mustafen,ram ushi gezohet qe keta po zihen,thaci qesh qe po zihen paradhenje per ti zene vendin e presidentit,keta jane keto politikanet e kosoves,nuk shohin punet e tyre por meren me ramen

 6. TOLSTOI”me i mire eshte armiku ,se miku i lig.Nga armiku pret armiqesi dhe e lufton,tek miku mbeshtetesh e po te jete i lig si Rama ta fut thiken pas shpine.
  URIME EDVIN,sot hyre me vetedeshire ne listen e tradhetarve te Kosoves

 7. Po makaronin nuk e kan ftu ne takim. Si ka mundesi qe e lane francezin vetem. Ashtu eshte nje muhabet? O ti librazhdi I paemer a di nai gjo ti? Mos je tu u qi ne bythe dhe te nderpreva?
  Me fal,vazhdo…

 8. 1 .Rama i kritikoi Te gjithe udheheqsit e kosovs ne mini shengenin e ballkanit .Po ndonje fjal per serbrt qe kan vrar e ber terror ne kosov kishte per Te then une nuk degjova gje. 2 Rama dhe vuçiçi si ide nuk me duket e keqe .po para kesaj duhen disa pune te jen mbaruar njohja e pavarsis .TE KERKOI. FALJE. Njohja e kontributeve te puntorve kosovar para lufte qe kan punuar ne jugosllavi .dhe demshperblimet e Lufets pastaj ky mini shengeni do diskutuar ne terma teknik. Dhe mundet te jete i dobishm per te gjitth.

  1. Puna është more morr i kuq se ti midis Berishës e Vuçiçit, ke zgjedhur këtë të fundit që i thotë Ramës, mos kij frikë se më ke mua që të mbroj.

 9. Reagimet nga emocionet e castit nuk jane keshille e mire. Rama e ka detyrim kushtetues te qartesoj popullin e tij per kete nisem. Specialistet e fushave te ndryeshme, ekonomike, politike, gjeostratigjike etj e kane per detyre te thone fjalen e tyre, kuvendi popullor nuk duhet ta miratoj kete nisem pa u kaluar fazat e njohjes dhe analizave. Udheheqja e Shqiptareve te Kosoves duhet dhe ata te argumentojne me argumente te urta e bindese perse jane kunder ose perse jane pro. Aroganca ne fjalet e Rames tregues nervoziteti ne nje situate te palakmushme per te. Premtimi i i Vuçiçit per te ndihmuar shqiptaret e prekur nga termeti me tingullojne si ndihme per Ramen qe qartezi eshte ne veshtersi ekonomike e politike, fale dhe paaftesise se tij ne qeverisje. Gazetaret duhet te intervistojne vendimmaresit e fuqive te medha mike me Shqiptaret per kete nisem. Me qetesi e mprehtesi te marim vendime qe jane te dobishme per shqiptaret dhe te tjeret ne rajon por ne radhe te pare per shqiptaret.

 10. Rama eshte nje i pashkolle, nje budalla i lagjes. E njoh qe kur ishte i vogel, e therrisnim palloshi. Ky njeri duhet te lexoje per marredheniet e serbise me mbretin zog, dhe sidomos librin Titistet te Enver Hoxhes. Aty do shohe se qellimi i kahershem i serbise eshte qe ta kete shqiperine treg per shitjen e mallrave te veta. Tung per sot, o i paemer qe duhet te jesh edhe i pafytyre.

 11. Shpalleni non grata tradhtarin e ndyre. C’pret nga nje NeoKomunist? Vetem te zeza. Mos e qasni kurre ne Kosove SID BOYin.

 12. Salihu e kishte damir fazllicin kryeminister pa portofol dhe beri si ti donte bytha me pronat qe ja siguronte Argita me cmim te lire,harruar o shpellkaret e salihut qe 50% te atyre rrugeve I bene firmat serbe me emrin e fahri balliut,filano ju omgj e salihut kur ky i fundit furnizoje me nafte e arme per serbet qe te vrisnin kosovaret e ketyre diteve qe po udheheqin kosoven kete e ka bere me kenaqesine me te madhe serbi salih karaxhic berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu