• |
ide | kryesore

Qeveria publikon hartat, ja zonat e reja ku do të rindërtohen banesat e prekura nga tërmeti

Arkiva, Lajme, Të fundit

Qeveria ka botuar dje në Fletoren Zyrtare zonat e reja ku do të ndërtohet për të gjithë ata qytetarë që humbën banesat e tyre pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.


Bëhet fjalë për 18 zona të reja, të cilat do të kenë si njësi zbatuese të projekti Fondin Shqiptar për Zhvillim dhe Bashkitë përkatëse.


Fatura përfundimtare e dëmeve nuk bëhet ende e ditur, (do behet e ditur sot) por më herët kryeministri Edi Rama, gjatë takimit me ministrin italian, Di Maios, u shpreh se fatura shkon në 1 miliard euro. Tërmeti i 26 Nëntorit shkatërroi mijëra banesa dhe shkaktoi 51 viktima.

18 ZONAT E REJA
-Njësia administrative Shijak
-Njësia administrative Laç, bashkia Kurbin
-Njësia administrative Thumanë, bashkia Krujë
-Njësia administrative Laç, Kurbin
-Në bashkinë Krujë janë shpallur dy zona;
-Bubq
-Fushë-Krujë, bashkia Krujë
-Në bashkinë Durrës është shpallur një zone
-Në bashkinë Vorë një zonë
-Në bashkinë Kavajë një zonë

9 zonat e reja në Tiranë:
-Njësia Administrative 6, zona Kombinat, Bashkia Tiranë

-Njësitë Administrative 4 dhe 8, zona “5 Maji”, Bashkia Tiranë
-Njësia Administrative 6, zona Kombinat, Bashkia Tiranë
-Njësinë Administrative 11, Universiteti Bujqësor i Tiranës, Bashkia Tiranë
-Njësinë Administrative Baldushk, Bashkia Tiranë,
-Njësinë Administrative Ndroq, Bashkia Tiranë,
-Njësinë Administrative Pezë, Bashkia Tiranë
-Njësinë Administrative Vaqarr, Bashkia Tiranë
-Njësinë Administrative Zall-Herr, Bashkia Tiranë
Zona ku do të ndërtohen këto qendra banimi janë në Bubq, Fushë-Krujë, në Lacc, në Durrës dhe Tiranë, Vorë dhe në Bashkinë Kavajë.

Me shpalljen e këtyre zonave zhvillimore qeveria i jep njësive zbatuese si Bashkive dhe Fondit Shqiptar për Zhvillim të drejtën për:

a) ndërtimin e banesave të reja ose të ndërtesave publike të dëmtuara;
b) ndërtimin dhe rikonstruksionin e infrastrukturës publike dhe kritike;
c) realizimin e ndërtimeve në këtë zonë;
ç) çdo ndërhyrje tjetër në funksion të rindërtimit të kësaj zone

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

1 Comment

  1. Show , vjedhje , grabitje , vrasje , kriminalitet dhe perseri vjedhje e perversitete alla rilindje. Dhe kur mendon se eshte fundi atehere perseri vjedhje , grabitje , vrasje dhe perseri perversitete . Dhe ne fund si gjithmone populli dele do ta pesoje dhe mavite do fryne xhepat akoma edhe me shume . Mos u merzisni , kete film me “ekran te vazhduar” do ta shini perseri ne ERTV dhe ne te gjitha ekranet proqeveritare ne ditet ne vijim . Nese nuk e keni kuptuar qe ky film nuk ka fund atehere nuk ju ngelet tjeter veçse te blegerini ne kor .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu