• |
ide | kryesore

Paratë e donatorëve, Rama i përgjigjet PD-së: U marrosët kur Shqipërisë iu bë një deklaratë dashurie nga BE

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Rama i kthen reagon pas akuzave të Partisë Demokratike në lidhje me paratë e mbledhura në Konferencën e Donatorëve.

Përmes një statusi në Twitter, Rama shkruan se tamam kur BE tregoi dashurinë për Shqipërinë në 17 shkurt, ata u marrosën.


Rama shkruan më tej se ata janë të dënuar të përpëliten në zjarrin e urrejtjes së tyre.

Rama: Sa më shumë Shqipëria forcon trupin e saj të brishtë, aq më shumë ata që e penguan, shfrytëzuan, dërrmuan për vite të tëra, dëshpërohen e lëshojnë gjuhën jashtë kontrollit! Tamam kur Shqipërisë i’u bë një deklaratë publike dashurie nga BE dhe bota mbarë në 17 shkurt, ata u marrosën…

Mos humbim kohë me ta, janë të dënuar të përpëliten në zjarrin e urrejtjes së tyre e të çirren gjithnjë e më fort kundër nesh! Shqipëria i ka lënë pas dhe kërkon nga ne ta çojmë përpara; duke e forcuar çdo ditë, përmes reformave e punëve që s’u bënë kurrë në kohën e tyre të shkuar.

18 Comments

 1. Me pak fjale do te thote ja u futem me plot vetedije, dhe budalla kush pret se do pranojme fajin tone. Hajde se merret sorosi me pastrimin e lekeve.

  1. Nderkohe evropa thote ne e bem tonen…hahaha keta jane nje tuf me komunista ish blloku lindor qe hiqet si perendimore. Si thoshte merkeli ? Dua te udhetoje ne kanionet e amerikes me bruce springstean ne sfond. E majta e di ameriken produkt me skadence akoma, sado te hiqet sikur ja njeh vlerat. Fanatik, fatalist dhe….socialista te marrosur.

 2. Nderkohe evropa thote ne e bem tonen…hahaha keta jane nje tuf me komunista ish blloku lindor qe hiqet si perendimore. Si thoshte merkeli ? Dua te udhetoje ne kanionet e amerikes me bruce springstean ne sfond. E majta e di ameriken produkt me skadence akoma, sado te hiqet sikur ja njeh vlerat. Fanatik, fatalist dhe….socialista te marrosur.

 3. Reformat tua jane mbushja e burgjeve me fakire fukarane e lirimin e krimineleve, jane shtrejtesimi
  i jeteses nga rritja e taksave dhe tatimeve,jane mbushja e administrates parlamentit e bashkive
  me militante e persona me precedente kriminal , jane prishja shtepive e lenia pa strehe e mbi 8800
  familjeve per te cilat jeni shprehur edhe vete me mburrje, jane largimi nga puna pa te drejte i mijera
  nepunesve ,kostoja e pageses se te cileve kalon 120 milion euro,jane shkallmimi i etikes se komunikit
  publik, jane perjashtimi i te pakten gjysmes se popullsise nga e drejta e zgjedhjeve dhe e perfaqesimit
  jane mbjellja e fares se ndasise mes Kosoves e Shqiperise, jane percmimi,tallja dhe urrejtja per
  popullin e thjeshte, jane krijimi i pasigurise juridike i pasigurise per pronen per jeten e per
  te ardhmen, jane varferimi i tejskajshem i shumises se popullsise e majmeria ne kurriz te tyre
  i nje grupi te vogel te lidhur me pushtetin, jane uzurpimi i te gjitha pushteteve me qellim uzurpimin|
  e te gjitha te drejtave dhe shmangien nga te gjitha pergjegjesite,etj, etj,etj qe duhet nje nate
  dimri per ti permendur

 4. Hahaha…po luan skilen!Vetem ketij i dhimbset Shqiperia,vetem ketij i dhimbset Shteti shqiptare,
  prandaj edhe mblodhi gjith llumin e shoqerise shqiptare dhe i beri Deputete,Ministra dhe Kryetare
  Bashkie.Vetem mbasi erdhi “rilindja”ne pushttet,drejtuan gishtin drejt Shqiperise si Kolumbia Europes.

 5. “Ju nuk jeni bagëti, jeni njerëz! Ju njerëzit, keni pushtetin”
  NGA: KOSOVARJA 22 SHKURT 2020 – 18:16
  Ai i Charlie Chaplin në filmin “Diktatori i Madh”, është padyshim një prej fjalimeve më brilantë të historisë së kinemasë.

  Një fjalim për të gjithë njerëzit dhe për të gjitha kohërat …

  Atyre që më dëgjojnë, unë u them, mos u dëshpëroni. Mjerimi që ka rënë mbi ne, është thjeshtë kalimi i babëzisë – hidhësia e njerëzve që kanë frikë prej progresit njerëzor. Urrejtja e njerëzve do të kalojë, dhe diktatorët vdesin, dhe pushteti që i morën popullit, do i rikthehet popullit. Dhe sa kohë që njerëzit vdesin, liria nuk do të zhduket asnjëherë….

  “Më vjen keq, por nuk dua të jem perandor. Nuk është puna ime. Nuk dua të sundoj, apo pushtoj ndokënd. Do të doja të ndihmoja këdo – nëse do të ishte e mundur – hebre, pagan, zezak, të bardhë. Ne të gjithë duam të ndihmojmë njëri-tjetrin. Kështu janë qeniet njerëzore. Ne duam të jetojmë me lumturinë e njëri-tjetrit – jo me mjerimin e njëri-tjetrit. Ne nuk duam të urrejmë dhe përçmojmë njëri-tjetrin. Në këtë botë, ka hapësirë për këdo. Dhe Toka e mirë është e pasur dhe mund të ofrojë për të gjithë. Mënyra e jetesës mund të jetë e lirë dhe e bukur, por ne e kemi humbur rrugën.

  Babëzia ka helmuar shpirtërat e njerëzve, e ka mbushur botën me urrejtje, na ka zhytur në mjerim dhe gjakderdhje. Ne kemi zhvilluar shpejtësinë, por jemi mbyllur brenda. Makineria që jep bollëk, na ka lënë nevojtarë. Dija na ka bërë cinikë. Zgjuarsia, na ka bërë të vështirë dhe të ashpër. Ne mendojmë shumë dhe ndiejmë pak. Më shumë se makinerinë, kemi nevojë për njerëzillëkun. Më shumë se zgjuarsinë, kemi nevojë për mirësinë dhe butësinë. Pa këto cilësi, jeta do të jetë e dhunshme dhe e humbur…

  Aeroplani dhe radio na kanë afruar më shumë. Vetë natyra e këtyre shpikjeve, kërkon të nxjerrë të mirën tek njeriu – bën thirrje për vëllazëri universale – për bashkimin e të gjithëve ne. Edhe tani, zëri im po mbërrin tek miliona njerëz përreth botës – miliona burra, gra dhe vogëlushë të dëshpëruar – viktima të një sistemi që i bën njerëzit të torturojnë dhe burgosin të pafajshmit.

  Atyre që më dëgjojnë, unë u them, mos u dëshpëroni. Mjerimi që ka rënë mbi ne, është thjeshtë kalimi i babëzisë – hidhësia e njerëzve që kanë frikë prej progresit njerëzor. Urrejtja e njerëzve do të kalojë, dhe diktatorët vdesin, dhe pushteti që i morën popullit, do i rikthehet popullit. Dhe sa kohë që njerëzit vdesin, liria nuk do të zhduket asnjëherë….

  Ushtarë! Mos u jepni tek shtazët – njerëz që ju përçmojnë, ju skllavërojnë, që vënë në regjim jetët tuaja, ju thonë çfarë të bëni, çfarë të mendoni dhe çfarë të ndieni! Që ju stërvisin, ju ushqejnë, ju trajtojnë si bagëti, si mish për top. Mos iu jepni këtyre njerëzve të panatyrshëm – njerëz – makina, me mendje – makina dhe zemra – makina! Ju nuk jeni makina. Ju nuk jeni bagëti! Ju jeni njerëz! Ju keni dashurinë e njerëzimit në zemër! Ju nuk urreni! Vetëm ata që nuk duhen, urrejnë – ata që nuk duhen dhe të panatyrshmit! Ushtarë! Mos luftoni për skllavërinë! Luftoni për lirinë!

  Në Kapitullin 17 të Shën Lukës, shkruhet: “Mbretëria e Zotit është brenda njeriut” – jo një njeriu, jo një grupi njerëzish, por brenda të gjithë njerëzve! Brenda jush! Ju, njerëzit keni pushtetin – pushtetin për të krijuar makina. Pushtetin për të krijuar lumturi! Ju, njerëzit, keni pushtetin për ta bërë këtë jetë të lirë dhe të bukur, për ta bërë këtë jetë një aventurë të mrekullueshme.

  Atëherë, në emër të demokracisë, le ta përdorim atë pushtet – le të bashkohemi të gjithë. Le të luftojmë për një botë të re – një botë të mirë, që do i japë njerëzve një shans për të punuar – që do u japë të rinjve një të ardhme dhe të moshuarve siguri. Me premtimin e këtyre gjërave, shtazët janë ngjitur në pushtet. Por ata gënjejnë! Ata nuk e përmbushin atë premtim. Nuk do ta bëjnë kurrë!

  Diktatorët lirojnë vetveten, por skllavërojnë popullin! Tani le të luftojmë për ta përmbushur atë premtim! Le të luftojmë për të çliruar botën – për të zhdukur kufijtë mes shteteve – për të zhdukur babëzinë, urrejtjen dhe intolerancën. Le të luftojmë për një botë të arsyes, një botë ku shkenca dhe progresi do të shpien drejt lumturisë së të gjithë njerëzve. Ushtarë! Në emër të demokracisë, le të bashkohemi, të gjithë!”

 6. Eshte e vertete qe Europa beri nje gjest human ndaj Shqiperise, e theksoj ndaj Shqiperise dhe jo ndaj qeverise qe po perpiqet te marre meritat e donacioneve dhe kredive te dhena nga Europa dhe te tjeret. Por eshte e njejta Europe qe ne gjysmen e dyte te tetorit i tha nje JO te forte Shqiperise e ne kete rast qeverise, per celjen e negociatave. Eshte e njejta Europe qe ne ate kohe u fol dhe u perfol si nje prostitute, nderkohe qe qeveria shqiptare ishte simbol i virgjerise. Pse ne tetor ishte faji i Europes dhe tani na qenka merite e qeverise? A mund ta shpjegojne sidomos ata 20-30 vete qe rrine gjithe diten neper bodrume duke i thurur lavde qeverise? A mund ta shpjegoje Km qe keto dy vitet e fundit eshte plakur kaq shume, sa duket me i vjeter se Berisha qe ka 20 e kusur vite me shume? Ka edhe nje klecke te vogel, amrikanet ndihmen e tyre e dhane per te krijuar nje institut transparence qe do te kontrolloje perdorimin e ndihmave, a nuk eshte kjo nje shenje e dukshme se besimi tek qeveria shqiptare eshte me pak se ZERO?

 7. NJE GJE ESHTE E SIGURT SE SALI BERISHA DHE EDI RAMA NUK KAN PERDORUR LETER HIGJENIKE QE 28 VJET KURR SE MERO GELBAZA KELLIRA E KA KRYER KETE PUNE ME LLAPEN E TIJ SHUME MIRE

 8. Me niko peleshin rucin apo majkon do shkosh perpara?
  Ne nuk jemi per dashuri por per lemoshe. Kur ju shoh juve dashuria me del me mutin.

 9. Deklaratat e dashurise -BE-ja i dha per kete -kerpacin-mjeran qe po i jep mendje botes.Qe po mitizon vetveten si lider boteror.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu