• |
ide | kryesore

Nisma për shkarkimin e Metës/ Të premten mblidhet Komisioni Hetimor, merret në pyetje dhe Ardian Dvorani

Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta do të mblidhet këtë të premte, më 28 shkurt. Seanca do të zhvillohet në orën 13:00, ndërsa është parashikuar të dëshmojë edhe kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.

Ky i fundit është paditur në SPAK nga Presidenti Ilir Meta, i cili e akuzon për “shpërdorim detyre” dhe “përvetësim i titullit apo detyrës shtetërore”. Kreu i KED akuzohet nga Presidenti se “ka tentuar të bëjë grusht shtetit”, duke shkelur Kushtetutën dhe ligjin për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Komisioni Hetimor për Metën nisi punën gjatë vitit të kaluar, ku synon të hetojë veprimet e Presidentit, që me çdekretimin e 30 qershorit si datë e zgjedhjeve lokale.

5 Comments

  1. Ore shume e zgjatet me kete kllounin. Boll me, se ai kete do, ta zgjas pa fund procesin e ngritjes se gjykates kushtetuese. Boll eshte boll. Ose Ose keni dhe ju te njejtat interesa si kllouni i skraparit.

  2. O ti i pa emer. Sipas ides tende, dhe ti paguhesh. U duket cudi disave, qe ka njerez qe mendojn ndryshe. Nguliteni ne mendje jemi ne nje vend qe shprehemi lirisht, dhe nuk eshte e then te mendojme njelloj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu