• |
ide | kryesore

Dokumentet/ Tender urgjent 129 milionësh për marrje respiratorësh në QSUT

Lajme, Të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur një tender për marrjen e respiratorëve për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi. Këta respiratorë do të përdoren për të trajtuar pacientët e infektuar me covid-19. Edhe pse pandemia ka ditë që është shpallur dhe alarmi është dhënë 2 muaj më parë, ministria e shëndetësisë zgjodhi të blejë këto aparatura në një moment kur situata po arrin kulmin.


Qeveria ka vënë në dispozicion mbi 129.7 milionë lekë për këtë blerje. Tenderi është me prokurim të drejtpërdrejtë. Për paraqitjen e dokumenteve është lënë afat vetëm një ditë në dispozicion. Sipas dokumenteve, tenderi me prokurim të drejtpërdrejtë për furnizim dhe vendosje respiratorësh me dy modalitete për adultë dhe moshë pediatrie për covid-19 është publikuar në datë 17 mars dhe afati për të dorëzuar dosjet është ora 17.00 e datës 18 mars 2020.


Afati i lëvrimit të pajisjen vlerësohet me 60 pikë ndërsa oferta financiare e bërë me 40 pikë. Mesa duket në garë mund të futet një kompani që e ka ditur më herët ekzistencën e tenderit dhe që ka pasur kohë të sigurojë pajisjet sepse në një kohë kaq të ngushtë (vetëm 24 orë).

Çdo kompani do ta kishte të vështirë të siguronte një kontratë për gjetjen e tyre në një kohë kur në të gjithë botën po kërkohen respiratorë të tillë. ©LAPSI.al   

19 Comments

 1. E cfare ka ketu per te bere shkrim? Covid 19 ka bere qe te ndalohet jeta sociale, por nuk mund te ndaloje dot vjedhjen.

  1. Shikojeni numrin e protokollit me fraksion, tek shkresa, vjen erra RAMA, erre ndyresire, ky JEVGJIT-LLACIFAC, vjedh edhe virusin, kjo Bande, vjedh edhe vorret dhe te vekmit.
   Ju kemi lone ZOTIN e MODH, juve, femijeve, familjeve, te afermve, dashnoreve, dashnoreve, shokeve, miqve dhe cdo bashkepuntori tuaj, ne krimet qe keni bere dhe vazhdoni qe te beni, kunder popullit shqiptar!

   1. Ti mos e rruaj fare. Edhe po te vodhen te gjithe familjen, lesho nje “Te na rroje shoku Edi” se do jesh ne rregull. I rendesishem ne kete bote vetem Edi eshte.

  2. Ne gjithe Europen jane 5 kompani qe prodhon respiratore. Kompania ne Itali para krizes kishte vetem 35 punonjes tani i kane 5fishuar duke marre teknike edhe nga ushtria. E megjithate nuk i ploteson as 10 %te kerkesave. Tani per tani as nje vend prodhues nuk eksporton as edhe nje cope. Per ca e ben tenderin?

   1. Pergjigja eshte e thjeshte, leket do jepen, ventilatoret nuk do vine, pastaj leket do kthehen ne valute dhe do ndahen, me pas fo dale lideri global ne fb dhe do thote s’ka me te mire se une, ne fund do dale grupi i vogel bythelepiresve qe do pershendese me kengen: Lum si ne qe ne qi ti o xhaxhi Edi eeee

 2. MERO GELBAZA ,SOKOL BALLA,CARLO BOLINO ZAGARET E TREDHUR DHE PAGUAR NGA EDI RAMA thotë:

  EDHE KETU DO TE GRABIT EDI RAMA NOJ LEKE ,KJO ESHTE NORME E EDI RAMES DHE LAL ERIT,JAM I SIGURT SE MERO GELBAZA CARLO BOLINO SOKOL BALLA DHE ALBAN DUDUSHI DO TA MBROJNE KETE VJEDHJE ,SE ZAGAR TE TREDHUR DHE TE PAGUAR NGA EDI RAMA JAN

 3. Shikojeni numrin e protokollit, me fraksion, tek shkresa, vjen erra RAMA, erre ndyresire, ky JEVGJIT-LLACIFAC, vjedh edhe virusin, kjo Bande, vjedh edhe vorret dhe te vekmit.
  Ju kemi lone ZOTIN e MODH, juve, femijeve, familjeve, te afermve, dashnoreve, dashnoreve, shokeve, miqve dhe cdo bashkepuntori tuaj, ne krimet qe keni bere dhe vazhdoni qe te beni, kunder popullit shqiptar!

 4. Po JA BËN MUUUU QË KANË PRITUR QË DIKUSH TË SIGUROJË.SASINË DHE PRANDAJ E HAPËN KAQ VONË TENDERIN DHE KANË LËNË VETËM 1 DITË PËR DOKUMENTACIONIN DHR 60 PIKË PËR KOHËN E FURNIZIMIT DHE 40 PIKË PËR ÇMIMIN MË TË ULËT! VDEKSHI ME VUAJTJE TË TMERRSHME O KËRMA RIPJERDHËSE!

 5. Njesoj si tenderat e rindertimit. Ijku mjegull do thote populli. I ka trullosur te gjithe me kete historine e virusit, i ka mbyllur neper shpia e per vete vazhdon vjedhjet rehat pasi ja marre ne dore kontrollin e cdo gjeje ne kete vend

 6. Po keta dhe te duan nuk dine te bejne tender te rregullt. Gjithe ato dokumentat, pershkrime e specifikime te jeni te sigurte qe i ka bere operatori qe do fitoje. Rrogetaret e ministrise vetem protokollimin bejne. Pastaj nuk ndryshohet sistemet ne kohe lufte.

  1. Kushtojne rrerh 17 mije euro copa, por nje fabrike ne Itali i shiste me 9 mije euro copa si pasoje e situates

 7. Vdeksh o EdDroga! Vdeksh si Kadafi duke të bërë copë me gurë! Vdekshi të gjithë ju Ripjerdhës që edhe me vdekjen vidhni! Vdekshi! Mallkimi i vuajtjeve të popullit do ju zërë!

 8. Shpellkare gjithologe shpifsologe llapaqenolloge te gjithe bashke ulerisnin me salihun ne krye nuk ka respiratore,tani kur erdhi dita per ti blere cirren pse po blehen dine edhe cmimet keta llapaqenolloget e lapsit,Yt rrace e qelbur qe dhe europen ndotet me qelbesire vicidoli

  1. Cfare te kane bere shpellaret o funderrine? Po pse harron Taulant Ballen qe eshte me shpellar se shpellaret o i pafytyre? Jam dakord qe do te qihesh ne bythe se ky eshte zanati i vetem qe ke, po pse fyen ata qe kane mendim ndryshe nga ti dhe qe nuk e kane me qejf te qihen ne bythe njelloj si ti, qe nuk iu pelqen ta marrin karin ne goje apo ta mbajne gjithe diten ne dore di ti, o bythqiri dhe gojeqiri mavi. Te kujtoj se cfaredo qe te shkruash per te fyer te tjeret, cdo epitet apo fjale fyese qe perdor, eshte vetem prezantimi yt dhe i atyre qe i perkasin races tende te ndyre mavi qe fal bythen, gojen dhe doren per orgazmat e shefit tend qe dhitet ne mes te dhomes se i pelqen te degjoje eren e mutit, sic thote Ylli Rakipi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu