• |
ide | kryesore

Rama: Jemi të vetëm në këtë luftë, s’mund të kemi një plan për t’i kënaqur të gjithë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama në një mësazh i është drejtuar sot qytetarëve ku u ka kërkuar mirëkuptim për situatën e krijuar. Rama ka thënë se i do të gjithë qytetarët si familjarët e tij, pasi Shqipëria sot është një familje e madhe me shumë dhoma.

Pjese nga fjala e KM.


Ju dua shumë si njerëzit e shtëpisë sime, po mos më kërkoni që tu mbaj iluzioni dhe tu them se do dalim shpejt nga kjo situatë. Ndajeni mendjen kjo luftë nuk erdhi që të qëndroni në shtëpi dhe të hani e pini si në pushime, por kjo është një luftë. E di që nuk doni të dëgjoni këto që po ju them. E di që ju doni të dilni dhe jeni mërzitur nga të ndenjurit mbyllur brenda se dialli ua bën me sy. Territori i kësaj lufte nuk është toka, por trupi i njeriut. Armiku na përdor ne si bazë ushtarake dhe na sulmon ne e na marr të afërmit e më të dashurit tanë. Lufta nuk vin për të rrënuar ekonominë. Kjo luftë është e parë në historinë e njerëzimit dhe i bën të gjithë basdhkë. Kjo dotë thotë motra dhe vëllezër që sado që të kërkoni nga unë, në këtë shtëpinë tonë të përbashkët në lagjen më të varfër në Evropë, por të gjithë duhet të ndërgjegjësohen dhe qeveria do bëjë sa të mundet.

14 Comments

 1. Mbasi e pordhi shqiperine per 7 vjet me kushtetut e me te gjitha tani na bene bashkepuntor.

  Sa te kete militant do ja dali me kete plan psikopat.

 2. “Ju dua shumë si njerëzit e shtëpisë sime” – hahaha … Edi ti edhe te dh*et se qeshuri me kete humor te zi qe ke, sikur te preu barku per ne more mashtrues klasi. Njerezit me mend qe te shohin te verteten duhet ti kthejne ato qe thua ti dhe sera jote me koke-poshte, atehere po.

  #Poshte-Diktatura
  #Pushteti-po-hap-panik
  #Duan-te-cmendin-njerzit-e-mbyllur-brenda

 3. Kur mijra sy ishin drejtuar neper ekranet e televizioneve per te degjuar planin financiar ,ose paketen financiare te kesaj qeverie per kete periudhe te vetizolimit nga -koronavirusi-,-igjati ine-filloj me nje fjalim ”teper mallengjyes”duke bere krahasime me vendet e zhvilluara te cilat nuk po ja dalin dot dhe jo me ne duke I perseritur nga dhjete here fjalen -lufte-lufte-.Tani te presim ditet ne vijim se deri tani fjalet e tij kane qene vetem mashtrime.

 4. Partija jone heroike do te dije t’i beje balle bllokades imperialiste. Udheheqesi inë i ndritur pandemik do ta çaje historine me pallë në dorë, natirisht!
  Dhe ne s’do t’ia bejme fjalen dish Partise sipatrembur….. por do presim me gojen hapur si te “Lulekuqe mbi mure”

 5. Ju dua shume thote. Se sa na “don ‘ e ka vertetuar e stervertetuar me veprime
  ne keto 7 vite te sundimit te tij te eger.
  A eshte dashuri te futesh ne burg rreth 38000 veta per pamundesi te
  pageses se energjise elektrike, te futessh ne burg per riparim te catise apo suvase, tu pri-shesh shtepine me mijera banoreve e ti lesh ne rruge te madhe e mijera te tjereve u rrin kercenimi i prishjes
  si shpata e Damokleut.A eshte dashuri rritja e taksave ,shtrejtesimi i jeteses,arroganca e
  pushtetit dhe mbyllja e perspektives per shumicen e popullesise.
  Qindra mijera te rinj qe iken nga syte kembet, pa ditur se ku,mjafton te ikin nga ketu,
  mos valle po ikin nga qe jane dashur apo nga qe u eshte bere e pamundur jetesa.
  Pavaresisht se deklarohet se jemi ne lufte, populli nuk eshte dhe aq i shqetesuar per kete
  lufte pasi populli ne lufte ka qene ,ne lufte per mbijetese. I mbyturi nuk ka frike se laget.
  Per here te pare ne lufte jane pushtetaret dhe skota e pafund e rrjepesve te popullit qe
  po e shikojne se as paraja as pushteti nuk i ben imun karshi ketij virusi qe nuk mban
  ane.

 6. Ca lufte ka ky mo aman? Ka ne plan te beje nje 97 tjeter ? Atehere kur shqipot su shqiponja sy pa trembur vrisnin si kafsh njeri tjetrin dhe vidhnin njeri tjetri dhe bandst benun lufte per teritore me avion fluturonin kush e di se ku leket e firmave te fajdeve te shwiptareve fajde dashes . Kur harron historia perseritet pasi mesimi nuk eshte marrre.

  1. Jo jo kesaj rradhe eshte thjeshte mjerim dhe kurbanllek i mundesuar nga parazitet e rames qe i beri me kollare.

 7. Mbetet duke kritikuar Ramen dhe duke e fyer per paaftesi, por nuk e kuptoni se nuk ka se si te mos ju doje shume sepse edhe ju, me ato pak taksa qe paguani dhe me ato pak gjera qe bleni (taksa direkte dhe indirekte do thonte ndonje ekonomist), kontribuoni ne pasurine e tij. Mund te kerkoni me shume, por buxheti i shtetit aq mund te jape. Me zvogelimin e popullsise, duhet thene shyqyr qe po vine sirianet, konsumi ka rene dhe per pasoje jane pakesuar edhe te ardhurat ne buxhet kane rene. Vec kesaj, mungesa e levizjes se makinave sjell nje humbje te madhe ne buxhet pasi mbi 100 leke te eeja per liter ishin taksa. Po duhen paguar check up dhe ketch upi, sterilizimi dhe nderzimi artificial, inceneratoret dhe dhe bobinatoret, rruget e reja qe po ndertohen dhe qe ne keto kushte nuk i duhen askujt e shume e shume gjera te tjera per te cilat eshte marre pagesa paradhenje. Ju duhet t’ia dini per nder qe pas gjithe kesaj kohe ne bunker, piktori tjeter u cmend ne bunker dhe vrau vehten 75 vite me pare, mesuesi i vizatimit per shkolla 8-vjecare, u mor me shifra, gje qe nuk e ka zanat dhe vuri ne dispozicion te shqiptareve disa milione dollare qe ne raport me pasurine e tij, nuk perbejne as gjysmen. Po cfare t’i besh, jemi shtet i varfer dhe ne keto kushte askush nuk mund te jape ndihme. Borxhe nuk merren dot pasi dy here brenda 6 muajsh eshte marre borxh per te paguar pagat. Shkurt hesapi, nese ndonjehere do mbaroje kjo pandemi, lideri do kujtoje me permallim viktimat, pasi do e ndjeje ne xhepin (llogarite e tij) demin. Prandaj besojini, nuk eshte si skllavopronaret e dikurshem, ia di vleren njerezve qe ndihmojne ne permiresimin e te arshurave te tij. Tani pritet qe bodrumaxhiu i vetem qe ka mbetur, te shkruaje me nja 10 emra te ndryshem e te filloje te merret me Bashen se fajin e ka Berisha

 8. Ky eshte perfundimisht idiot qe ben vete. Ben sikur nuk e kupton qe mbyllja ne shtepi eshte sakrifice e tmerrshme dhe nuk ka lidhje fare me diellin qe ia ben me sy, por ka lidhje me humbjen e punes dhe te rroges, me majisjen e semundjeve qe lidhen me mungesen e aktivitetit, me kostot e shtuara te energjise, me racionimin e ushqimit etj. Atij nuk i interesojne t’i pranoje keto sepse e di qe ka detyren t’i lehtesoje, dhe e vetmja menyre per ta bere eshte me leket e koncensioneve qe ky nuk do t’i nxjerri nga aty ku jane, pra nga xhepi i ketij dhe oligarkeve. C’i mbetet atehere? Te beje shejtan budallain duke thene qe shqiptareve i mungon drita dhe ngrohtesia diellit, pra ato gjera qe nuk mundet dhe nuk ka detyre t’ja siguroje qeveria.

 9. Ky i flet popullit si t’i fliste femijs se tij te vogel; dmth populli syt nga ky qe po i thot te verteten; po ky nuk thot asgje, asgje…si KM ne detyre

 10. LlapaQenolloge ne shumice sot gjellen e keni me lakuriq kinez dhe jo me qent qe shetisin ketu te lapsi,salihu ja u nderroje menune per tju ndihmuar,vraponi te ushqeheni o kermat e pd

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu