• |
ide | kryesore

Basha: Ka ardhur momenti për ta thënë troç. Situata nuk është mirë, përgjegjësitë qeveritare nuk po zbatohen. Menaxhimi bëhet me propagandë bajate

Lajme, Të fundit

Kreu i PD, Lulzim Basha në një lidhje live për emisionin ‘’Kjo Javë’’ në News24 ka hedhur akuza ndaj qeverisë për keqmenaxhimin e situatës së krijuar nga Covid-19. Sipas tij gjendja është e keqe dhe se qeveria në vend të ndihmojë qytetarët dhe bizneset, e ka mendjen tek propaganda.


Z.Basha që nga data 9 mars kur është identifikuar rasti i parë me COVID-19, deri më sot, si ju duket situata dhe si është menaxhuar ajo?


Lulzim Basha: Në masë të madhe, masat e marra, megjithëse jo në kohë, ne i kemi kërkuar prej një muaji, jane zbatuar prej qytetareve. Pra, merita kryesore iu takon qytetarëve. Natyrisht, siç e thashë kjo ka sjellë edhe kufizime të mëdha dhe ketu sot dy jave pasi kërkoj në mënyrë te përsëritur marrjen e masave për t’u ardhur ne ndihmë qytetareve, ka ardhur momenti për ta thënë troç që situata nuk është mirë, që përgjegjësitë qeveritare nuk po zbatohen, qe menaxhimi i krizës po bëhet vetëm me një stil te njohur dhe bajat propagande, ndërkohë që pasojat po i shohim në tërren. Po ju marr dy shembuj: Shëndetësia.

Ka afro një javë apo 10 ditë që OBSH kërkon testime masive. Ndërkohë qe ne nuk dimë sesa teste kemi. Këtu ka një mungesë totale transparence, ndërsa në Kosovë ndodh e kundërta. Mungesa e testimeve mund te ketë pasoja fatale, mund te tregojë vetëm majën e ajsbergut.

Se dyti, çështja e mbështetjes me financa për ata që nuk shkojnë në punë. Është botuar akti normativ dhe nga publikimet e para thuhet se nuk hyn ne fuqi deri më 1 prill. Ndërkohë qe prej 10 marsit Shqipëria është ne masa drastike, dhjetëra mijëra, qindra biznese janë të mbyllura. Qindra mijëra familje janë pa të ardhura, si do te bëjnë?

Çfarë duhet të bëjnë nga 10 marsi deri në 1 prill? Shpenzimet vazhdojnë si më përpara. Prapë 5 veta marrin dhjetëra milionë euro për beton në një kohë vetëm betoni nuk është prioritet; prioritet është shëndetësia, prioritet mbështetja e njerëzve me ushqime, me medikamente, me te ardhura. Prioritet duhet të jetë ekonomia, duke nisur me biznesin e vogël që është shtylla e ekonomisë, fermeri dhe biznesi në tërësi.

15 Comments

 1. Edhe ajo qe ka premtuar se hyn ne fuqi me 1 prill eshte diskriminuese dhe genocidale.Dikujt
  po e dikujt jo. Ose duhen lene njezit ta zgjidhin vete si te munden ceshtjen e mbijeteses ne
  kete kohe krize ose ne terren shpi per shpi (sic thuhet te kenga e Gjergj Elez Alise,tim per tim)
  te shkohet e te shikohet realisht situata. Nuk mund tu thuash njerezve vdiq brenda se dua
  une. Kete se ka bere asnje lloj rregjimi e diktatori sado i eger e mizor ka qene.
  Fuqia me e madhe ushtarake e kohes se lashte Roma kishte nje shprehje :Mos e rretho armikun
  nga te kater anet, leri atij nje shteg rrugedalje .
  Rama po na rrethon nga te kater anet dhe neqoftese vazhdon keshtu shpejt do vije dita
  kur nuk do pyet kush as per uniforme polici e ushtari po as per tanke e autoblindat e rames.

 2. Ik o lulush. Po vetem ne saje te miremenaxhimit te qeverise gjendemi me nje nje numer nen 200 persona te infektuar dhe vetem 10 te vdekur. Do thote ndokush se jane bere pak analiza. Mire, po ju e mendoni budalla Edi Ramen? Rama eshte injorant ne cdo gje dhe kjo e ka shpjegimin, por idiot nuk eshte. Me te vertete mendoni ju se do ia heqe leket check upit dhe ti harxhoje per tampone? Nuk ka qofte ke daja. Leket per 600 mike kontrolle do paguhen pavarsisht se behen a s’behen 100 mije dhe tampone nuk blehen. Numri i madh i analizave te bera sic kerkon OBSH, do bente qe te ishte shume me i madh numri i te infektuarve, e per pasoje edhe numri i te vdekurve nga kjo semundje. Do mund te paraqitej si shpetimtar i situates dhe i Shqiperise per te siguruar mandat tjeter pastaj?

  1. Ore nje pyetje kam nga i di ti gjithe keto detaje teknike?Je drejtor i departamentit perkates?Apo je vete Edi Rama? Disa te akuzojne se je ethem lalaj,Dikush tha se je Taulant Balla.Dikush te thote se je Endri Fuga. Mua me shume me dukesh se mund te jesh vete Edi Rama.E kam vene re kur Edi Rama eshte ne ndonje takim apo eshte live ne ERTV ti nuk komenton kurre.Apo kur Edi Rama sulmonte Dash Shehun ne parlament, pasdite ti e shaje njesoj Dash Shehun ketu apo dike tjeter. Apo kur te gjithe e dime qe Edi Rama urren Bushatin,SHkullakun,Zhejin,Eni Vasilin,SOnila Mecon, Cim Peken,Adi KRastenekzaktesisht te njejten gje ben ti ketu duke share keta gazetare. Te jete valle rastesi? Une them se ka shume mundesi qe ti je vete Edi Rama. Dhe te imagjinosh qe ne nje situate lufte, ne vend se te punosh,ti rri dhe komenton ne portale,nuk di cte them.Apo me keq fare, tu thote kryeministri i vendit,verioreve gjithe diten shpellarre, edhe pse ka marre vota te tyre apo keqperdor taksat e tyre, kjo eshte kulmi. Une vete jam nga Shqiperia e mesme dhe smbaj ane ,jugor ,verior, por nga menyra si i perbuz ata, turp tu vije atyre po te dhane nje vote te vetme

 3. Stalin jepini ketij lulushit paracetamol dhe dopjo kamomil se mos ju iken nga duart dhe pastaj skemi kryeminister hije

 4. Vete ngjyra mavi ,ne djenine time eshte ngjyra e kurvave dhe e gejve prandaj dhe ju te pa emra mavi qe komentoni ketu sjeni gje tjeter vecse kurvi dhe kurva ,qe nuk gjeni derman se nuk ju shkerdhen njeri tani ne kohe pandemie , keni te drejte do pastruar ulluku gjeni ndonje hu dhe kruhuni

 5. @ Daniel
  O shkruj Duke na bere
  Osé tu na Bo
  Se e ke dhi shqipen fare.
  Sa per lulin mos u merzit prej atij rron Rama ne pushtet edhe 100 vjet.
  Dy here Ju mblodh populli Lulit qe te merrte para ramen e te gjithe Juve s’ pati bythe .
  Tani eshte kot muhabeti

 6. Populli e ndoqi kete loqen sa here e thirri dhe ca beri nje mut ta madh.
  Tani del e na jep mend, sikur na mungojne analistet.
  Ik o bole be opozite se sje opinionist!

 7. O Stalin mos lejo keto shpellkare si ziguri byroisti miri te dalin nga rreshti qe ju ka caktuar partia lulzimja,Hija po hije ngelet o stalin

 8. Qeveria e pidhit te satom.
  Per sa euro do ta blejne qelbistanin? Vazhdoni te zgjidhni te keqen me te vogel qe del pak me vone e keqja me e madhe. Corona te jete fillimi, paste kemben e mbare, por kam pershtypjen se virusi nuk i ben keq virusit.

 9. Ka ardhur momenti ?!?! Tani te erdhi momenti mer legen i shitur ?! Bashes i erdhi momenti mer jahu ?
  Pse pikerisht tani, cfare u stabilizua qe doli e thote kete gje thejshte si pa te keqe sikur nuk eshte tallje trapi me njerzit ?

 10. Ky stan kete bulmet ka. stani eshte plot me dele socialist qe thone : te n rroje krietari po ska problem koronavirusi

  kur kemi kryemiser nje palaco , skemi ca te bejme tjeter

  nderkohe qe jane testuaar mme qindra mije ne vende e tjera, nderkohe qeOBSH thote testoni testooi

  ne shqiperi perkthehet burg burg se keshtu i do trapi kryeministrit

  masat jane inekzistente

  kufizimet jane te tipit te shpetoje kush e shpetoje , mua sme plas trapi

  nje shtet i telendisur nga nje kryemnister i papergjegjshem

  Shumica e njerezve jane pa te ardhura

  Kjo situate duket qe do vazhdoje per disa muaj, nderkohe naltmaidhimi jep tendera per rilindje urbane, shikoni ca niveli maskarenjsh!!!
  nderkohe e gjithe i kane kthyer resurset tek kompanie per te prodhuar mjete per mbrojtje, duke flluar me maska, kominoshe, dizinfektante, teste, etj, kryemaskarai vazhonn me projekte si kulla korces , ajo e divjakes, lyerjen e pallateve ne fier etj …arlliqe propagandistike ne kohe te mjerimit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu