• |
ide | kryesore

Rama: S’duhet të surprizohemi me rritjen e kurbës, por të mësohemi të bashkëjetojmë me COVID-19

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i vendit Edi Rama në një lidhje të drejtpërdrejtë në “News 24” deklaroi se gjatë kësaj kohe do të cohet në parlament drafti për amnistinë fiskale.


 


Rama shprehet se drafti do të diskutohet me të gjitha grupet e interesit, ndërsa shton se shqiptarët brenda e jashtë vendit mund të deklarojnë paratë.

“Amnistia fiskle dhe penale ka qenë një nismë që e kam prezantuar kohë më parë, përpara se të niste kjo luftë. Do të cojmë draftin në parlament e do të diskutojmë edhe me grupet e interesit. Është një lëvizje e mirë për të gjitha kompanitë dhe ata që jetojnë jashtë, për të formalizuar të ardhurat në 30 vjet, të shqiptarëve që jetojnë brenda vendit dhe jashtë.

Amnistia përjashton produktet e aktivitetit kriminal apo korrupsionit. Përjashton politikanët, prokurorët, gjyqtarët e familjarët e tyre dhe padyshim të gjithë ata që janë subjekt i vetë-deklarimit. Drafti do të shtrihet në disa fasha. Secili të vendosë asetet me emrin e vet. Deklarimi i kursimeve nis me tarifën 5 përqind. Kjo është një nismë shqiptare e ne do ta bëjmë”, tha Rama.

Më tej, Rama deklaroi se kjo është një nismë që është diskutuar edhe më parë dhe se është lëvizje e duhur politike e ekonomike.

“Amnista fiskale është një nismë që e kemi nisur më parë. Amnistia është një lëvizje e domosdoshme politike dhe ekonomike, në kushtet e një ekonomie që nuk e ka formualizuar dot paranë”, u shpreh Rama.

13 Comments

  1. njerzit e zgjuar ,e kuptojn ne koh dobin ,e tyre dhe nuk presin ti kap cmimi padrejtesis thotë:

   vertet ,do mesohemi te jetojm me corona virusin sepse rrenjen ,e ka tek pushteti,,ketu e nje shekull,,por nje gje ta kesh te qart ,oooooo,kryeminister,qe fondet na jan mbaruar,,punen burimet e jetes na I keni mbyllur ,nese qoft dhe nje dit na pengoni ne jeten ton ,na detyroheni te ,na siguroni pagesen ,qe njelloj sikur ne punojme ne punet tona sepse me kete pages qe eshte sezonale tani sigurojme jetesen per periullen tjeter te vitit,,nese ju vazhdoni me mashtrime ,atehere ke per ta pare ket popull te beje zgjelljen e vet sejcili por dijeni se ju me nuk do rrespektoheni do jet fundi gjitha kompanive te sigurimit dhe partive politike dhe do shihni qe do ndollin dhe zhvillohet ajo qe askush se ka imagjinuar nga ju,popullin nuk do mund ta genjeni me,dhe as mbani me ,dhe gjithcka do te zhvillohet ,ne pershtatje me rrethanat mundesit por qe keto do te ndalojne ,ne maksimum zhvillimin e padrejtesise mbasi keputen mundesit ,por nuk do te kalojne pa u shkunder ne themel autor dhe actor te kesaj gjendje ,qe ndollemi ne gjitha fushat,nuk do ket propogand ,terror ushtri forc as polici ti mbaj me shqiptaret,,do te fillojn kundershtimet nga Brenda jush ne gjitha nivelet perplasjet dhe zbres ne popull ju nuk do mund te orientoni me ne asnje menyre ,fuqin e popullit sipas interresit tuaj,,mbasi ,mundesit tashme thuajse po kycen por dhe as mos imagjino ni se juve,,,mund te hillni nje thes para per ti nenshtruar me shqiptaret sipas ideve tuaja mbasi ,u zgjuan te gjith ,ndryshon dita me diten viti me vitin dhe shekulli me shekullin tashme pas gjith keti mashtrimi 1 shekullor faktesh ekstreme ,dhe gjendjes katastrofike,,nuk ka me model veprimit te asnjellojshem me te efekteshem se sa e verteta drejta,haku ,amaneti pergjegjsit dhe ndershmeria ne to,,ky eshte ,mendimi im pare fetarisht shkecerisht dhe praktikisht ,,duke ditur qe padrejtesia nuk triumfon nuk eshte system funksioni dhe e verteta eshte vula zgjilljeve duke ditur qe gjithcka eshte krijuar me rregull mas dhe po me rregull mas drejtesi hak funksionojn ekujlibrat,,tani ,ju kujtoj te gjitheve ,largohuni nga padrejtesia ,dhe pranoni te verteten respektoni dinjitetin njerzor lirit te drejtat,,se me ket sej cilit I mundesohet zgjillja,ne nuk kemi nevoj per lemosh si shqiptar ,na ka ba zoti rrisk fuqin mendjen ,ullzimin ,pastaj lirit dhe te drejtatjeten nderin pronen te shejt ,ne plus prones individuale kemi dhe ate kolektive,me nentok dhe mbi tok te begat qe shqiptaret nuk kan nevoj te shojn ne migracion se jua plotson nevojat ketu ,por ju si klas politike I grabitet te gjitha me paturpesin me te malle dhe tani na mbyllet Brenda ,tani po talleni me ne ,sikur juve ju llimbset jeta po te ishte keshtu pronat do ja kishit llen te zotit dhe pronat kombetare ne dobi te kombit,dhe sot si gjith evropa ne cdo shtepi shqiptari do kishit cuar me post parat qe normalisht fiton sejcili kur punon,,po ju shkruaj ,duke analizuar dhe vlersuar gjithcka mos prisni ,tu vij populli dhe tu shporr me hu ne dore,dhe pastaj sdo ket fuqi mbi siperfaqe te tokes tu ndihmojn apo mbeshtes se ne finale populli vendos vet ,un po shoh qe padrejtesia po prek fundin trishtues per te gjith ,por te fituarit nuk dalin te padrejtit kojo eshte me se e sigurt,un nuk e bera ket koment nga urrejtja apo per te krijuar urrejtje ,mbasi keto I keni kriju ketu e nje shekull por kujtes qe te ndalni ket urrejtje,eshte ne dobin tuaj largohuni nga padrejtesia dhe na lini te qet ne jeten ton me te drejtat tona individuale dhe kolektive si popull kaq

 1. Persa kohe jemi mesuar te jetojme prej se paku 7 vjetesh e nje mortje si ty, keto mortjet e tjera nuk na bejne pershtypje!

 2. Me mire na fut ne burg te vertete o ndyresire se do kemi 2 ore ajrim
  Je bere i ne veritshem deri ne perversitet. Zoti paste meshire per ty

 3. Rame , dhe sikur te iki corona, pa thene ti une nuk dal nga shpia. Vetem ti e di kete pune. Ke shpetuar 18.000 njerez, vetem ti. Pa buke do rrime, dhe ty nuk te leme ne balte.

 4. Po c’kusur kemi ne shqiptaret, pak se jemi te varfer, te karantinuar, po te mos shohim dot as porno ne internet?Salihu ne fcb e ka per vete dhe per ju shpallkare te shikoni te qete Porno,se mundet qe te qetesoheni

 5. Po kete e dinim ne qe duhet bashkejetuar me covidin, por pse na mbajte 2 muaj ne heqje lirie pa te drejte kur as na mbrojte dhe as na shpetove, apo kot per qef. Eksperimento plako se mban ky popull deri sa tia mbathin te gjithe, pastaj e di vet ti formulen si te ka mesuar xhaxha sorosi.

 6. Te mesuareve, u thote te mesoheni me korono virusin, a nuk ke ndonje procke tjeter, se dukesh qe u shterre me udhezime ideollogu delir, e tashti po na thua qe te mesohemi. Kur te durojme ty, virusin me te infektuar e bastard , 7 vjet qe sa hap syte fillon e mashtron , genjen, e fantazo duke na u hequr si udhezues i derguar nga Zoti, e si ty nuk ka, e se pa ty ky vend merr fund, por nuk e sheh guaku se me keq, e sketerre qe e ka cuar kete vend e popull vetem ky akoma nuk e di,. Por e tera kjo vuajtje, e mjerim qe ka pllakosur vendin do bere mbi kurrizin e ketij mendje ziuKM.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu