• |
ide | kryesore

“Negociata vërtet të vështira”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nëse kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francës Emmanuel Macron lënë kohë për një video-konferencë të përbashkët në orarin e tyre me kohë të ngushtë, kjo tregon të paktën se sa të rëndësishme janë dy qeveritë më të rëndësishme në BE i bashkohen një teme, transmeton Lapsi.al

Ky ishte edhe sinjali që duhet të dilte nga zhurma e tyre të Premten me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrin kosovar Avdullah Hoti, i cili gjithashtu përfshinte Përfaqësuesin e Marrëdhënieve me Jashtë të BE Josep Borrell dhe Miroslav Lajčák, Përfaqësuesin Special të BE-së për Ballkanin Perëndimor.


Si rezultat i parë i llogaritshëm, Vuçiq dhe Hoti ranë dakord të rifillojnë dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës që ishte ndërprerë që nga nëntori i vitit 2018, siç thanë Merkel dhe Macron në një deklaratë të përbashkët.

Dialogu do të vazhdojë të mbështetet nga BE, tha ai. Vuçiq dhe Hoti planifikohen të japin një video-konferencë këtë të Dielë dhe të takohen personalisht në Bruksel të enjten. Qëllimi i evropianëve ishte “normalizimi i marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës” përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, përfundimtare dhe ligjërisht detyruese “. Sidoqoftë, kjo ka të ngjarë të jetë një detyrë e vështirë, siç shihet nga thëniet e Vuçiq dhe Hoti. Ata riafirmuan qëndrimet e papajtueshme që kanë qëndruar prej kohësh në mënyrën e zgjidhjes së konfliktit.

Integriteti territorial i shtetit të Kosovës dhe rendi i tij kushtetues duhet të jenë “parimet udhëzuese” të çdo rregullimi, shpjegoi Hoti. Kjo parandalon shkëmbimin e territoreve ose një status autonome për pjesët me popullsi serbe të vendit, siç ishte sjellë në lojë në negociatat e mëparshme midis Vuçiq dhe Presidentit kosovar Hashim Thaçi. “Serbia nuk tregon ndonjë qëllim të vërtetë për të normalizuar marrëdhëniet midis dy vendeve tona.”

Serbia nuk dëshiron ta njohë pavarësinë e Kosovës

Vuçiç tha se ishin “negociata vërtet të vështira”. Ai i kishte thënë Merkel dhe Macron se bisedimet ishin “plotësisht të kota” nëse ato do të ishin për Serbinë që e njeh pavarësinë e Kosovës. Ne nuk do të kemi një kohë të lehtë, tha ai. Serbia përballet me “të mëdha, të mëdha, më lër të them pritjet, jo presionin, partnerët tanë evropianë”. Në të njëjtën kohë, ata janë përballur me një “qasje plotësisht jorealiste” nga shqiptarët e Kosovës, dhe Serbia duhet të lihet duarbosh.

Merkel dhe Macron theksuan se normalizimi i marrëdhënieve ishte “me rëndësi të madhe për perspektivën e anëtarësimit në BE për të dy vendet” – kjo është mënyra e tyre e presionit. Kjo është shumë më e rëndësishme ekonomikisht sesa gjithçka që Shtetet e Bashkuara mund të ofrojnë.

Richard Grenell, ish ambasadori amerikan në Berlin dhe ende i dërguari special i Presidentit Donald Trump për Serbinë dhe Kosovën, kishte filluar ndërmjetësimin e tij për pakënaqësinë e evropianëve. Ai është i hapur për një shkëmbim zonë që Berlini dhe Parisi hedhin poshtë. Një takim i planifikuar i Vuçiq dhe Thaçit në Shtëpinë e Bardhë u ndërpre kohët e fundit për shkak të akuzave kundër Thaçit për krime lufte. Kosova shpalli pavarësinë në 2008, por Beogradi nuk e njeh këtë pavarësi më shumë se Rusia dhe disa vende të BE-së./Perkthyer nga Lapsi.al

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu