• |
ide | kryesore

Teknologjia ruse: A mund të kontrollojë Kremlini internetin?

-Instant, Planet

Moska po zhvillon një internet të pavarur, për të cilin kritikët thonë se do të forcojë fuqinë politike për të heshtur kundërshtimin e zërave kundër.


Nga Max Seddon dhe Henry Foy 


Mijëra protestues ishin mbledhur jashtë selisë së qeverisë në Magas, kryeqyteti i republikës muslimane të Ingushetia në Kaukazin verior të Rusisë. Ata ishin atje për të kundërshtuar lëshimet në një mosmarrëveshje disa vjecare me kufirin me ceçeninë fqinje, por kur u përpoqën të shpërndanin informacione rreth protestës në ËhatsApp ata zbuluan se internet nuk funksionionte në tre ofruesit kryesorë të internetit në celularë rusë, në Ingushetia.
Ndërprerja e internetit në tetor filloi natën vonë para se të fillonte protesta dhe zgjati derisa ajo u shua më shumë se dy javë më vonë. Kur protestat nisën përsëri, interneti papritmas doli jashtë funksionit edhe një herë.

Ajo arriti të shdnërrohej në blackout virtual: prirja e vendasve për të përdorur mesazhe zanore e ka bërë ËhatsApp formën kryesore të komunikimit në Kaukazin verior.

Asnjë sqarim zyrtar nuk u dha deri në pranverë, kur shërbimi i sigurisë FSB – pasardhësi i KGB – pranoi në gjykatë se kishte mbyllur internetin për shkak të “kërcënimeve terroriste”. Të gjitha, përveç njërit prej kërcënimeve të supozuara, përkonin me datat e protestave, thotë Andrei Sabinin, i cili ngriti një padi kundër FSB dhe ministrisë së brendshme për blackoutin.

“Ata duan të heqin platformat për përhapjen e informacionit në internet,” thotë avokati për të drejtat e njeriut. “Heqja e ËhatsApp do të thotë zero komunikim në Kaukaz. Sapo të hyni në Ingushetia, do të gjeni një vrimë e zezë informative. ”

Protesta në Ingushetia mbi shkëmbimin e territorit me Ceceninë në Tetor 2018, kur ËhatsApp u mbyll në vend për të frenuar diskutimet rreth çështjes
Aktivistët kanë frikë se ndërprerjet në Ingushetia mund të përsëriten në të gjithë Rusinë falë një ligji të nënshkruar nga Presidenti Vladimir Putin në maj. Masa në dukje synon të krijojë një “internet sovran” – në mënyrë efektive një rrjet paralel të ekzekutuar plotësisht në serverët rus – që do t’i lejonte Moskës të mbante internetin në funksion aktiv në rast të një sulmi të huaj kibernetik që synon ta caktivizojë atë.

Për ta bërë këtë, ofruesit e internetit do të kërkohet të instalojnë pajisje që Rusia mund të përdorë për të ndarë veten nga bota me shpejtësinë e e shtypjes së butonit “. Teknologjia ka për qëllim të ridrejtojë të gjithë trafikun e jashtëm përmes nyjeve të kontrolluara nga Rusia, ndërsa krijon një sistem rezervë për të bërë që interneti I vendit të funksionojë në mënyrë të pavarur.

Varësia e Rusisë nga sistemet e huaja do të zvogëlohej shumë, duke shpejtuar një Ballkanizim global të internetit, ku ndikimi i perëndimit është i fragmentuar. Ai gjithashtu përdor një teknikë të njohur si inspektim i thellë i paketave, ose DPI, për të përqendruar fuqitë e filtrimit në duart e censuruesve rusë, të cilët më parë janë mbështetur te ofruesit e internetit për të bllokuar hyrjen me përmbajtje të ndaluar.

Është cilësuar si një masë paraprake, por në të vërtetë është një mjet kontrolli,” thotë Sergey Sanovich, një ekspert politik në Universitetin Stanford i cili është i specializuar në censurimin rus në internet. “Në pjesën më të madhe kjo ka të bëjë me faktin që qeveria ruse mundet, kur është e nevojshme, të ketë më shumë mundësi të drejtpërdrejtë në kontrollin e hapësirës së informacionit.”

Rusia e la internetin e saj të rritet në mënyrë të pakontrolluar deri në vitin 2012, kur kthimi i Z. Putin në presidencë u përball me protesta masive në rrugë të organizuara përmes mediave sociale. Kremlini u përgjigj me një sulm agresiv ndaj mospajtimit në internet: faqet e opozitës u vendosën në një listë të faqeve të ndaluara, dhjetëra njerëz shkuan në burg për “pëlqim” dhe rshpërndaje materiali, dhe faqet e internetit të pavarura të lajmeve u vunë në kontroll. Por ky sistem ad hoc u pa si joefikas.

Në vitin 2014, Z. Putin shpalli internetin një “projekt të CIA” në gjendje të dobësojë sovranitetin e Rusisë. Zyrtarët fajësuan SHBA për përdorimin e saj për të filluar pranverën arabe dhe revolucionin Maidan të Ukrainës në vitet 2013-14. Disa figura pro-Kremlin folën për imitimin e Fireëall-it të Madh të Kinës – një përzierje teknologjish dhe ligjesh të krijuara për të rregulluar internetin brenda vendit, arkitektët e të cilit u ftuan në Moskë për të shkëmbyer këshilla.

Shtypja u intensifikua pas vitit 2017, kur lideri i opozitës Alexei Navalny transmetoi një video të një hetimi antikorrupsion – e cila shkoi më shumë se 20 milion shikime në YouTube – duke ndezur protestat më të mëdha në mbarë vendin që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Në vitin 2018, Rusia kufizoi qasjen në pothuajse 650,000 faqe në internet – një rritje gati pesëfish më shumë se një vit më parë, sipas grupit të të drejtave të njeriut Agora.

Megjithatë,ky fillimi i vonë i Rusisë do të thosshte se i mungonte si infrastruktura ashtu edhe burimet njerëzore për të kontrolluar internetin po aq efektivisht sa Pekini. Kina krenohet me shërbimet e veta të mesazheve jashtëzakonisht të njohura, të tilla si ËeChat, dhe ka një numër prej 2 milion personash që policojnë opinionin publik në internet., Roskomnadzor – mbikëqyrësi i ministrisë së komunikimit – ka pak më shumë se 3000 punonjës.

“Kinezët I kanë bllokuar gjërat që në ditën e parë”, thotë një person i afërt me ministrinë e komunikimit të Rusisë. “Ne nuk mund ta bëjmë atë.”

Roskomnadzor bëri përpjekjen e tij më ambicioze për të ndaluar Telegram, shërbimin e mesazheve, vitin e kaluar, duke e akuzuar atë për mosrespektim të kërkesave të FSB për të ndarë të dhënat e përdoruesit. Përpjekja për të bllokuar aplikacionin ishte një dështim katastrofik. Pavel Durov, themeluesi rus i Telegram, ridrejtoi trafikun e tij përmes shërbimeve të pritjes së cloud, duke detyruar censuruesit të futeshin në lojën e maces me miun që bëri që ata të pezullonin përkohësisht më shumë se 16 milion adresa IP, duke përfshirë faqen e tyre të internetit, duke patur pak efekt në Telegram.

Ndalimi u bë një shaka e vazhdueshme midis zyrtarëve. Në një festë të ministrisë vitin e kaluar, shefi i Roskomnadzor Aleksandër Zharov po bënte fotografi të një muzgu piktoresk në telefonin e tij, kur mysafirët bën shaka se ai duhet t’i ndante ato në aplikacion, duke shkaktuar të shara, sipas një të ftuari.
«Ai është peng i situatës», – thotë personi afër ministrisë. Ai e di që nuk mund ta bllokoni. Ne nuk kemi asnjë kontroll mbi procesin. Djemtë [në FSB] sjellin ligjet për [ligjvënësit] dhe ne duhet t’i zbatojmë ato, [por] ne dukemi si idiotë. ”

Një pjesë e problemit, thonë ekspertët, është se burokracia e sigurisë e Rusisë rrallë merr parasysh kufizimet e veta teknike.

“Përpjekjet për të zbatuar nocionin e Rusisë për sigurinë e informacionit në internet janë dalluar nga gabime sepse ata nuk e kuptojnë me të vërtetë se si funksionon interneti,” thotë Keir Giles pjesë e programit Rusi dhe Eurazi në Chatham House. “Nëse parandaloni rrjedhën e lirë të informacionit përtej kufijve kombëtar, do të prisni internetin.”

Ata që advokojnë për kontrolle më të mëdha e përcaktojnë atë si një mënyrë për të siguruar pavarësinë e Rusisë nga fuqitë armiqësore. “Një pjesë e madhe e sektorëve të ekonomisë reale – stacionet e energjisë, infrastruktura e transportit – varen shumë ngushtë nga interneti. ’ËShtë çështje e sigurisë së shtetit, “thotë Andrei Klishas, një anëtar i dhomës së lartë të parlamentit, i cili është dhe bashkëautor i ligjit.
Z. Klishas citon strategjinë e fundit të sigurisë kibernetike në SHBA, me theksin e saj për t’i bërë vendet si Rusia të paguajnë “kosto që pengojnë agresionin e ardhshëm në internet”, si shtysë që Moska të veprojë. Presidenti Donald Trump u shtoi atyre frikën muajin e kaluar, kur ai pranoi se SH.B.A.-ja kreu një sulm kibernetik kundër një “dhome troll” të mbështetur nga Kremlin në St Petersburg gjatë zgjedhjeve të vitit 2018 në SHBA si hakmarrje e dukshme për ndërhyrjen në internet të Rusisë në presidentin 2016 fushatë.

Ekspertët thonë se arsyetimet e Rusisë për mbylljen e vendit nga bota globale janë shumë të paqarta për të mbështetur një veprim të tillë gjithëpërfshirës. Këto skenarë përfshijnë: një kërcënim për “integritetin” e rrjetit që do ta parandalonte atë të sigurojë komunikimin e përdoruesve; çdo gjë që do të ndikonte në aftësinë e saj për të funksionuar siç është një katastrofë natyrore; dhe “presion i qëllimshëm destabilizues informues nga jashtë ose brenda”.

“Duhet të ketë një mënyrë për të reaguar ndaj kërcënimeve,” thotë Irina Levova, drejtuese e një grupi pune qeveritar për çështje të internetit. “[Por] nuk mund të thuash vetëm se le të shkojmë në Mars nesër dhe të gjithë të shkojnë pa pasur teknologjinë për ta bërë këtë.”

Zyrtarët testuan me sukses sistemin DPI në një “rajon mjaft të madh me një popullsi prej mijëra” – jo Ingushetia – disa muaj më parë, thotë z. Klishas, dhe planifikuan të bëjnë një provë mbarëkombëtare më vonë këtë vit. Por mbeten dyshime serioze nëse qëllimet e ligjit janë edhe të realizueshme.

Sipas zonjës Levova, mirëmbajtja e pajisjeve vetëm DPI mund të kushtojë aq sa Rbs134bn (2 miliardë dollarë) në vit – shtatë herë vlerësimi i Z. Klishas – ndërsa shumë nga dispozitat teknike të ligjit ende nuk janë sqaruar. Roskomnadzor raportohet se punësoi RDP.RU, një kompani që zotërohej pjesërisht nga Rostelecom i drejtuar nga shteti, për të furnizuar pajisjet e DPI para se të miratohej projektligji.

Ekziston skepticizëm në industri nëse Rusia mund të prodhojë teknologjinë e kërkuar. Akoma duhet t’i nënshtrohet një testi në shkallë të plotë. Dhe përpjekjet për të ndarë Rusinë nga zinxhirët e vlerës globale të teknologjisë kanë dështuar: 96 përqind e institucioneve shtetërore përdorin ende programe të huaja të paprovuara megjithë një përpjekje për t’i transferuar ato në alternativa të prodhuara në vend, sipas dhomës së auditimit, e cila monitoron shpenzimet e departamenteve qeveritare. Qeveria e Rusisë bleu Rbs82bn në pajisje të huaj vitin e kaluar, krahasuar me vetëm Rbs18bn e pajisjeve të prodhuara në vend, sipas konglomeratit mbrojtës shtetëror Rostec.

Tani është e pamundur,” thotë një ekzekutiv i lartë në një kompani të madhe të teknologjisë ruse. “Nuk ka asnjë kapacitet për të prodhuar cipe te tilla me të vërtetë produktive dhe të fuqishme. Do të duheshin vite për të zhvilluar atë industri dhe në atë kohë Apple do të kishte shkuar shumë më tej. Ne mund të blinim gjithçka nga Kina, ata i kanë bërë të gjitha vetë, por kjo do të ngrejë pyetje të sigurisë kombëtare. ”

Centralizimi i kontrollit mbi internetin e Rusisë – në një përpjekje për ta bërë atë më të sigurt – në të vërtetë mund ta bëjë atë më të prekshëm nga sulmet e huaja, thotë Artem Kozlyuk, kreu i grupit për të drejtat e privatësisë Roskomsvoboda. “Kur interneti është më i centralizuar dhe ekziston një ofrues i shtetit, atëherë ekziston më shumë rrezik për ndërhyrje të jashtme,” thotë ai.

Rusia gjithashtu mund të përpiqet të mbrojë veten nga pasojat e operacioneve të veta në internet, thotë Z. Giles. Sulmet ËannaCry dhe NotPetya – të cilat shkatërruan bizneset globalisht bënë dëme të konsiderueshme në Rusi, duke nxjerrë jashtë funksioneve sisteme të disa ndërmarrjeve shtetërore. “PKëto ndërhyrje kanë efektet e veta anësore,” thotë ai. “[Këto masa] bëjnë të mundur që mod ketë dëmtime vetë sistemi.

Kur trupat ruse pushtuan Krimenë në vitin 2014, ata shpejt morën pikën kryesore të gadishullit të internetit dhe lidhjet kabllovre me kontinentin. “Ky ishte standardi i artë për të arritur një mbizotërim të plotë të informacionit – e vetmja gjë që popullsia po merr janë gjërat tuaja,” thotë Z. Giles.

Aktivistët kanë frikë se plani i izolimit të internetit do të bëjë të njëjtën gjë me qytetarët rusë. “Do të jetë një internet krejtësisht i ndryshëm. Nuk do të jetë aq e shpejtë apo e sigurt sa tani, “thotë Z. Kozlyuk. “Bllokimi do të jetë krejtësisht jo transparent. Mund të duhen muaj deri sa dikush të zbulojë se kishte ndonjë lloj rendi të brendshëm [për të bllokuar një sit]. ”

Z. Klishas thotë se sistemi thjesht do të ndihmojë Roskomnadzor të zbatojë ligjin ekzistues, i cili synon të parandalojë terrorizmin dhe pornografinë e fëmijëve, por shpesh është ridrejtuar për të shtypur kritikat ndaj qeverisë . “Kur shtetet filluan të luftojnë pastrimin e parave, sistemi ishte joefikas për një kohë të gjatë, veçanërisht [kundër] problemeve si trafiku i drogës dhe terrorizmi ndërkombëtar. Njerëzit gjithmonë gjetën mënyra për të financuar këtë veprimtari të paligjshme. Atëherë u shfaqën procedura të reja për të mbyllur këto boshllëqe ligjore, “thotë ai.

Të patërhequr prej cështjes së Telegramit, FSB së fundmi bëri një kërkesë të ngjashme me Yandex, kompania më e madhe e teknologjisë së Rusisë. Yandex, i cili tashmë ndan disa të dhëna me autoritetet, tha të martën se do të kundërstonte FSB për të kaluar të gjitha komunikimet e përdoruesve.

Pavarësisht kërkesave gjithëpërfshirëse për ruajtjen e të dhënave dhe pajtueshmërinë e censurës – pas ndalimit të LinkedIn në vitin 2016 – Roskomnadzor ka bërë pak përparim në nënshtrimin e Facebook dhe Google ndaj kërkesave të tij. Në dhjetor Rusia gjobiti 500 ,000 rubla Google për mos regjistrimin e një sistemi qeveritar për shkëmbimin e informacionit me shërbimet e sigurisë. Google vazhdon të kundërshtojë ligjin, por ka pasur një përshkallëzim në përpjekjet e Moskës për të bërë presion ndaj kompanive perëndimore, thotë z. Sanovich.

“Ironia është se Putini, i cili po kryen të gjitha këto operacione informacioni jashtë vendit, gjithashtu e bën Google ose Facebook të detyrojë censurimin në shtëpi,” shton ai. “Nëse ata pajtohen, ata rrezikojnë ta bëjnë regjimin më të fortë dhe të komprometojnë integritetin e platformës së tyre, por është shumë më domethënëse nëse bllokohen. Mjedisi mediatik në Rusi tani është aq shumë i kontrolluar nga qeveria, sa që këta ofrues luajnë një rol jetësor për t’u dhënë rusëve qasje në informacione të pafiltra. ”

Roskomnadzor po dyfishohet duke e bërë më të vështirë shmangien e ndalimeve të tij. Megjithëse rrjetet private virtuale mbeten gjerësisht të arritshme, disa kohët e fundit kanë braktisur serverat e tyre rusë pasi ruajtësi i urdhëroi ata të ndajnë informacionin e trafikut të përdoruesve me Kremlin.

Z. Kozlyuk pret që ajo të përdorë DPI për të zbatuar ndalimin duke filtruar trafikun VPN individual dhe duke gjobitur ata që i përdorin ato. “Është hapi logjik ,” thotë ai, “së pari ju kontrolloni përmbajtjen, pastaj infrastrukturën, pastaj përdoruesit.” ©LAPSI.AL 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.