• |
ide | kryesore

Zbulohet poezia origjinale e dedikimit të Ramës

-Instant, Lajme, Të fundit


Mund të derdhësh lot pse iku Ose mund të buzëqeshësh sepse jetoi Mund të mbyllësh sytë e të lutesh që të kthehet Ose…


Publiée par Edi Rama sur Dimanche 2 août 2020

Ishte një dedikim vërtet prekës ai që Edi Rama i kushtoi nënës së tij një ditë pasi ajo ndërroi jetë. Disa vargje të ndjera në profilin e tij në Facebook shprehnin të plotë dhimbjen dhe momentin e fortë që përjetohet kur një njeri i shtrenjtë largohet përgjithmonë.

Vargjet ishin huazur nga poeti David Harkins, megjithëse një fakt i tillë nuk u kuptua në momentin e parë. Poezia origjinale në gjuhën angleze është pikërisht një dedikim për njeriun e dashur që ka ndërruar jetë.

Më poshtë origjinali i poezise nga David Harkins:

He is gone

You can shed tears that he is gone
Or you can smile because he has lived

You can close your eyes and pray that he ëill come back
Or you can open your eyes and see all that he has left

Your heart can be empty because you can’t see him
Or you can be full of the love that you shared

You can turn your back on tomorroë and live yesterday
Or you can be happy for tomorroë because of yesterday

You can remember him and only that he is gone
Or you can cherish his memory and let it live on

You can cry and close your mind, be empty and turn your back
Or you can do ëhat he ëould ëant: smile, open your eyes, love and go on.

13 Comments

 1. I sigurte jam qe askush nuk do i thote apo ndjeje keto vargje per Ramen kur te ktheje patkonjte. Ky eshte nga ata njerez qe urryesit me te medhenj i kane brenda shtepise, aty ku jane edhe te vetmit njerez qe e kane te veshtire te ndahen nga kujtimi i te ikurit, apo te jetojne shendetshem me te sic i inkurajon kjo poezi.
  Rama me shume mundesi e ka zgjedhur poezine per formen, pasi edhe ai si autori vdes per praneveniet kunderthenese aq sa i ka bere metode qeverisje si psh :deputet-kriminel, minister-hajdut, kostum-atlete, rilindje-Gramoz Ruci, Tirane-Erjon Veliaj etj etj.

  1. Si s’tu tha barku por solle ne dynja kete monster?!
   Si s’tu tha gjiri por ushqeve kete perbindesh?!
   Si s’tu thane krahet por rrite kete vampir?!
   Si do te tresi dheu i zi, ty, qe polle kete krijese?!
   Ku do te vej shpirti yt, ti, qe je nena e edvin kristaqit?!
   Si do ti shpetosh mallkimit te miletit, kur Ferri, te te shfaqet perpare?!
   Sa keq, sa gabim, sikur te kishte kthim prapa, sikur, sikur…?!
   Jo, jo, tani hapen syte, tani ngrin cdo shqise, tanime s’vlere me asnje pendimi, asgje, as posti, as pushteti, as milionat, askush, ku jane ata, ku, kerkund?!
   Kaq ishte, s’ka me, e pe ate, per te cilen dyshoje, tani prit, vendimin e GJKATESIT SUPREM, qe as blihet dhe as shitet, qe si fshihet asgje.

 2. Sa keq qe e ka zhvleresuar kete poezi perdoruesi-hipokriti i neveritshem dhe manipuluesi Ramovic Erdogan Sorosorosi. Dara

 3. Mund te derdhesh lote
  e te largohesh kokulur
  e i penduar thelle
  meshire te kerkosh nga i PLOTFUQISHMI
  qe kalin e pushtetit qe tu dha
  e perdore per te shqelmuar ata qe ta dhuruan
  dhe per te ngritur lumturine e nje grupi mbi rrenimin e shumices
  e per te njomur me lot syte e qindra mijera nena ve
  dhe duke u thare zemren per femijet qe u larguan
  nga pushteti yt qe Shqiperine e bere “toke te zanunin”
  nga nje grup i vogel pa “din e iman” pa nder e pa moral
  pa fe e pa atedhe qe per Hyjni kane vetem DALLIN.

  Ose mund te buzeqeshesh
  sepse jetove si je sheik e feudale njeheresh
  mes luksit te parase e pushtetit te grabitur
  dhe hipur ne majen me te larte te majes se pushtetit
  te PLOTFUQISMIT ti besh karshillak….

  E NJE DITE TE KTHJELLET TE PRESESH…. RRUFETE.

  1. Shume e bukur! Nuk e di kush jeni, por kjo poezi eshte perfekte per realitetin e tanishem shqiptar. Nqs e keni bere vete, dilni hapur dhe merrni persiper autoresine. Njerezit e frustruar me kete djall, do ta pelqejne dhe shperndajne…

 4. Te kutjon ate ‘poezine’ qe Jack Byrnes (Robert De Niro) koshte shkruar per te emen dhe ia tregonte Greg Focker-it(Ben Stiller) te filmi “MEET THE PARENTS”…..
  Pasi ia reciton, Greg Focker(B. Stiller) i thote: ” ….Yes, it was so beautiful, and yet, had so much information.”

 5. Jack Byrnes:
  “My Mother” by Jack Byrnes / You gave me life. / You gave me milk. / You gave me courage. / Your name was Angela. / An Angel from Heaven. / But you were also an angel of God. / And he needed you to. / I selfishly tried to hold on to you, / While the cancer ate away at your organs, / Like a rebel force. / And now we’ll meet in heaven. / And I shall see you / Nevermore. Nevermore. Nevermore.

 6. Ik ore nje qind ftyresh a je te qe maman tende qe sa her ke dasht e ke rraf dhe e ke nxjerr jasht siq bejn jevgjit dhe tashi ben sikur te dhimset e 🙈🙈🙈🙈💩💩💩 ik ore rrac e degjeneruar. Monster, hajdut.

 7. Si s’tu tha barku por solle ne dynja, kete monster?!
  Si s’tu tha gjiri por ushqeve, kete perbindesh?!
  Si s’tu thane krahet por rrite, kete vampir?!
  Si do te tresi dheu i zi, ty, qe polle, kete krijese?!
  Ku do te vej shpirti yt, ti, qe je nena e edvin kristaqit?!
  Si do ti shpetosh mallkimit te miletit, kur Ferri, te te shfaqet perpare?!
  Sa keq, sa gabim, sikur te kishte kthim prapa, sikur, sikur…?!
  Jo, jo, tani hapen syte, tani ngrin cdo shqise, tanime s’vlere me asnje pendimi, asgje, as posti, as pushteti, as milionat, askush, ku jane ata, ku, kerkund?!
  Kaq ishte, s’ka me, e pe ate, per te cilen dyshoje, tani prit, prit vendimin e GJKATESIT SUPREM, qe as blihet dhe as shitet, qe si fshihet asgje.

 8. Haha haha edhe keto i paska vjedh vargjet Edi Rama ,po si mund te shpreh dhimbje per maman kur nuk jane fjale tuaja por i vjedh kopjon diku tjeter

 9. Cfare respekti mund te kete ky per nenen qe i shkaktoi dramen duke i akuzuar te shoqin (babain e tij) se kishte fjetur me nusen e tij dhe se Grigori nuk ishte djali i itj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu