• |
ide | kryesore

Rama për ‘Anti-shpifjen’: Do miratohet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i vendit Rama përsërit se ligji i medias, i njohur ndryshime si paketa Anti-shpifje do të miratohet sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias.


Sipas tij, ndonëse ligji nuk zgjidh atë që ai e quajti plagën apo murtajën e shpifjeve dhe fake neës, të paktën iu jep mundësinë, individëve të sulmuar që të mbrohen. Një kategori e interesuar janë biznesmenët siç tha, që shantazhohen.


Këtë deklaratë e bëri gjatë konferencës me ministren e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, e cila do të jetë pasuesja e Ramës në krye të OSBE-së, pasi kryesimin vitin tjetër e merr Suedia.

“Ligji do kalojë jo për të mbyllur gojën e gazetarëve, por që të gjithë të flasin dhe të mbrohen ata që janë pjesë e sulmeve të pabaza. Ligji u diskutua për 1 vit dhe me OSBE, u nisëm me modelin gjerman, na u tha që nuk është demokratik, vazhduam me modele kroate dhe të tjera dhe më pas bëmë një shumë demokratik, të mbështetur në konsulencë me OSBE. Sipas këndvështrimit tim ligji nuk trajton plagën apo atë murtajën e shpifjeve, sulmet personale dhe diskriminimin, por ofron mundësinë që njerëzit të mbrojnë veten kur gjendjen të sulmuar. Kur po flisnim për këtë ligj mbështetja më e madhe erdhi nga njerëzit e biznesit se ata shantazhohen çdo ditë.

Ne e dërguam ligjin në Komisionin e Venecias. Ajo nuk tha se ligji është në kundërshtim me parimet demokratike, ka dhënë disa rekomandime që do i vlerësojmë një nga një dhe do ta miratojmë ligjin, se në këtë xhungël lajmesh të rreme, sulme dhe keqedukim të të rinjve, shkelje të etikës së medias duhet që njerëzit të kenë të paktën të drejtën të mbrohen përballë dikujt që fshihet pas anonimatit dhe burimeve të jashtme. Është e thjeshtë. Kjo nuk mund të vazhdojë, ju këshilloj të gjithëve të shihni filmin: Dilema sociale”,- tha Rama.


7 Comments

 1. TEDI BLUSHI TALLET ME ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO BYTHLEPIRES TE EDI RAMES DHE ORGANIZATES

 2. YMER GELBAZA THOTE SE E KA VELLA ,EDI RAMA THOTE E KAM DJALE,KRISTAQI E KISHTE SHUME TE FORT -MERO GELBAZA BENE IRONI ME EDI RAMEN thotë:

  OR KY EDI RAMA KETE GREG KRISTAQ RAMEN E KA DJALE APO VELLA ?!

 3. Sa mendon per Popullin, shoku Udheheqes!
  Se Pushteti buron nga Populli dhe i takon Popullit, thoshte GJyshi i Madh!

 4. Për shkak të protestive të dhunshme, deri të martën vonë, ka pasur të paktën një viktimë dhe mbi 686 të plagosur.

  Tani dikush do pyesë kujt po i intereson se çfarë ndodh në Kirgistan?

  Ndoshta shumicës prej jush jo, por familja Berisha është shumë e përqendruar mbi zhvillimet e fundit në Kirgistan.

  Kjo, duke qenë se aty, ambassador i SHBA-së, është Donald Lu.Shpellkari e ceceni Gelbaza kopili biologjik i salihut nuk pushon,supa e salihut siduket e ngop mire,shko mor loqja e majte e salihut o gelbaza e serbit salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *