• |
ide | kryesore

Ambasadorja amerikane: Strategjikisht i rëndësishëm kalimi i gazit natyror nga Shqipëria në Europë

Lajme, Të fundit

Yuri Kim, ambasadore e Shqipërisë reagon për ndërtimin e gazsjellësit TAP, i cili pritet të fillojë operacionet tregtare në muajin nëntor të këtij viti.


Ambasadorja Kim thekson se TAP do të transportojë gaz natyror nga Deti Kaspik në Evropë, përmes Greqisë dhe Shqipërisë, duke e bërë këtë të fundit një pjesë integrale të arkitekturës së larmishme rajonale të energjisë.


“Kjo është strategjikisht e rëndësishme. TAP do të transportojë gaz natyror nga Deti Kaspik në Evropë përmes Greqisë dhe Shqipërisë, duke e bërë Shqipërinë një pjesë integrale të arkitekturës së larmishme rajonale të energjisë. Diversifikimi i energjisë = zgjedhje = sigurie = pavarësia”, shkruan ambasadorja Yuri Kim.

7 Comments

  1. UAA KUR E MESOVE DHE NA E THEKETE SEKRET TE MADH KETE KA PUNUAR QEVERIA BERISHA PER TA SJELL ME DOMODO KETEJ PARA 12-13-14 VITESH TANI E ZBULOVE TI HAJDE ABASADORE HAJDE PO NA FOL NJEHER PER REFORMEN NE DREJTESI KUR TE MBAROJ REFORMA IGRAHIMI-MONJA NE SHQIPTARET DO HAME ME LUGE FLORIRI SA KEQ E TURPERUAT AMERIKEN E TURPERUAT MIKUN ME TE MIRE DHE ME TE RENDESISHEM TE KOMBIT SHQIPTAR NE DY SHEKUJ SHBA.

  2. E kuptoni pse tallet kryeministri ????? Po te kishte dale ndonje atashe Tregtar e te kishte folur per TAP-in do isha plotesisht dakort, por del ambasadorja dhe na tregon sa rendesi ka TAP-i per shqiperine. Kjo te jep pershtypjen qe Shqiperia, sipas ambasadores, ka vuajtuar dhe vazhdon te vuaje vetem nga ndertimi dhe venia ne pune e TAP-it pasi gjithe te tjerat jane perfekt. Edhe ish ambasadori LU po te kishte qene akoma nuk do ishte tallur kaq shume sa kjo. TURP

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu